wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Tłumy na mszy papieża Franciszka. Historyczna wizyta w Irbilu

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wizyta papieża Franciszka w Iraku i jednocześnie stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego owocowała w wiele symbolicznych słów oraz gestów. Osoby relacjonujące to historyczne wydarzenie wskazują, że spotkanie głowy Kościoła katolickiego z

  • W ten weekend papież Franciszek odwiedził Irak, jest to historyczna wizyta

  • W czasie mszy na stadionie dla Kurdów uciekających przed tzw. Państwem Islamskim na stadionie zgromadziło się 10 tys. osób

  • Wielu wiernych ignorowało nakaz utrzymywania dystansu, zabrakło również maseczek ochronnych

  • Papież Franciszek wskazywał, że Kościół katolicki w Iraku żyje i wykonuje wyjątkowo ważne zadanie

W ostatnim czasie papież Franciszek odwoływał kolejne swoje zaplanowane podróże służbowe. Jednej z nich postanowił jednak nie wykreślać ze swojego kalendarza.

Dobiega końca historyczna wręcz wizyta papieża Franciszka. Głowa Kościoła katolickiego pojawiła się w Iraku i odprawiła msze dla prawdziwych tłumów. To pierwsza wyprawa hierarchy od czasów wybuchu pandemii koronawirusa.

Irak: papież Franciszek odprawia mszę dla 10 tys. osób

W czasie podróży do Iraku na liście papieża Franciszka obowiązkowe było spotkanie z Kurdami, którzy uciekli przed wojną. W stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego odprawił mszę dla 10 tys. wiernych, którzy z niecierpliwością wyczekiwali wizyty głowy Kościoła katolickiego.

Nabożeństwo nie zostało zorganizowane w świątyni. Ołtarz postawiono na stadionie, który zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości obiektów sportowych w Iraku. Kiedy tylko papież Franciszek się pojawił wierni nie ukrywali swojego entuzjazmu. W związku z pandemią koronawirusa na 27 tys. obiekt wpuszczono "zaledwie" 10 tys. ludzi.

Dziennikarze podkreślali, że chociaż było to jedyne masowe przedsięwzięcie w czasie wizyty papieża Franciszka to trudno pozbyć się wrażenia, że dawało ono namiastkę spotkań z hierarchą sprzed pandemii. Niestety zwrócili oni również uwagę na ignorowanie niebezpieczeństwa związanego z transmisją wirusa wśród osób zgromadzonych na obiekcie.

Wierni rezygnowali z maseczki i ignorowali zalecany dystans

Według dziennikarzy relacjonujących historyczną wizytę następcy św. Piotra w Iraku oraz masową niemal mszę w stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, wierni uczestniczący w mszy zupełnie nie zwracali uwagi na przygotowane wcześniej środki bezpieczeństwa.

Wyłączone z użytku krzesła oznaczone w specjalny sposób były zajmowane i łamany był w związku z tym obowiązek dystansu. Maseczki natomiast były wyjątkowo rzadkim widokiem, jednak nie były one wymagane a jedynie dozwolone.

Najważniejsze jednak wydają się słowa, jakie usłyszeli Irakijczycy oraz Kurdowie. Papież Franciszek nie unikał trudnego tematu wojny i wskazywał, że konieczne jest zaangażowanie w pomoc ponad podziałami.

Ważne słowa papieża Franciszka

- Braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, nadzieja jest silniejsza od śmierci, pokój jest silniejszy od wojny. To przekonanie nigdy nie może zostać uciszone krwią przelewaną przez tych, którzy wypaczają imię Boga, podążając drogami zniszczenia - mówił w czasie swojej wizyty następca św. Piotra.

- Dziś mogę zobaczyć i dotknąć własnymi rękami, że Kościół w Iraku żyje, że Chrystus żyje i działa w tym świętym i wiernym ludzie - dodawał jeszcze papież Franciszek. Nie ukrywał, że spotkał w czasie swojej wizyty wiele osób skrzywdzonych zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Podkreślił, że wszystkie wyznania powinny dążyć do pomocy drugiemu człowiekowi i pokonania wojny przynoszącej ze sobą tak wiele złego.

Źródło: Onet / Twitter.com @pontifex_pl 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Świat

WHO apeluje o noszenie maseczek przez osoby zaszczepione. Zagrożenie kolejną falą koronawirusa?

Czytaj więcej >

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Trąba powietrzna

Świat

Co najmniej trzy osoby nie żyją, 200 jest rannych. Czechy zniszczone przez żywioł

Czytaj więcej >