Papież Franciszek odwiedził Irak, to historyczne wydarzenie. SAFIN HAMED/AFP/East News
Źródło: SAFIN HAMED/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 8 Marca 2021

Tłumy na mszy papieża Franciszka. Historyczna wizyta w Irbilu

Wizyta papieża Franciszka w Iraku i jednocześnie stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego owocowała w wiele symbolicznych słów oraz gestów. Osoby relacjonujące to historyczne wydarzenie wskazują, że spotkanie głowy Kościoła katolickiego z wiernymi na stadionie w Irbilru dawało poczucie, że wydarzenie odbywa się jeszcze przed pandemią koronawirusa. Mało który wierny chcący brać udział w nabożeństwie odprawianym przez następcę św. Piotra decydował się na założenie maseczki, czy przestrzeganie bezpiecznego dystansu.

  • W ten weekend papież Franciszek odwiedził Irak, jest to historyczna wizyta
  • W czasie mszy na stadionie dla Kurdów uciekających przed tzw. Państwem Islamskim na stadionie zgromadziło się 10 tys. osób
  • Wielu wiernych ignorowało nakaz utrzymywania dystansu, zabrakło również maseczek ochronnych
  • Papież Franciszek wskazywał, że Kościół katolicki w Iraku żyje i wykonuje wyjątkowo ważne zadanie

W ostatnim czasie papież Franciszek odwoływał kolejne swoje zaplanowane podróże służbowe. Jednej z nich postanowił jednak nie wykreślać ze swojego kalendarza.

Dobiega końca historyczna wręcz wizyta papieża Franciszka. Głowa Kościoła katolickiego pojawiła się w Iraku i odprawiła msze dla prawdziwych tłumów. To pierwsza wyprawa hierarchy od czasów wybuchu pandemii koronawirusa.

Irak: papież Franciszek odprawia mszę dla 10 tys. osób

W czasie podróży do Iraku na liście papieża Franciszka obowiązkowe było spotkanie z Kurdami, którzy uciekli przed wojną. W stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego odprawił mszę dla 10 tys. wiernych, którzy z niecierpliwością wyczekiwali wizyty głowy Kościoła katolickiego.

Nabożeństwo nie zostało zorganizowane w świątyni. Ołtarz postawiono na stadionie, który zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości obiektów sportowych w Iraku. Kiedy tylko papież Franciszek się pojawił wierni nie ukrywali swojego entuzjazmu. W związku z pandemią koronawirusa na 27 tys. obiekt wpuszczono "zaledwie" 10 tys. ludzi.

Jak wyglądały ostatnie miesiące życia Agnieszki Osieckiej? Jak wyglądały ostatnie miesiące życia Agnieszki Osieckiej? "Lekarz powiedział, że to już jej nie zaszkodzi"Czytaj dalej

Dziennikarze podkreślali, że chociaż było to jedyne masowe przedsięwzięcie w czasie wizyty papieża Franciszka to trudno pozbyć się wrażenia, że dawało ono namiastkę spotkań z hierarchą sprzed pandemii. Niestety zwrócili oni również uwagę na ignorowanie niebezpieczeństwa związanego z transmisją wirusa wśród osób zgromadzonych na obiekcie.

Wierni rezygnowali z maseczki i ignorowali zalecany dystans

Według dziennikarzy relacjonujących historyczną wizytę następcy św. Piotra w Iraku oraz masową niemal mszę w stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, wierni uczestniczący w mszy zupełnie nie zwracali uwagi na przygotowane wcześniej środki bezpieczeństwa.

Wyłączone z użytku krzesła oznaczone w specjalny sposób były zajmowane i łamany był w związku z tym obowiązek dystansu. Maseczki natomiast były wyjątkowo rzadkim widokiem, jednak nie były one wymagane a jedynie dozwolone.

Najważniejsze jednak wydają się słowa, jakie usłyszeli Irakijczycy oraz Kurdowie. Papież Franciszek nie unikał trudnego tematu wojny i wskazywał, że konieczne jest zaangażowanie w pomoc ponad podziałami.

Ważne słowa papieża Franciszka

- Braterstwo jest silniejsze od bratobójstwa, nadzieja jest silniejsza od śmierci, pokój jest silniejszy od wojny. To przekonanie nigdy nie może zostać uciszone krwią przelewaną przez tych, którzy wypaczają imię Boga, podążając drogami zniszczenia - mówił w czasie swojej wizyty następca św. Piotra.

- Dziś mogę zobaczyć i dotknąć własnymi rękami, że Kościół w Iraku żyje, że Chrystus żyje i działa w tym świętym i wiernym ludzie - dodawał jeszcze papież Franciszek. Nie ukrywał, że spotkał w czasie swojej wizyty wiele osób skrzywdzonych zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Podkreślił, że wszystkie wyznania powinny dążyć do pomocy drugiemu człowiekowi i pokonania wojny przynoszącej ze sobą tak wiele złego.

Źródło: Onet / Twitter.com @pontifex_pl 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: