wtv.pl > Watykan

Watykan

Państwo na terytorium Włoch.

Franciszek wzywa biskupów
13.06.2022 02:02 "Rz": Papież Franciszek pilnie wezwał polskich biskupów

Jak donosi "Rzeczpospolita", papież Franciszek miał w trybie pilnym zwołać do siebie polskich biskupów. Powodem mają być prawdopodobnie zaniedbania dotyczące kwestii nadużyć wobec małoletnich w polskim Kościele.Po takim wezwaniu Franciszka, polscy hierarchowie najpewniej powinni zacząć się martwić. Franciszek wzywa polskich biskupów Wg informatorów "Rzeczpospolitej" już wkrótce odbyć ma się spotkanie papieża Franciszka z polskimi biskupami w Watykanie. Wizyta nie będzie jednak najprawdopodobniej należeć do najprzyjemniejszych dla hierarchów. Wszystko wskazuje na to, że o interwencję poprosić miał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Do wezwania doszło bowiem tuż po jego spotkaniu z głową Kościoła katolickiego. Źródło miało przekazać w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że reprezentant Watykanu w naszym kraju wskazał papieżowi wyraźne problemy w polskim Kościele, a w zasadzie jego "krytyczny" obraz. W tej sytuacji Franciszek nie mógł pozostać obojętny. Wkrótce polscy biskupi będą musieli tłumaczyć się mu ze swojego postępowania. Pilna wizyta Wizyta polskich hierarchów w Watykanie odbyć miała się już w roku ubiegłym. Plany ulec musiały jednak zmianie po wybuchu pandemii koronawirusa, która wyjątkowo dotknęła Włochy. Spotkanie z papieżem Franciszkiem odbyć ma się zatem na jesieni tego roku. Episkopat Polski wystosował oficjalny komunikat, z którego dowiedzieć możemy się o jaki mniej więcej termin chodzi. - Na przełomie września i października br. biskupi polscy udadzą się do Watykanu z wizytą 'ad limina Apostolorum' (dosł.: do progów Apostołów) - czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski. - W związku z trudną do przewidzenia sytuacją sanitarną nie jest jeszcze znana konkretna data wizyty. Choć celem wizyty ma być rzekomo "umocnienie jedności pomiędzy biskupami a Katedrą Św. Piotra", informatorzy "Rzeczpospolitej" wskazują na kwestię zaniedbań dotyczących nadużyć wobec małoletnich w polskim Kościele. Dodatkowo, hierarchowie spotkali się podobno z wymogiem przygotowania określonych raportów do końca czerwca. Zwykle mieli mieć na to ok. pół roku. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:O. Szustak ostro o Episkopacie: „Do k. nędzy, ręce mi opadają”. Abp Gądecki zaprasza go na rozmowęPremier w końcu skomentował doniesienia ws. przestępstwa. "Nie ma we mnie niepokoju"Znajomi syna Krzysztofa Krawczyka ujawnili trudne szczegóły jego życia. „On nie je nawet ciepłych posiłków”Źródło: Wp.pl, Episkopat.pl

abp głódź - beatyfikacja
19.03.2022 09:13 Abp Głódź na beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. "Nie dostrzega zgorszenia, jakim jest jego uczestnictwo w tej celebracji"

Abp Sławoj Leszek Głódź pojawił się na uroczystości beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej. Obecność hierarchy wywołała niemałe emocje wobec wyroku, jaki przed kilkoma miesiącami wydał Watykan. "To czystej wody bezwstyd i prostactwo pospolite".12 września arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wziął udział w uroczystościach beatyfikacyjnych kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Obecność hierarchy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wywołała ogromne poruszenie.Na początku roku duchowny został ukarany przez Watykan wobec zaniedbań w sprawie nadużyć seksualnych, które miały miejsce w jego diecezji. W efekcie abp. Głodziowi zakazano udziału w celebracjach religijnych na jej terenie.Warszawa nie podlega, rzecz jasna, gdańskiej diecezji. W teorii hierarcha nie złamał tym samym zasad. Zdaniem publicystów jego obecność była jednak jawnym nietaktem.

