wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Papież Franciszek podjął historyczną dla Kościoła decyzję. Dotyczy kobiet

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W wyniku sobotniej decyzji papieża Franciszka francuska zakonnica Nathalie Becquart uzyskała prawo głosu na Synodzie Biskupów. Jest to przełomowy krok, jako że po raz pierwszy w historii tego rodzaju uprawnienia przysługiwać będą kobiecie.

  • Decyzją papieża Franciszka Becquart została podsekretarzem Synodu

  • Tym samym otrzymała prawo głosu na Synodzie Biskupów

  • Jest pierwszą kobietą w historii z takimi uprawnieniami

Jak podaje TVP Info, w sobotę, 6 lutego, papież Franciszek mianował francuską zakonnicę Nathalie Becquart na stanowisko jednego z dwóch podsekretarzy Synodu Biskupów, co wiąże się z przyznaniem jej prawa głosu podczas Synodu.

Należąca do zgromadzenia ksawieranek Becquart jest pierwszą kobietą w historii, której przyznano tego rodzaju uprawnienia. Według TVP Info decyzja papieża Franciszka wpisuje się w szerszą politykę włączania kobiet w zachodzące w Kościele procesy decyzyjne.

Jak podaje TVP Info, jeszcze w ubiegłym roku papież Franciszek mianował Becquart na stanowisko konsultorki Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Ponadto podczas ostatnich Synodów więcej kobiet niż dotychczas zaangażowanych było w prace jako ekspertki czy audytorki, które pozbawione były jednak prawa głosu.

Jak dowiadujemy się z portalu press.vatican.va, Dr. Nathalie Becquart urodziła się w roku 1969 w Fontainebleau we Francji. Uzyskała dyplom europejskiej szkoły biznesowej HEC Paris, a ponadto studiowała teologię, filozofię i socjologię, specjalizując się w eklezjologii i prowadząc badania na temat synodalności na uczelni Boston College School of Theology and Ministry w USA.

W roku 1995 dołączyła do zgromadzenia ksawieranek, a w roku 2005 przyjęła śluby wieczyste. Jak podaje TVP Info, dotychczas pracowała jako dyrektorka krajowej Służby ds. Ewangelizacji młodych i powołań Konferencji Episkopatu Francji.

Papież Franciszek otwiera Kościół na kobiety

W połowie stycznia papież Franciszek podjął inną decyzję, która odbiła się w świecie szerokim echem jako wyraz uznania przez głowę Stolicy Apostolskiej roli kobiet w kościele. Papież Franciszek dopuścił wtedy kobiety do lektoratu i akolitatu.

Chociaż - jak zauważa Gazeta Wyborcza - decyzja ta była jedynie formalnością, bo kobiety od dawna czytały Pismo Święte podczas mszy, były szafarkami Eucharystii czy służyły przy ołtarzu jako ministrantki, to jednak przypieczętowuje ona ten stan rzeczy, zrywając z zapisami z roku 1972 pochodzącymi od Pawła VI, który ograniczał dostęp do tych posług do mężczyzn

Tymczasem papież Franciszek wyklucza możliwość przyjmowania święceń kapłańskich przez kobiety, jednak powołał już drugą komisję mającą zbadać możliwość przyjmowania przez nie święceń niższych - diakońskich.

O zaangażowaniu w działania na rzecz poprawy sytuacji kobiet w Kościele i poza nim może świadczyć też decyzja papieża Franciszka, aby uczynić luty miesiącem modlitwy za kobiety dotknięte przemocą. Jest to problem szczególnie aktualny w dobie pandemii, gdy wiele kobiet zostało w związku z kwarantanną zamkniętych w domach z oprawcami, sprawcami przemocy domowej.

Źródło: TVP Info, press.vatican.va, Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >