wtv.pl
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Mimmo Frassineti / Rex Features/EAST NEWS

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W maju 1981 roku Jan Paweł II został raniony z pistoletu trzymanego przez Alego Agcę. Niewielu wie, że w rocznicę wydarzenia na placu św. Piotra miał miejsce kolejny zamach na życie papieża. Po latach kardynał Dziwisz wskazał, że widział krew.

13 maja 1981 roku w Rzymie papież został raniony przez tureckiego zamachowca. Według zapewnień lekarzy Wojtyła cudem uniknął śmierci – kula o milimetry minęła bowiem najważniejsze organy.

Jan Paweł II był przekonany, że przeżył dzięki Boskiemu wstawiennictwu. – Jedna ręka strzelała, inna kierowała kulę – mówił.

W rok po tragicznych wydarzeniach papież udał się do Fatimy, by podziękować Matce Boskiej za wstawiennictwo, któremu przypisywał swoje ocalenie. Na miejsce, jako wotum, przewieziono też pocisk wyjęty z ciała Wojtyły.

Wówczas miał miejsce kolejny zamach na życie Ojca Świętego. Szczegóły sprawy przypomina gazeta.pl.

Dorota Wellman odpowiada TVP

"Wiadomości" TVP zaatakowały Dorotę Wellman. Dziennikarka odpowiedziała

CZYTAJ DALEJ

Drugi zamach na Jana Pawła II

W Fatimie czekał już Juan María Fernández y Krohn, pochodzący z Hiszpanii członek bractwa lefebrystów. Młody mężczyzna nie zgadzał się ze zmianami zachodzącymi w Kościele katolickim. Zdaniem Krohna instytucja odchodziła od korzeni i nadto się modernizowała. Wojtyle zarzucał ponadto kontakty z sowieckimi władzami.

Zdaniem 34-latka Jana Pawła II należało uznać za wroga Kościoła po tym, jak papież poparł postanowienie soboru watykańskiego. 13 maja 1982 roku Krohn postanowił dokonać zamachu na życie Wojtyły.

W rękawie habitu zamachowiec ukrył bagnet. Nie jest jednak jasne, czy w trakcie zamieszania, które wywiązało się w Fatimie, udało mu się dosięgnąć papieża.


Krohn przekonywał, że został powalony na ziemię, zanim dotarł do Jana Pawła II. Po latach kardynał Stanisław Dziwisz wyjawił jednak, że 34-latek ranił Wojtyłę, a hierarcha widział krew na papieskiej sutannie.

Osobisty sekretarz głowy Kościoła zapewniał potem, że sprawa była utrzymywana w tajemnicy, by kolejny raz nie rozpalać emocji.

Za próbę zabójstwa Krohna skazano na 6 lat więzienia, a mężczyznę ekskomunikowano ze wspólnoty. Zamachowiec utrzymywał jednak, że nie ranił papieża, a świadectwo Dziwisza nazwał "sfabrykowanym kłamstwem".

W wywiadzie z 2008 roku 34-latek zapewnił, że zamach był aktem poświęcenia w imię ocalenia Kościoła i Hiszpanii. Wskazał, że nie jest wariatem i nie żałuje swojego czynu, jednak nie zdecydowałby się na niego po raz drugi.

Zmieniłem się – zapewniał, cytowany przez gazetę.pl. – Czuję się grzesznikiem, ale nigdy nie uważałem się za przestępcę.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Gazeta.pl | Twitter

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News

Świat

Papież Franciszek apeluje o modlitwę w liście do duchownych. “Jestem trochę stary i trochę chory”

Czytaj więcej >
Samolot

Świat

Polski samolot musiał lądować w Etiopii. Pasażerowie donoszą o wybuchu ognia i panice na pokładzie

Czytaj więcej >

Świat

Etiopia. Awaryjne lądowanie polskiego samolotu. Maszyna zapaliła się podczas startu

Czytaj więcej >

Świat

TikTok wykładany na uniwersytecie? To nie żart

Czytaj więcej >

Świat

Premier Hiszpanii wznawia dialog z Katalonią. Mowa o referendum niepodległościowym

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Świat

Parlament Europejski przyjął rezolucję o prawach osób LGBTIQ. Apeluje o równe traktowanie i uznawanie małżeństw jednopłciowych

Czytaj więcej >