papież franciszek - abdykacja (2)
19.03.2022 09:05 Papież dementuje wieści o abdykacji. "Nie wiem, skąd oni to wzięli"

Papież zareagował na plotki o jego rychłej abdykacji, przekazane przez jedną z włoskich gazet. – Nigdy nie przyszło mi do głowy, by podać się do dymisji – zapewnił Franciszek. Ojciec święty opowiedział też o szczegółach operacji, która uratowała mu życie.Przed kilkoma dniami media obiegły informacje o rzekomej abdykacji papieża Franciszka. Powagi sprawie dodawał fakt, że autor rewelacji, Antonio Socci, przed laty poinformował też o rezygnacji z pełnionej funkcji Benedykta XVI. Włoski pisarz i dziennikarz powoływał się przy tym między innymi na problemy zdrowotne ojca świętego. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

papież franciszek - oświadczenie
19.03.2022 09:04 Papież Franciszek nieoczekiwanie zwrócił się do Polaków. Mówił również o "obłudnikach" w polityce

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się bezpośrednio do Polaków. Ojciec święty wspomniał też obłudników, których najczęściej spotyka się w polityce, żyjących w "rozdwojeniu między tym, co publiczne i prywatne".Przemawiająca z Auli Pawła VI w Watykanie głowa Kościoła katolickiego zwróciła się bezpośrednio do Polaków, wspominając uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej i Jasną Górę, którą papież odwiedził w roku 2016.– Niech Jej matczyna opieka będzie dla was, dla waszych rodzin i dla wszystkich Polaków źródłem pokoju i wszelkiego dobra – mówił Franciszek, cytowany przez PAP.

TRICOLORS/East News
19.03.2022 09:03 Watykan zdecydował. Abp Gołębiewski z zakazem uczestnictwa w uroczystościach publicznych

Watykan podjął decyzję w sprawie abp Mariana Gołębiewskiego. Za zaniedbania dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich duchowny otrzymał m.in. zakaz uczestnictwa w uroczystościach publicznych. Zdaniem księży jest to mocno odczuwalne “zamrożenie”. Natomiast publicysta Tomasz Terlikowski uważa, że dopiero początek zmian, przez które powinien przejść polski Kościół katolicki.

papież franciszek
19.03.2022 08:56 Ważna decyzja papieża Franciszka. Watykan ograniczył odprawianie mszy przedsoborowych w parafiach

Papież Franciszek wystosował list, w którym zakazał odprawiania mszy po łacinie w liturgii przedsoborowej w kościołach parafialnych. Mowa o sposobie, według którego duchowny stoi odwrócony od wiernych.Szczegóły decyzji Franciszka dotyczącej zmian w możliwości korzystania przez kapłanów z rytu w tzw. liturgii przedsoborowej, przytacza Polsat News.List głowy Kościoła katolickiego ma związek z liturgią rzymską sprzed reformy liturgicznej z roku 1970.

Ryszard Kalisz o biskupie Rakoczym
19.03.2022 08:49 Ukarano biskupa Rakoczego. Szczere słowa byłego szefa kancelarii Kwaśniewskiego, nie wytrzymał

Ryszard Kalisz skomentował decyzję Stolicy Apostolskiej o ukaraniu biskupa Tadeusza Rakoczego za zaniedbania, jakich dopuścił się stojąc na czele diecezji bielsko-żywieckiej. Zdaniem polityka, dodatkową karę na duchownych, którzy dopuścili się tego typu czynów powinno nakładać państwo. Zdaniem Ryszarda Kalisza, Kościół nie radzi sobie ze swoimi własnymi przedstawicielami.

