wtv.pl > Polska > "Rz": Papież Franciszek pilnie wezwał polskich biskupów
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 13.06.2022 02:02

"Rz": Papież Franciszek pilnie wezwał polskich biskupów

Franciszek wzywa biskupów
East News/AFP

Jak donosi "Rzeczpospolita", papież Franciszek miał w trybie pilnym zwołać do siebie polskich biskupów. Powodem mają być prawdopodobnie zaniedbania dotyczące kwestii nadużyć wobec małoletnich w polskim Kościele.

Po takim wezwaniu Franciszka, polscy hierarchowie najpewniej powinni zacząć się martwić.

Franciszek wzywa polskich biskupów

Wg informatorów "Rzeczpospolitej" już wkrótce odbyć ma się spotkanie papieża Franciszka z polskimi biskupami w Watykanie. Wizyta nie będzie jednak najprawdopodobniej należeć do najprzyjemniejszych dla hierarchów.

Wszystko wskazuje na to, że o interwencję poprosić miał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Do wezwania doszło bowiem tuż po jego spotkaniu z głową Kościoła katolickiego.

Źródło miało przekazać w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że reprezentant Watykanu w naszym kraju wskazał papieżowi wyraźne problemy w polskim Kościele, a w zasadzie jego "krytyczny" obraz.

W tej sytuacji Franciszek nie mógł pozostać obojętny. Wkrótce polscy biskupi będą musieli tłumaczyć się mu ze swojego postępowania.

Pilna wizyta

Wizyta polskich hierarchów w Watykanie odbyć miała się już w roku ubiegłym. Plany ulec musiały jednak zmianie po wybuchu pandemii koronawirusa, która wyjątkowo dotknęła Włochy.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem odbyć ma się zatem na jesieni tego roku. Episkopat Polski wystosował oficjalny komunikat, z którego dowiedzieć możemy się o jaki mniej więcej termin chodzi.

- Na przełomie września i października br. biskupi polscy udadzą się do Watykanu z wizytą 'ad limina Apostolorum' (dosł.: do progów Apostołów) - czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski. - W związku z trudną do przewidzenia sytuacją sanitarną nie jest jeszcze znana konkretna data wizyty.

Choć celem wizyty ma być rzekomo "umocnienie jedności pomiędzy biskupami a Katedrą Św. Piotra", informatorzy "Rzeczpospolitej" wskazują na kwestię zaniedbań dotyczących nadużyć wobec małoletnich w polskim Kościele.

Dodatkowo, hierarchowie spotkali się podobno z wymogiem przygotowania określonych raportów do końca czerwca. Zwykle mieli mieć na to ok. pół roku. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wp.pl, Episkopat.pl

Powiązane