wtv.pl > Świat > Papież Franciszek nieoczekiwanie zwrócił się do Polaków. Mówił również o "obłudnikach" w polityce
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:04

Papież Franciszek nieoczekiwanie zwrócił się do Polaków. Mówił również o "obłudnikach" w polityce

papież franciszek - oświadczenie
AFP PHOTO / VATICAN MEDIA / East News

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się bezpośrednio do Polaków. Ojciec święty wspomniał też obłudników, których najczęściej spotyka się w polityce, żyjących w "rozdwojeniu między tym, co publiczne i prywatne".

Przemawiająca z Auli Pawła VI w Watykanie głowa Kościoła katolickiego zwróciła się bezpośrednio do Polaków, wspominając uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej i Jasną Górę, którą papież odwiedził w roku 2016.

Niech Jej matczyna opieka będzie dla was, dla waszych rodzin i dla wszystkich Polaków źródłem pokoju i wszelkiego dobra – mówił Franciszek, cytowany przez PAP.

Papież Franciszek: Wirus hipokryzji

Poprzednio, nawiązując do Listu świętego Pawła do Galatów, papież wspomniał używany przez apostoła termin "obłuda" jako przykład "strachu przed prawdą".

Ojciec święty wspomniał uciekanie od "bycia sobą" i chęć udawania, która przeszkadza w "otwartym wyrażaniu prawdy" i sprzyja "uchylaniu się od obowiązku".

W środowisku, w którym relacje między osobami są formalne, łatwo szerzy się wirus hipokryzji – ocenił Franciszek. Jak zaznaczył, obłuda spotykana jest często w miejscu pracy, gdzie ludzie "chcą uchodzić za przyjaciół, podczas gdy rywalizacja prowadzi do tego, że atakują się znienacka".

"Szczególnie odrażająca jest obłuda w Kościele"

Zdaniem papieża obłudników wyjątkowo łatwo spotkać jest wśród polityków, "którzy żyją w rozdwojeniu między tym, co publiczne i prywatne".

Ocenił, że za "szczególnie odrażającą" należy uznać obłudę w Kościele. Jednocześnie wezwał do naśladowania zawartych w Biblii słów: "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie".

Jeśli postępujemy inaczej, narażamy na niebezpieczeństwo jedność Kościoła, o którą modlił się sam Pan – podkreślił papież Franciszek.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: PAP, wtv.pl

Powiązane