wtv.pl
Spore zmiany w Kościele powszechnym ogłoszone zostały przez papieża Franciszka

(zdjęcie wykadrowane) TIZIANA FABI/AFP/East News

Papież zdecydował się na ważną zmianę w skali całego Kościoła powszechnego. Ustanowił nową posługę świecką

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W ostatnim czasie papież Franciszek zdecydował się podjąć istotną dla wielu wiernych decyzję. Opublikowana została ona w formie dokumentu motu proprio, czyli jest to związane z osobistą inicjatywą głowy Kościoła katolickiego. Dotyczy ona katechetów na całym świecie.

Decyzje podejmowane przez papieża Franciszka mają wpływ na cały świat oraz całą wspólnotę wierzących. W ostatnim czasie głowa Kościoła musiała nieco zmienić swoją formę podejmowania obowiązków z racji pandemii.

Nie przeszkodziło to jednak papieżowi Franciszkowi w podejmowaniu działań mających wskazywać wiernym drogę w tym trudnym pandemicznym okresie.

Następca św. Piotra publicznie wypowiadał się m.in. na temat szczepień, czy pomocy najbiedniejszym dotkniętym przez kryzys związany z koronawirusem. W ostatnim czasie apelował również o zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko COVID-19.

Teraz media przekazały informacje na temat inicjatywy podjętej przez głowę Kościoła. Papież Franciszek zdecydował się zrobić ukłon w stronę wszystkich katechetów. To ważny gest w stosunku do Kościoła powszechnego, osób niezwiązanych bezpośrednio z samym stanem kapłaństwa.

małgorzata wassermann

Ekspertka przeanalizowała mowę ciała Małgorzaty Wassermann

CZYTAJ DALEJ

W Kościele na mocy decyzji papieża Franciszka dokonuje się ogromna zmiana

We wtorek wierni oraz uczeni Kościoła zapoznali się z „Antiquum ministerium” autorstwa papieża Franciszka. Jest to list apostolski, w którym pojawiły się stwierdzenia mocno wpływające na wspólnotę wiernych na całym świecie.

To właśnie w liście papież Franciszek postanowił podkreślić, jak ważni są w Kościele katecheci. Wskazał on, że funkcja ta sięga swoimi korzeniami bardzo daleko.

Dodawał jednocześnie, że „również w naszych czasach wielu zdolnych i wytrwałych katechetów stoi na czele wspólnot w różnych regionach i wypełnia niezastąpioną misję przekazywania i pogłębiania wiary”. Podkreślał, że w czasie pandemii ich rola stała się jeszcze ważniejsza.

Co zmienia „Antiquum ministerium”? Ma duży wpływ na Kościół powszechny. Papież Franciszek daje bowiem jasno do zrozumienia, że katecheta jest pedagogiem, świadkiem wiary, towarzyszem oraz mistrzem nauczającym w imieniu całego Kościoła katolickiego.

Umniejszeniu nie ulegnie żadna z dotychczasowych funkcji. Wzmocnieniu ulega jednak rola katechetów

Ks. prof. Piotr Tomasik z UKSW w Warszawie wskazuje, że „list apostolski papieża dokonuje dużej zmiany w skali całego Kościoła powszechnego”.

Wprowadzenie posługi katechety zmienić może sposób powszechnej ewangelizacji. Papież Franciszek zastrzegł jednak, że ta misja nie jest odbierana właściwemu biskupowi.

Konieczne jest jednak teraz uzyskanie specjalnego rytu. Ma to być wyważenie kwestii poruszanych przez duchowieństwo a katechezą „wykonywaną na sposób świecki, zgodnie z samą jej naturą”.

Dziekan ks. prof. Piotr Tomasik z Wydziału Teologicznego ma nadzieję, że zmieni to sposób prowadzenia katechezy ograniczającej się obecnie jedynie do budynku szkoły. — Ojciec Święty ustanowił urząd, posługę katechety, do której ktoś jest wprowadzany za pomocą obrzędu, rytu liturgicznego — mówił duchowny.

Dodawał jednocześnie, że decyzja papieża Franciszka o wprowadzeniu posługi katechety to kolejne działanie wpisujące się w ogólny zamysł pontyfikatu następcy św. Piotra.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: RMF FM / PAP

Podobne artykuły

Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >

Świat

Rosyjscy żołnierze blisko polskiej granicy. Ruszają testy rakiet Iskander-M

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjna reklama w Niemczech, naigrywają się z Polaków. Internauci żądają reakcji polskiego MSZ

Czytaj więcej >