wtv.pl > Świat > Znane jest już stanowisku Watykanu ws. związków jednopłciowych w Kościele
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:15

Znane jest już stanowisku Watykanu ws. związków jednopłciowych w Kościele

Znamy stanowisko Watykanu w kwestii związków jednopłciowych.
Tomasz Zukowski/East News

Jak podaje Interia, w poniedziałek watykańska Kongregacja Nauki Wiary opublikowała odpowiedź na pytanie, czy kościół może udzielać błogosławieństwa związkom osób tej samej płci. O odpowiedzi poinformowano papieża Franciszka, który miał wyrazić zgodę na jej publikację.

Watykan o błogosławieniu związków jednopłciowych

Kongregacja Nauki i Wiary orzekła, że nauczanie kościoła nie dopuszcza udzielania błogosławieństwa w takich przypadkach. - Nie istnieje żadna podstawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, między związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny - przywołuje fragment odpowiedzi Interia.

Negatywne stanowisko Kongregacji wynika z faktu, że pozostawanie w związku miałoby zakładać aktywność seksualną, tymczasem związki jednopłciowe nie są uwieńczone ślubem kościelnym, a pozamałżeńska aktywność seksualna jest w świetle nauczania kościoła czymś grzesznym.

"Obecność w takich związkach elementów pozytywnych, które same w sobie zasługują na uznanie i docenienie, nie może jednak ich usprawiedliwić i w ten sposób uczynić z nich prawowitego przedmiotu błogosławieństwa kościelnego, ponieważ elementy te służą związkowi, który nie jest ukierunkowany według zamysłu Stwórcy" - tłumaczy przywoływana przez Interię Kongregacja. 

Jak podaje Interia, w nocie wyjaśniającej dołączonej do odpowiedzi Kongregacja zaznacza także, że udzielanie błogosławieństwa związkom jednopłciowym wskazywałoby na analogię pomiędzy takimi związkami a małżeństwem kobiety i mężczyzny

Znajduje się tam zarazem zapewnienie, że takie stanowisko nie ma na celu dyskryminowania osób pozostających w związkach jednopłciowych. Jak podaje Interia, Kongregacja wezwała także członków Kościoła do "przyjmowania z szacunkiem i delikatnością osób o skłonnościach homoseksualnych".

W nocie wyjaśniającej Kongregacja podkreśla także, że odmowa udzielania błogosławieństwa związkom jednopłciowym nie oznacza odmowy udzielania takiego błogosławieństwa pojedynczym osobom, które w takich związkach pozostają.

"Kościół przypomina, że sam Bóg nigdy nie przestaje błogosławić każdemu ze swoich dzieci pielgrzymujących na tym świecie, ponieważ dla Niego jesteśmy ważniejsi niż wszystkie grzechy, które możemy popełnić" - czytamy w przywoływanym przez Interię dokumencie.

"Nie błogosławi jednak i nie może błogosławić grzechu: błogosławi grzesznego człowieka, tak aby mógł rozpoznać, że jest częścią jego planu miłości i pozwolić sobie na dostąpienie za jego sprawą przemiany" - tłumaczy Kongregacja.

Źródło: Interia / wydarzenia.interia.pl, press.vatican.va

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Watykan
Powiązane