wtv.pl
Bp Edward Janiak

Wikimedia Commons/Joanna Adamik

Stanowisko kurii ws. łamania zaleceń Watykanu przez bp. Janiaka

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Bp Edward Janiak, podobnie jak abp Głódź, miał odpowiedzieć za tuszowanie spraw wykorzystywania dzieci w swojej diecezji. W pewnym momencie obaj jednak zniknęli całkowicie z życia publicznego. O ile abp Głódź najpewniej zamieszkał w swoim ma

  • Bp Edward Janiak niedawno został przymusowo najmłodszym biskupem seniorem - wszystko ze względu na sprawę tuszowania pedofilii w swojej diecezji.

  • Nuncjatura Apostolska wydała wyrok, który zakazywał biskupom (zarówno Janiakowi, jak i Głódziowi) mieszkania na terenie swojej dawnej diecezji.

  • W pewnym momencie Janiak zniknął i nie można było go odnaleźć - o tym, gdzie jest, nie wiedziała żadna związana z nim kuria.

  • Okazało się, że mimo zakazu przebywa on jednym z domów pomocy społecznej na terenie diecezji. Miał tam oczekiwać na drugą dawkę szczepienia.

  • Kuria wydała oświadczenie w tej sprawie. Okazało się, że nie wiedziała o planach bpa seniora.

Trwa oczekiwanie na decyzję Watykanu w tej sprawie. Informację o tym przekazano do Nuncjatury Apostolskiej. 

Bp Edward Janiak mimo zakazu przebywa na terytorium diecezji kaliskiej

Bp Edward Janiak oraz abp Sławoj Leszek Głódź zostali ukarani przez Watykan za tuszowanie spraw pedofilskich w swoich diecezjach. Jedną z kar był obowiązek opuszczenia swojej diecezji. Abp Głódź udał się najpewniej do swojego majątku na Podlasiu, nie wiadomo było jednak, gdzie podział się biskup Janiak. 

Duchowny przez dłuższy czas był nieuchwytny nie tylko dla dziennikarzy, ale również innych księży. „Gazeta Wyborcza” starała się go namierzyć, jednak nikt w związanych z Janiakiem kuriach nie miał pojęcia, gdzie ten obecnie przebywa. Na to pytanie nie odpowiadał również jego brat, również duchowny, który jest jedną z bardzo znanych postaci w diecezji wrocławskiej.

Przez długi czas zastanawiano się, czy Janiaka przypadkiem gdzieś nie ukryto. Zakaz przebywania we własnej diecezji dotyczy przede wszystkim kwestii ewentualnego zacierania śladów po zarzucanych mu czynach.

Okazało się jednak, że bp Janiak przebywał na terenie diecezji kaliskiej już od dłuższego czasu. Był gościem domu pomocy społecznej prowadzonego przez diecezjalny Caritas w Złoczewie. Był po szczepieniu i miał oczekiwać na drugą dawkę. Tłumaczył, że zaraz po tym zgodnie z zaleceniami opuści diecezję.

Jest komunikat diecezji ws. Janiaka

Diecezja wydała komunikat w jego sprawie. Rzecznik kurii poinformował, że bp Janiak wciąż przebywa w Złoczewie, nie wiadomo jednak, czy wciąż jest na terenie tamtejszego DPS. Diecezji nie wiadomo również, dlaczego w ogóle Janiak pojawił się tam mimo ciążącego na nim zakazu. Jak sam twierdził biskup, według niego nie było to złamanie zasad, bo nie zamieszkał na terenie diecezji, a przebywał tam tymczasowo.

Sprawa została zgłoszona Nuncjaturze Apostolskiej. Jak na razie nie wiadomo czy i jakie kroki podejmie w tej sprawie posłannictwo z Watykanu. Póki co biskup Janiak informował, że drugą dawkę szczepionki miał otrzymać 23 kwietnia i gdy tyko poczuje się dobrze, miał opuścić teren diecezji. 

Choć dochodzenie w jego sprawie zostało już zakończone, to zdaje się, że Watykan wciąż będzie musiał radzić sobie jakoś z niepokornym biskupem seniorem. 

Biskup Janiak został ukarany m.in. zakazem mieszkania w diecezji kaliskiej, brakiem możliwości odprawiania mszy podczas uroczystości i uczestniczenia w nich w obrębie dawnej diecezji oraz dowolną karą pieniężną, która miała zostać przeznaczona na rzecz fundacji św. Józefa, która zajmuje się ofiarami przestępstw dotyczących przemocy seksualnej ze strony duchownych. Z podanych informacji wynika, że obaj ukarani biskupi jak dotąd nie wpłacili na ten fundusz żadnej kwoty.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Lokalne media informują o ogromnym zlocie motocyklistów w Licheniu

  • Ministerstwo Zdrowia: Szczepieni wciąż powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa

  • Badania nad szczepionką na raka przyśpieszone, dzięki pandemii? Paradoks

źródło: [polsatnews.pl][wtv.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >