wtv.pl
Znamy stanowisko Watykanu w kwestii związków jednopłciowych.

Tomasz Zukowski/East News

Znane jest już stanowisku Watykanu ws. związków jednopłciowych w Kościele

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Stanowisko watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w kwestii udzielania błogosławieństwa związkom jednopłciowym jest negatywne. Zgodę na publikację tego stanowiska przez Kongregację wyraził papież Franciszek.

Jak podaje Interia, w poniedziałek watykańska Kongregacja Nauki Wiary opublikowała odpowiedź na pytanie, czy kościół może udzielać błogosławieństwa związkom osób tej samej płci. O odpowiedzi poinformowano papieża Franciszka, który miał wyrazić zgodę na jej publikację.

Watykan o błogosławieniu związków jednopłciowych

Kongregacja Nauki i Wiary orzekła, że nauczanie kościoła nie dopuszcza udzielania błogosławieństwa w takich przypadkach. - Nie istnieje żadna podstawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, między związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny - przywołuje fragment odpowiedzi Interia.

Negatywne stanowisko Kongregacji wynika z faktu, że pozostawanie w związku miałoby zakładać aktywność seksualną, tymczasem związki jednopłciowe nie są uwieńczone ślubem kościelnym, a pozamałżeńska aktywność seksualna jest w świetle nauczania kościoła czymś grzesznym.

"Obecność w takich związkach elementów pozytywnych, które same w sobie zasługują na uznanie i docenienie, nie może jednak ich usprawiedliwić i w ten sposób uczynić z nich prawowitego przedmiotu błogosławieństwa kościelnego, ponieważ elementy te służą związkowi, który nie jest ukierunkowany według zamysłu Stwórcy" - tłumaczy przywoływana przez Interię Kongregacja. 

Jak podaje Interia, w nocie wyjaśniającej dołączonej do odpowiedzi Kongregacja zaznacza także, że udzielanie błogosławieństwa związkom jednopłciowym wskazywałoby na analogię pomiędzy takimi związkami a małżeństwem kobiety i mężczyzny

Znajduje się tam zarazem zapewnienie, że takie stanowisko nie ma na celu dyskryminowania osób pozostających w związkach jednopłciowych. Jak podaje Interia, Kongregacja wezwała także członków Kościoła do "przyjmowania z szacunkiem i delikatnością osób o skłonnościach homoseksualnych".

W nocie wyjaśniającej Kongregacja podkreśla także, że odmowa udzielania błogosławieństwa związkom jednopłciowym nie oznacza odmowy udzielania takiego błogosławieństwa pojedynczym osobom, które w takich związkach pozostają.

"Kościół przypomina, że sam Bóg nigdy nie przestaje błogosławić każdemu ze swoich dzieci pielgrzymujących na tym świecie, ponieważ dla Niego jesteśmy ważniejsi niż wszystkie grzechy, które możemy popełnić" - czytamy w przywoływanym przez Interię dokumencie.

"Nie błogosławi jednak i nie może błogosławić grzechu: błogosławi grzesznego człowieka, tak aby mógł rozpoznać, że jest częścią jego planu miłości i pozwolić sobie na dostąpienie za jego sprawą przemiany" - tłumaczy Kongregacja.

Źródło: Interia / wydarzenia.interia.pl, press.vatican.va

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jacek Kurski odpowiedział na zarzuty pod adresem swojej żony, Joanny

  • TVN ugiął się pod krytyką, dotyczącą reemisji wywiadu Meghan i Harry`ego

  • Jarosław Kaczyński nie dostanie w tym roku 14. emerytury

Podobne artykuły

Świat

Znany antyszczepionkowiec przekupiony. Przyjął 10 tysięcy w pieniądzach z Monopoly

Czytaj więcej >

Świat

Niemieckie ambasady opuszczają flagi do połowy. "Znak głębokiego bólu i wstydu"

Czytaj więcej >
Marek Bazak/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Atak dronów na izraelski tankowiec. Rząd Izraela oskarża Iran o atak terrorystyczny

Czytaj więcej >
41-letni Polak cudem uszedł z życiem po wypadku w Norwegii

Świat

Norwegia: kamień ważący tonę spadł na auto Polaka

Czytaj więcej >
JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News

Świat

Niemcy będą wymagali testów od niezaszczepionych podróżnych. Nowe zasady od 1 sierpnia

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Świat

Wygrała w Lotto 33 mln euro. Dowiedziała się po 6 tygodniach

Czytaj więcej >