wtv.pl > Gospodarka > 12 tys. zł na dziecko. Marlena Maląg: Wsparcie dla rodzin w roku 2022
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:19

12 tys. zł na dziecko. Marlena Maląg: Wsparcie dla rodzin w roku 2022

12 tys. zł na dziecko
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zapowiedziany w Polskim Ładzie tzw. Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy w kwocie 12 tys. zł ma przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko. Według zapewnień minister rodziny Marleny Maląg program ruszy już w przyszłym roku.

Jednym z głównych założeń zaprezentowanego przed miesiącem Polskiego Ładu, nowego programu Prawa i Sprawiedliwości, ma być poprawienie sytuacji demograficznej.

Oprócz utrzymania 500 plus czy tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną, w osiągnięciu celu pomóc ma zapowiedziany przez Mateusza Morawieckiego Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy.

12 tys. na dziecko już w przyszłym roku?

W ramach programu na drugie oraz każde kolejne dziecko między 12 a 36 miesiącem życia przysługiwać będzie 12 tys. zł.

Decyzja dotycząca okresu, w jakim będzie wypłacane świadczenie, zależeć będzie od rodziców. W praktyce możliwe będzie zatem choćby pobieranie 1000 zł każdego miesiąca przez rok, bądź 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

Z zapewnień goszczącej na antenie Radia Wrocław minister rodziny Marleny Maląg wynika, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma być jednym z pierwszych rozwiązań zaprezentowanych w Polskim Ładzie, które zostaną zagwarantowane ustawowo.

Szefowa resortu zapowiedziała, że ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Jednocześnie poinformowała o istotnej zmianie.

Dotychczas program miał objąć dzieci, które urodzą się w momencie obowiązywania programu. W praktyce – jako że świadczenie przysługuje od 12. miesiąca życia dziecka – pieniądze trafiłyby do pierwszych rodzin w roku 2023.

Marlena Maląg przekazała, że po "konsultacjach z Polakami" rząd zdecydował o objęciu programem dzieci, "które w 2022 roku będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy".

Pierwsze wypłaty Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego powinny zatem pojawić się już w przyszłym roku.

Minister zapowiedziała ponadto wprowadzanie kolejnych zachęt dla młodych, by ci zdecydowali się na założenie rodziny. Dodała, że obecnie "niezwykle potrzebne są jeszcze działania z zakresu rynku pracy".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV | Radio Wrocław

Zdjęcie główne: East News