wtv.pl > Polityka > Polski Ład. Rząd ogłosił termin przyjęcia zmian podatkowych
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:06

Polski Ład. Rząd ogłosił termin przyjęcia zmian podatkowych

Pior Muller - Mateusz Morawiecki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

– Pracujemy nad finalizacją projektu ustawy podatkowej z Polskiego Ładu – wyjawił rzecznik rządu PiS Piotr Müller. Ostateczny projekt w tej sprawie Rada Ministrów ma przyjąć "jeszcze w pierwszej połowie września".

Piotr Müller poinformował, że ekipa rządząca pracuje nad ostateczną wersją projektu zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Rzecznik prasowy rządu wskazał, że konsultacje społeczne dotyczące ustawy zakończyły się wraz z końcem sierpnia.

W rozmowie z PAP pełniący funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Müller zapewnił, że wszelkie zgłaszane uwagi były "analizowane na bieżąco".

Rzecznik rządu: Przyjęcie projektu jeszcze we wrześniu

Rzecznik rządu Prawa i Sprawiedliwości przekazał, że 2 września odbyło się spotkanie Mateusza Morawieckiego z kierownictwem Ministerstwa Finansów.

W trakcie posiedzenia omawiano szczegóły zaproponowanych poprawek i dyskutowano, które z nich ostatecznie znajdą się w projekcie zmian podatkowych.

Rząd planuje, żeby w pierwszej połowie września przyjąć finalny projekt ustawy podatkowej z Polskiego Ładu – potwierdził Piotr Müller.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Kontrowersyjne zapisy

Zaproponowany przez Zjednoczoną Prawicę Polski Ład ma pełnić rolę społeczno-gospodarczego programu na okres popandemiczny.

Fundamentami zapowiadanego od tygodni pakietu rozwiązań mają być m.in. mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, emerytura bez podatku do 2500 złotych, obniżka podatków dla 18 milionów obywateli czy przeznaczenie 7 proc. PKB na zdrowie.

W programie nie brak też jednak kontrowersyjnych rozwiązań. Szczególne emocje budzi pomysł likwidacji możliwości odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego.

Przypomnijmy, że obecnie składka zdrowotna wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru, jednak 7,75 proc. można odjąć od podatku. Proponowany przez PiS projekt zakłada likwidację tej możliwości.

Zmianę otwarcie skrytykowała już opozycja.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: PAP, wtv.pl