“AntyHomofobus” rozpoczął tournée po Polsce. W czwartek pojazd zatrzyma się w Białymstoku, a w piątek - w Toruniu, niedaleko uczelni o. Tadeusza Rydzyka. Akcja ma na celu propagowanie szczegółów raportu komisji ds. pedofilii.
We wtorek na ulicach Lublina odbyła się zbiorowa modlitwa w ramach cyklu "Koronki na ulicach miast świata". Wierni modlili się w różnych intencjach, m.in. o powrót uchodźców do krajów pochodzenia. Zadziwiająca intencja zdaje się stać w sprzeczności z innym cyklem modlitewnym - Tygodniem Modlitw za Uchodźców "Umrzeć z nadziei". Modlitwa na ulicach Lublina 28 września mieszkańcy Lublina mogli ujrzeć kilka grup osób, które modliły się w różnych miejscach miasta. Wierni byli na pięciu skrzyżowaniach oraz przy krzyżu nieopodal siedziby ZUS i w pobliżu kościoła na Poczekajce. Odmawiano tam Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a cała akcja modlitewna odbywała się w ramach cyklu "Koronki na ulicach miast świata", organizowanego przez zespół Iskra Miłosierdzia Bożego. Inicjatywa odbywa się co roku 28 września z okazji rocznic beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, który był spowiednikiem św. Faustyny. Intencji w ramach których odmawiano modlitwę było kilka, m.in. pokój na świecie, ofiary kataklizmów, czy opanowanie pandemii koronawirusa. Niektóre z nich okazały się budzić jednak pewien niesmak i kontrowersje. Nietypowe intencje Wierni modlili się także za "powrót uchodźców do ich ojczyzn". Intencja wydawać może się co najmniej niezręczna, zwracając uwagę na fakt, że uchodźcy to najczęściej osoby uciekające przed wojną lub innego rodzaju konfliktem mającym miejsce w ich ojczystym kraju. Co więcej, od soboty Kościół katolicki obchodzi Tydzień Modlitw za Uchodźców "Umrzeć z nadziei". Intencja wydaje się zatem stać w sprzeczności z tą w sprawie której nabożeństwo sprawował wczoraj chociażby kardynał Kazimierz Nycz. Koronka do Miłosierdzia Bożego w Lublinie odmawiana była również w intencji prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Warto zaznaczyć, że stolica województwa lubelskiego to nie jedyne miasto, które włączyło się w akcję modlitewną zespołu Iskra Miłosierdzia Bożego. Uczestniczyli w niej również wierni chociażby z Zamościa, Kraśnika, czy Radzynia Podlaskiego. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Grupa uchodźców odnaleziona w Szymkach: “Bus odjechał w stronę granicy, nie wiemy dokąd ich wywieziono”Andrzej Duda przychyli się do wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z BiałorusiąZdjęcia o charakterze pedofilskim i zoofilskim w "Wiadomościach" TVP. Do KRRiT trafiła skargaŹródło: dziennikwschodni.pl, lublin112.pl, wtv.pl
Biskup Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, skomentował na antenie TVN24 sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Duchowny nie rozumie, dlaczego “30 osób stało się kryterium rozstrzygającym o tym, że nasze państwo może się zawalić lub cała Unia Europejska”. Zwrócił także uwagę na wątpliwą argumentację rządzących, która zniechęca do pomagania.
Hiszpania. Na wyspie La Palma doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Na oczach wiernych, lawa podpaliła kościół w Todoque. Jego wieża runęła na oczach wiernych w ciagu kilku sekund. La Palma należy do Hiszpanii, ale jest częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Nowielin. Protest przeciwko proboszczowi został w ostatniej chwili odwołany. Arcybiskup postanowił bowiem wydalić z parafii księdza, który miał okradać świątynię i wyzywać wierzących od diabłów. Do zamkniętego przez nich kościoła przyjechał nawet z siekierą i szlifierką.
Włochy. Ksiądz z parafii w Prato we Włoszech namawiał wiernych do przekazania datków na tacę na biednych. Potem ukradł te pieniądze i wydał wszystko na orgie i narkotyki. Wierni już się dowiedzieli i domagają się ukarania duchownego i zwrotu pieniędzy.Datki, które zbierał, miały iść na biednych. Zamiast tego wydał je na używki i imprezy.
Wielu zastanawia się czy liczba wiernych wzrośnie, czy zmaleje, w porównaniu z 2019 r.W najbliższą niedzielę odbędzie się spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Po dwuletniej przerwie instytucja powraca do jesiennego przeliczania praktykujących wyznawców.