Watykan
19.03.2022 08:49 Nieciekawie, biskupi z Polski mają poważne problemy w Watykanie. "Polski Kościół się nie oczyścił, jest oblężoną twierdzą"

Watykan wezwie polskich biskupów na "dywanik". Podano oficjalne informacje w sprawie działań papieża Franciszka. Nasi hierarchowie najprawdopodobniej już niedługo będą musieli wytłumaczyć się sytuacji oraz konfliktów, w jakich znalazł się Kościół katolicki. Potencjalne powody przedstawił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Spotkania biskupów z papieżem zazwyczaj odbywają się z odpowiednim wyprzedzeniem oraz uzgodnieniem wspólnego terminu. Tym razem Watykan, według Onetu, zadziałał w trybie przyśpieszonym. Audiencja u głowy Kościoła katolickiego odbędzie się na przełomie września i października. Wizyty "ad limina", zgodnie z prawem kanonicznym, odbywają się co 5 lat. Od ostatniej wizyty polskich biskupów minęło 7,5 roku.

jan paweł ii - rzym
19.03.2022 08:47 Ruszają studia "JP2 Studies". Wiadomo, jakie będą prowadzone tam zajęcia

Jeszcze w tym roku na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie uruchomione zostaną Studia Janopawłowe. Roczne "JP2 Studies" to inicjatywa powstałego przed rokiem Instytutu Kultury św. Jana Pawła II.Inicjatorzy studiów poświęconych Janowi Pawłowi II podkreślili, że w gronie wykładowców znajdą się "intelektualiści światowego formatu", podaje polsatnews.pl.Rekrutacja na JP2 Studies ruszy już 18 maja. Data nie jest bynajmniej przypadkowa. We wtorek obchodzona będzie bowiem 101. rocznica narodzin Karola Wojtyły.Zapisy zakończą się w trzecim tygodniu września bieżącego roku. Jednocześnie zaznaczono, że w sierpniu zamknięte będą wszystkie biura uniwersyteckie.

jan paweł ii
19.03.2022 08:46 Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

W maju 1981 roku Jan Paweł II został raniony z pistoletu trzymanego przez Alego Agcę. Niewielu wie, że w rocznicę wydarzenia na placu św. Piotra miał miejsce kolejny zamach na życie papieża. Po latach kardynał Dziwisz wskazał, że widział krew.13 maja 1981 roku w Rzymie papież został raniony przez tureckiego zamachowca. Według zapewnień lekarzy Wojtyła cudem uniknął śmierci – kula o milimetry minęła bowiem najważniejsze organy.Jan Paweł II był przekonany, że przeżył dzięki Boskiemu wstawiennictwu. – Jedna ręka strzelała, inna kierowała kulę – mówił.W rok po tragicznych wydarzeniach papież udał się do Fatimy, by podziękować Matce Boskiej za wstawiennictwo, któremu przypisywał swoje ocalenie. Na miejsce, jako wotum, przewieziono też pocisk wyjęty z ciała Wojtyły.Wówczas miał miejsce kolejny zamach na życie Ojca Świętego. Szczegóły sprawy przypomina gazeta.pl.

Spore zmiany w Kościele powszechnym ogłoszone zostały przez papieża Franciszka
19.03.2022 08:46 Papież zdecydował się na ważną zmianę w skali całego Kościoła powszechnego. Ustanowił nową posługę świecką

W ostatnim czasie papież Franciszek zdecydował się podjąć istotną dla wielu wiernych decyzję. Opublikowana została ona w formie dokumentu motu proprio, czyli jest to związane z osobistą inicjatywą głowy Kościoła katolickiego. Dotyczy ona katechetów na całym świecie.Decyzje podejmowane przez papieża Franciszka mają wpływ na cały świat oraz całą wspólnotę wierzących. W ostatnim czasie głowa Kościoła musiała nieco zmienić swoją formę podejmowania obowiązków z racji pandemii.Nie przeszkodziło to jednak papieżowi Franciszkowi w podejmowaniu działań mających wskazywać wiernym drogę w tym trudnym pandemicznym okresie. Następca św. Piotra publicznie wypowiadał się m.in. na temat szczepień, czy pomocy najbiedniejszym dotkniętym przez kryzys związany z koronawirusem. W ostatnim czasie apelował również o zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko COVID-19.Teraz media przekazały informacje na temat inicjatywy podjętej przez głowę Kościoła. Papież Franciszek zdecydował się zrobić ukłon w stronę wszystkich katechetów. To ważny gest w stosunku do Kościoła powszechnego, osób niezwiązanych bezpośrednio z samym stanem kapłaństwa.

