wtv.pl > Gospodarka > 19-milionowy "rachunek" od premiera. Wójt Tarnowa Podgórnego wyliczył, ile gmina straci na Polskim Ładzie
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:01

19-milionowy "rachunek" od premiera. Wójt Tarnowa Podgórnego wyliczył, ile gmina straci na Polskim Ładzie

Tadeusz Czajka - rachunek dla premiera
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wójt Tarnowa Podgórnego zaprezentował "rachunek" od premiera na kwotę 19,3 mln złotych. – Chciałem w ten sposób pokazać, ile będzie kosztował Polski Ład – podkreślił zarządzający gminą Tadeusz Czajka.

Trzymany w rękach wójta Tarnowa Podgórnego "rachunek wystawiony dla gminy" przez premiera ma charakter symboliczny. Tadeusz Czajka zwrócił w ten sposób uwagę na konsekwencje, jakie dla samorządów będą miały zawarte w Polskim Ładzie rozwiązania podatkowe.

Według wyliczeń wójta program Prawa i Sprawiedliwości będzie kosztował gminę 19,3 mln złotych. Rachunek ma też datę płatności: 1 stycznia 2022 roku.

"Rachunek" od premiera. "Nie było jeszcze tak trudnej sytuacji"

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Czajka podkreślał, że to nie on wystawił rachunek Mateuszowi Morawieckiemu, a premier wystawił go mieszkańcom gminy.

Jak twierdzi pomysłodawca akcji, chciał w ten sposób pokazać mieszkańcom, "ile zapłacą za Polski Ład".

– Powinni mieć świadomość, że takie koszty będziemy musieli ponieść – dodał wójt Tarnowa Podgórnego. – I wiedzieć, jakie będą tego skutki w funkcjonowaniu gminy.

W swych wyliczeniach rozmówca "Wyborczej" powołał się na analizy Związku Miast Polskich, z których wynika, że projekt PiS-u przyniesienie wielomiliardowe straty dla samorządów.

– Gmina Tarnowo Podgórne straci w swoich dochodach w 2022 roku kwotę blisko 20 mln złotych i co najmniej tyle samo w każdym następnym roku – wskazał wójt Tadeusz Czajka.

Ocenił też, że "tak trudnej sytuacji nie było jeszcze we współczesnej historii samorządu".

Z czego wynikają straty?

Samorządy stracą głównie na zawartych w projekcie Polskiego Ładu zmianach w PIT. Program zakłada bowiem podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz zwiększenie granicy drugiego progu podatkowego z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych.

Efekt? Zmniejszone zostaną wpływy z PIT, będące jednym z głównych źródeł dochodów dla jednostek samorządowych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wyborcza.pl, wtv.pl zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER