wtv.pl > Gospodarka > Emeryci obawiają się Polskiego Ładu. Napisali do premiera list
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:05

Emeryci obawiają się Polskiego Ładu. Napisali do premiera list

Do Mateusza Morawieckiego trafiło pismo od zaniepokojonych emerytów
Piotr Molecki/East News

Polski Ład nie będzie dla emerytów tak korzystny, jak zapowiada Prawo i Sprawiedliwość? Polski Związek Emerytów, Inwalidów i Rencistów zdecydował się napisać do premiera Mateusza Morawieckiego. - W wyniku wdrożenia proponowanych rozwiązań ich świadczenia emerytalne nie tylko nie wzrosną, ale wręcz zmaleją - zauważa w oficjalnym piśmie dr Elżbieta Ostrowska.

Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z założeniami rządzących na Polskim Ładzie zyskać ma aż 90 proc. emerytów. - To ponad 8 mln osób, w portfelach których zostanie więcej pieniędzy na codzienne potrzeby - przekazał resort 23 sierpnia.

Według szacunków ministerstwa senior pobierający emeryturę 3200 zł, rocznie zyska około 1600 zł. - Sądzimy, że należy też przedstawiać obawy i wątpliwości związane z nowymi regulacjami, nawet jeśli negatywne skutki dotyczą tylko części seniorów - napisali do premiera emeryci.

Emeryci zaniepokojeni Polskim Ładem, napisali pismo do premiera

Polski Związek Emerytów, Inwalidów i Rencistów zdecydował się zareagować na niekorzystne dla seniorów rozwiązania przewidziane w Polskim Ładzie.

W piśmie, które trafiło do Mateusza Morawieckiego, podkreślono, że część proponowanych rozwiązań jest dla sporej części emerytów wyjątkowo niekorzystny.

- Do Zarządu Głównego PZEIiR napływają również liczne głosy osób starszych, które obawiają się, że w wyniku wdrożenia proponowanych rozwiązań ich świadczenia emerytalne nie tylko nie wzrosną, ale wręcz zmaleją - napisano w dokumencie podpisanym przez przewodniczącą dr Elżbietę Ostrowską.

W dalszej części jasno zaznaczono, że to podwyższenie składki zdrowotnej do 9 proc. budzi największe obawy. Związane jest to z faktem, iż nie będzie można jej odpisać. Wcześniej taka opcja była.

- Obawy wyrażają m.in. osoby, które korzystają z ulgi rehabilitacyjnej odpisywanej od dochodów. Uważają, że przy wysokim poziomie wydatków na cele rehabilitacyjne i leki oraz 9 proc. składce zdrowotnej korzyści płynące z braku podatku nie będą stanowiły rekompensaty - czytamy w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Poszkodowani najbiedniejsi i najbogatsi emeryci

Premier poznał stanowisko seniorów. Mimo optymizmu dotyczącego proponowanych zmian Polski Ład w opinii emerytów nadal wymaga dopracowania. Jest to jeden z postulatów skierowanych do szefa rządu.

W oficjalnym piśmie zwrócono również uwagę na interesy dwóch grup emerytów: tych pobierających najniższe świadczenia oraz tych pobierających emeryturę w wysokości nawet 5 tys. złotych miesięcznie.

Grupa ponad 300 tys. emerytów zostanie mocno dotknięta przez niekorzystne zmiany w Polskim Ładzie. Osoby te otrzymują z ZUS-u emeryturę niższą niż najniższą, gdyż nie wypracowały wymaganego stażu pracy (kobiety: 20 lat, mężczyźni: 25 lat). - Mają emerytury bardzo niskie, nierzadko kilkusetzłotowe - zaznaczyli związkowcy.

- Podwyższona składka zdrowotna będzie w odczuwalny sposób zmniejszać ich, i tak niskie, świadczenia - wskazał PZEIiR w piśmie do premiera. Zwrócono uwagę na sytuację pokrzywdzonych emerytów otrzymujących wysokie świadczenia.

Tracić na Polskim Ładzie będą również bogatsi seniorzy. W opinii zawiązków nie jest to dobre. - Osoby te na swoją emeryturę pracowały długie lata i zmniejszenie świadczenia odbierają jako niesprawiedliwe.

>

Źródło: PZEIiR

>

Źródło: PZEIiR

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Podkreślono zasadność Polskiego Ładu

Kilkukrotnie w oficjalnym liście do Mateusza Morawieckiego wskazano, że emeryci, renciści oraz inwalidzi zrzeszeni w związku nie podważają zasadności zmian proponowanych przez PiS.

- Emeryci nie kwestionują projektu pn. Polski Ład, przeciwnie, doceniają rozwiązania, które pozwolą im żyć lepiej i godniej - można przeczytać w piśmie.

W apelu do szefa rządu zaproponowano konsultacje, które pomogą nie tylko rozwiać obawy i wątpliwości, ale również wypracować lepsze mechanizmy, które nie uderzą w emerytów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News