wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Biskupi otrzymali z Watykanu wytyczne dot. uroczystości wielkanocnych

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Na podstawie wytycznych Watykanu hierarchowie Kościoła katolickiego przygotowują zasady dotyczące nabożeństw w trakcie Wielkanocy. Wobec otwarcia świątyń nadchodzące święta mają odbywać się w reżimie sanitarnym.

Ze względu na rozwój trzeciej fali epidemii koronawirusa rządzący zdecydowali o rozszerzeniu lockdownu, który dotychczas obowiązywał jedynie w kilku województwach, w których sytuacja epidemiczna była najgorsza

Od soboty 20 marca ponownie zamknięto m.in. hotele, galerie handlowe czy obiekty sportowe. Otwarte pozostają jednak kościoły, które funkcjonują przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Przypomnijmy, że w trakcie nabożeństw obowiązuje zasada, według której w świątyni przebywać może jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Wierni muszą ponadto utrzymywać przynajmniej 1,5-metrowe odstępy. Rządzący raz po raz przekonywali, że w ich opinii wprowadzone zasady dotyczące funkcjonowania kościołów są wystarczające.

Reżim sanitarny w kościołach

Tuż przed nadchodzącą Wielkanocą biskupi diecezjalni otrzymali konkretne wytyczne z Watykanu, podaje "Rzeczpospolita". Według informacji dziennika na ich podstawie hierarchowie mają przygotować zasady dotyczące prowadzonych w trakcie świąt nabożeństw.

O przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego w kościołach zaapelowali do kapłanów przedstawiciele Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

Najważniejsze zmiany mają dotyczyć przebiegu nabożeństwa w trakcie Triduum Paschalnego. Według zaleceń w Wielki Czwartek duchowni powinni zrezygnować ze zwyczajowego obmywania nóg. W Wielki Piątek z kolei wierni nie powinni przystępować do całowania krzyża.

Cytowany przez "Rz" rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski zapewnił, że kościoły są odpowiednio przygotowane, by w dobie pandemii przyjąć wiernych przy jednoczesnym zadbaniu o ich bezpieczeństwo.

Częsta dezynfekcja, odpowiednie środki dezynfekujące dla wiernych, wyznaczone miejsca w ławkach. Jeśli chodzi o święta Triduum Paschalnego, w najbliższym czasie zostaną wysłane do księży promemoria, w których będą odpowiednie zalecenia – zapewnił rozmówca dziennika.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: rp.pl

Podobne artykuły

Były poseł PiS Piotr O. skazany za kupno prawa jazdy

Polska

Były poseł PiS skazany na prawie dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Powodem łapówka i kupno prawa jazdy

Czytaj więcej >

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >