wtv.pl
W wywiadzie papież Franciszek opowiedział o swoim stosunku wobec śmierci.

Wikimedia Commons, Casa Rosada, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

Papież Franciszek: nie wrócę do Argentyny. Chce umrzeć w Watykanie

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W wywiadzie udzielonym argentyńskiemu dziennikarzowi papież Franciszek pytany był o swój stosunek do śmierci. Mimochodem papież Franciszek poczynił także zaskakujące wyznanie, sugerując ponadto, że nie wyklucza pójścia śladami Benedykta XVI

  • W wywiadzie papież Franciszek mówił o swoim stosunku wobec śmierci

  • Papież Franciszek oznajmił, że "umrze w Rzymie"

  • Z wypowiedzi wynika także, że papież nie wyklucza przejścia na emeryturę

Jak podaje Wirtualna Polska, wywiad, który przeprowadził z papieżem Franciszkiem argentyński dziennikarz Nelson Castro, został następnie zamieszczony w książce zatytułowanej "Zdrowie papieży".

W końcowej części wywiadu papież Franciszek został zapytany o swój stosunek wobec śmierci. Papież miał przyznać, że rozmyśla na ten temat, stwierdzając zarazem, że w ogóle nie boi się śmierci

Papież Franciszek nie wyklucza przejścia na emeryturę

Jak relacjonuje Wirtualna Polska, w wywiadzie papież Franciszek zdradził także, jak wyobraża sobie swoje ostatnie chwile. Przywódca kościoła katolickiego zasugerował przy tym mimochodem, że nie wyklucza pójścia śladem Benedykta XVI i przejścia na emeryturę.

Papież Franciszek miał stwierdzić, że umrze "jako papież, urzędujący albo emerytowany", dodając, że stanie się to w Rzymie. "Nie wrócę do Argentyny" - podkreślił w wywiadzie przywoływany przez Wirtualną Polskę papież Franciszek.

Jak wskazuje Wirtualna Polska, papież Franciszek nie odwiedził swojej ojczyzny, Argentyny, od roku 2013, kiedy to został wybrany na przywódcę kościoła katolickiego. Może to dziwić osoby, które mają w pamięci liczne pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Nie jest to jedyny aspekt, w którym urodzony jako Jorge Mario Bergoglio papież Franciszek różni się od polskiego papieża. Jak podaje onet.pl, otwartość papieża Franciszka na osoby niewierzące oraz jego brak uprzedzeń wobec homoseksualistów sprawiają, że jest on postacią problematyczną dla polskiego kościoła katolickiego.

Papież Franciszek nie podejmuje również zapoczątkowanej przez Jana Pawła II i z upodobaniem kontynuowanej przez polskich polityków takich jak Patryk Jaki czy Beata Kempa narracji dotyczącej walki "cywilizacji życia" z "cywilizacją śmierci".

W przeciwieństwie do Jana Pawła II, który - jak podaje Krytyka Polityczna - potępiając używanie prezerwatyw, mógł się przyczynić do śmierci mieszkańców Afryki z powodu AIDS, papież Franciszek jest zwolennikiem rozsądniejszej polityki prokreacyjnej.

- Aby być dobrymi katolikami, nie musimy być jak króliki - powiedział w 2015 roku przywoływany przez dziennik.pl papież Franciszek, wskazując na potrzebę rozważnego i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Jego słowa wywołały wtedy oburzenie katolickich publicystów takich jak Tomasz Terlikowski.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, dziennik.pl, Krytyka Polityczna

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >