wtv.pl > Gospodarka > Osoby z emeryturą wyższą niż 4900 zł brutto mogą stracić na Polskim Ładzie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:57

Osoby z emeryturą wyższą niż 4900 zł brutto mogą stracić na Polskim Ładzie

Polski Ład nie będzie korzystny dla wszystkich emerytów?
Marek BAZAK/East News

Nie wszyscy mogą oczekiwać, że w ich przypadku Polski Ład będzie rozwiązaniem pozytywnym. Wiceminister finansów Jan Sarnowski przyznał, że m.in. część emerytów nie będzie objęta korzystnymi zmianami. Kto straci pieniądze i dlaczego?

Od momentu zaprezentowania Polskiego Ładu Prawo i Sprawiedliwość nie ustaje w kolejnych próbach przekonania Polaków, że to najlepsze, co może ich spotkać. Jaka jest jednak prawda?

Obiecywane zyski i poprawa sytuacji będzie odczuwalna, jednak nie przez osoby, które pracowały dłużej i ciężej. Emeryci, którzy przez lata wypracowali sobie wyższe pieniądze w ramach świadczenia emerytalnego - mogą stracić.

Emerycie, sprawdź, czy stracisz na Polskim Ładzie

Wszystko wskazuje, że mimo trwania tournée polityków PiS po kraju, w tym marszałek Sejmu Elżbiety Witek, nie wszyscy będą zadowoleni, kiedy w styczniu 2022 roku Polski Ład wejść ma w życie.

Projekt ustawy powstający w ramach projektu partii rządzącej reguluje kwestie podatkowe. Zmiany mają być spore, jednak część emerytów nie będzie usatysfakcjonowana. Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił, że praktycznie 90 proc. emerytów będzie zadowolona ze zmian.

Kim jest pozostałe 10 proc.? Nie są to wyjątkowi bogacze. Linia graniczna determinująca tego, czy Polski Ład będzie korzystnym rozwiązaniem, nie okazuje się wyjątkowo wysoka. Mowa o osobach, które w wyniku przepracowanych lat pobierają emeryturę w wysokości 4900 zł brutto.

Najbiedniejsi zyskają, ale ci którzy wypracowali wysoką emeryturę muszą szykować się na potrącenia

- [...] osoby z emeryturą do 13 600 zł brutto dopłacą mniej niż 200 zł miesięcznie - przekazał Jan Sarnowski. Granica ta brzmi kosmicznie, jednak jest to górne wskazanie. Od jakiego pułapu zaczynają się emeryci, którzy szykować muszą się na wspomaganie zmian planowanych przez PiS?

Już osoby, których świadczenie wypłacane przez ZUS wynosi 4900 zł brutto, mogą z niepokojem spoglądać w przyszłość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

- Około 6 procent dopłaci, ale mniej niż 200 zł, a 0,3 procent dopłaci więcej niż 200 zł miesięcznie - dodawał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Mimo przekonywania, że Polski Ład to coś, czego Polkom i Polakom brakowało, eksperci alarmują. Radio Zet wskazuje, iż w projekcie tym "zaszyte są mechanizmy", które zaowocować mogą odczuciem niekorzystnych zmian w kwestii podatków przez osoby zarabiające przeciętne krajowe wynagrodzenie.

Najwięcej zyskają emeryci z najniższym świadczeniem

Osoby, które z różnych przyczyn mają jedne z niższych świadczeń emerytalnych, nie muszą martwić się planami rządzących. W ich przypadku Polski Ład będzie wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem.

Emeryci, którzy od ZUS dostają nie więcej niż 2500 zł brutto, mają zostać zwolnieni z opłacania PIT całkowicie. Ich obowiązkiem będzie jedynie regulowanie 9 proc. składki zdrowotnej. Wiceminister finansów wskazuje, że w tym przypadku w kieszeniach takich emerytów miesięcznie zostanie nawet 170 złotych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: biznes.radiozet.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News

Powiązane