Papież Franciszek zaapelował o zatroszczenie się o los niepełnoletnich migrantów pozbawionych opieki.
19.03.2022 08:43 Papież Franciszek wzywa wiernych do modlitwy za nieletnich migrantów, którzy nie mają żadnej opieki

– Pragnę skierować apel na rzecz migrantów niepełnoletnich bez opieki. Jest ich bardzo wielu! – zwracał uwagę zwierzchnik Kościoła katolickiego.I dalej: – Niestety, wśród tych, którzy z różnych powodów są zmuszeni do opuszczenia swej ojczyzny, zawsze są dziesiątki samotnych dzieci i ludzi młodych, bez rodziny, narażonych na wiele niebezpieczeństw.Szczegóły wystąpienia Franciszka przytacza internetowy serwis tygodnika „Niedziela”.

W wywiadzie papież Franciszek opowiedział o swoim stosunku wobec śmierci.
19.03.2022 08:42 Papież Franciszek: nie wrócę do Argentyny. Chce umrzeć w Watykanie

W wywiadzie papież Franciszek mówił o swoim stosunku wobec śmierciPapież Franciszek oznajmił, że "umrze w Rzymie"Z wypowiedzi wynika także, że papież nie wyklucza przejścia na emeryturęJak podaje Wirtualna Polska, wywiad, który przeprowadził z papieżem Franciszkiem argentyński dziennikarz Nelson Castro, został następnie zamieszczony w książce zatytułowanej "Zdrowie papieży".W końcowej części wywiadu papież Franciszek został zapytany o swój stosunek wobec śmierci. Papież miał przyznać, że rozmyśla na ten temat, stwierdzając zarazem, że w ogóle nie boi się śmierci.

wtv
19.03.2022 08:25 Papież Franciszek podjął historyczną dla Kościoła decyzję. Dotyczy kobiet

Decyzją papieża Franciszka Becquart została podsekretarzem SynoduTym samym otrzymała prawo głosu na Synodzie BiskupówJest pierwszą kobietą w historii z takimi uprawnieniamiJak podaje TVP Info, w sobotę, 6 lutego, papież Franciszek mianował francuską zakonnicę Nathalie Becquart na stanowisko jednego z dwóch podsekretarzy Synodu Biskupów, co wiąże się z przyznaniem jej prawa głosu podczas Synodu.Należąca do zgromadzenia ksawieranek Becquart jest pierwszą kobietą w historii, której przyznano tego rodzaju uprawnienia. Według TVP Info decyzja papieża Franciszka wpisuje się w szerszą politykę włączania kobiet w zachodzące w Kościele procesy decyzyjne.Jak podaje TVP Info, jeszcze w ubiegłym roku papież Franciszek mianował Becquart na stanowisko konsultorki Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Ponadto podczas ostatnich Synodów więcej kobiet niż dotychczas zaangażowanych było w prace jako ekspertki czy audytorki, które pozbawione były jednak prawa głosu.Jak dowiadujemy się z portalu press.vatican.va, Dr. Nathalie Becquart urodziła się w roku 1969 w Fontainebleau we Francji. Uzyskała dyplom europejskiej szkoły biznesowej HEC Paris, a ponadto studiowała teologię, filozofię i socjologię, specjalizując się w eklezjologii i prowadząc badania na temat synodalności na uczelni Boston College School of Theology and Ministry w USA.W roku 1995 dołączyła do zgromadzenia ksawieranek, a w roku 2005 przyjęła śluby wieczyste. Jak podaje TVP Info, dotychczas pracowała jako dyrektorka krajowej Służby ds. Ewangelizacji młodych i powołań Konferencji Episkopatu Francji.

wtv
19.03.2022 08:22 Tłumy na mszy papieża Franciszka. Historyczna wizyta w Irbilu

W ten weekend papież Franciszek odwiedził Irak, jest to historyczna wizytaW czasie mszy na stadionie dla Kurdów uciekających przed tzw. Państwem Islamskim na stadionie zgromadziło się 10 tys. osóbWielu wiernych ignorowało nakaz utrzymywania dystansu, zabrakło również maseczek ochronnychPapież Franciszek wskazywał, że Kościół katolicki w Iraku żyje i wykonuje wyjątkowo ważne zadanieW ostatnim czasie papież Franciszek odwoływał kolejne swoje zaplanowane podróże służbowe. Jednej z nich postanowił jednak nie wykreślać ze swojego kalendarza.Dobiega końca historyczna wręcz wizyta papieża Franciszka. Głowa Kościoła katolickiego pojawiła się w Iraku i odprawiła msze dla prawdziwych tłumów. To pierwsza wyprawa hierarchy od czasów wybuchu pandemii koronawirusa.

wtv
19.03.2022 08:22 Biskupi otrzymali z Watykanu wytyczne dot. uroczystości wielkanocnych

Ze względu na rozwój trzeciej fali epidemii koronawirusa rządzący zdecydowali o rozszerzeniu lockdownu, który dotychczas obowiązywał jedynie w kilku województwach, w których sytuacja epidemiczna była najgorszaOd soboty 20 marca ponownie zamknięto m.in. hotele, galerie handlowe czy obiekty sportowe. Otwarte pozostają jednak kościoły, które funkcjonują przy zachowaniu reżimu sanitarnego.Przypomnijmy, że w trakcie nabożeństw obowiązuje zasada, według której w świątyni przebywać może jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Wierni muszą ponadto utrzymywać przynajmniej 1,5-metrowe odstępy. Rządzący raz po raz przekonywali, że w ich opinii wprowadzone zasady dotyczące funkcjonowania kościołów są wystarczające.

wtv
19.03.2022 08:21 Niespodziewane słowa papieża Franciszka: Przejrzystość finansowa Watykanu musi być wzorcowa

Mimo trudności związanych z koronawirusem na świecie papież Franciszek nie próżnuje. W ostatnim czasie odbył pierwszą od wybuchu pandemii pielgrzymkę. Sporo zmian zaszło jednak również za murami stolicy apostolskiej.Jeszcze nie tak dawno temu papież Franciszek zdecydował się na to, by prawo karne w Watykanie uległo zmianie. Dziś ponownie porusza temat wymiaru sprawiedliwości oraz finansów.

Bp Edward Janiak
19.03.2022 08:17 Stanowisko kurii ws. łamania zaleceń Watykanu przez bp. Janiaka

Bp Edward Janiak niedawno został przymusowo najmłodszym biskupem seniorem - wszystko ze względu na sprawę tuszowania pedofilii w swojej diecezji. Nuncjatura Apostolska wydała wyrok, który zakazywał biskupom (zarówno Janiakowi, jak i Głódziowi) mieszkania na terenie swojej dawnej diecezji.W pewnym momencie Janiak zniknął i nie można było go odnaleźć - o tym, gdzie jest, nie wiedziała żadna związana z nim kuria.Okazało się, że mimo zakazu przebywa on jednym z domów pomocy społecznej na terenie diecezji. Miał tam oczekiwać na drugą dawkę szczepienia.Kuria wydała oświadczenie w tej sprawie. Okazało się, że nie wiedziała o planach bpa seniora.Trwa oczekiwanie na decyzję Watykanu w tej sprawie. Informację o tym przekazano do Nuncjatury Apostolskiej.

Znamy stanowisko Watykanu w kwestii związków jednopłciowych.
19.03.2022 08:15 Znane jest już stanowisku Watykanu ws. związków jednopłciowych w Kościele

Jak podaje Interia, w poniedziałek watykańska Kongregacja Nauki Wiary opublikowała odpowiedź na pytanie, czy kościół może udzielać błogosławieństwa związkom osób tej samej płci. O odpowiedzi poinformowano papieża Franciszka, który miał wyrazić zgodę na jej publikację.