Papież Franciszek wystosował niepokojący list do księży z włoskiej Lombardii. Poprosił duchownych o modlitwę, ponieważ jest “trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”.
W środę do szpitala trafił jeden z księży z parafii pw. św. Józefa na Pomorzanach w Szczecinie po tym, jak zaatakował go nietrzeźwy mężczyzna. 33-letni napastnik rzucił się na zabytkowy krzyż. Młody duchowny chciał mu przeszkodzić. Został pobity.
19-letni Szymon Szymański wyruszył na pieszą piegrzymkę z Częstochowy do Rzymu. Przyznał, że zabrane na wyprawę pieniądze szybko mu się skończyły i wtedy z pomocą przyszli mu księża, dzięki którym mógł poczuć się "jak król". Szymon podkreślił, że często spał wśród bezdomnych, a jego pielgrzymka odbyła się w intencji polskiego Kościoła.
W niedzielę 12 września miejsce ma beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Mszę w Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na godz. 12:00. Do stolicy zjechały tłumy wiernych, którzy chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Nie żyje biskup Marian Duś. Duchowny odszedł w wieku 83 lat. Jego dewizą były słowa "W krzyżu zbawienie".
Na Twitterze metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego pojawił się wpis, w którym hierarcha zdaje się nawiązywać do uchodźców koczujących na polsko-białoruskiej granicy. "Chrystus nigdy nie przeszedł obojętnie obok ludzi potrzebujących pomocy" – czytamy.Decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie granicznym przy granicy z Białorusią nadal wywołuje ogromne emocje w przestrzeni publicznej.Przypomnijmy, że na terenie Białorusi na wysokości miejscowości Usnarz Górny nadal koczuje licząca około 30 osób grupa uchodźców.
W trakcie organizowanego przez ruch Rafała Trzaskowskiego Campusu Polska Przyszłość jeden z paneli poświęcono relacji Kościoła i państwa. – Nie ma co ukrywać, że od kilku lat Kościół hierarchiczny jest zakładnikiem PiS-u – wskazał goszczący w Olsztynie ksiądz Kazimierz Sowa. W dyskusji udział wzięła również prof. Magdalena Środa.Organizowany przez ruch Rafała Trzaskowskiego Campus Polska Przyszłości potrwa do 2 września. W ramach wydarzenia organizowane są debaty podzielone na cztery osie: "Polska-Europa-Świat", "Człowiek i technologia", "Społeczeństwo przyszłości i wolności", a także "Klimat i zdrowie".Gościem sobotniej dyskusji dotyczącej relacji Kościoła z państwem, zorganizowanej w olsztyńskim Kortowie, była m.in. prof. Magdalena Środa.Polska filozofka i publicystka oceniła, że wobec politycznego zaangażowania Kościół w Polsce stał się dziś instytucją szkodliwą – podaje PAP.
Ksiądz Wojciech Lemański wraz z pastorem Michałem Jabłońskim usiłowali dotrzeć do uchodźców na polsko-białoruskiej granicy z pomocą materialną. – Chcieliśmy symbolicznie zostawić dwie, trzy zgrzewki wody – poinformował. Na pomoc nie zezwoliła jednak Straż Graniczna. – Odpowiedź jest "nie, bo nie".Od przeszło dwóch tygodni grupa kilkudziesięciu migrantów koczuje na polsko-białoruskiej granicy. Dostępu do przemoczonych, pozostających bez leków czy dostępu do ciepłej wody uchodźców nadal wzbrania wspomagana przez wojsko Straż Graniczna.W czwartek na miejsce udał się ks. Wojciech Lemański, który wskazywał, że odrzucenie migrantów jest sprzeczne z Ewangelią. Warto przypomnieć też, że w środę do pomocy grupie Polskę i Łotwę zobowiązał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
W środę na Jasnej Górze zebrali się biskupi. Pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego debatowali m.in. o sytuacji imigrantów na polsko-białoruskiej granicy. - Oczekujemy od państwa i samorządów wypracowania właściwych dla naszej sytuacji mechanizmów pomocy uchodźcom - napisali hierarchowie w oficjalnym komunikacie. Apelują o wykazanie się "chrześcijańską postawą godności".Powodem spotkania biskupów diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski są przypadające w czwartek uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obrady dzień wcześniej są już tradycją.Poza sprawami związanymi bezpośrednio z Kościołem katolickim, hierarchowie obradowali również na tematy bieżące. Wśród nich znalazła się kwestia kryzysu migracyjnego w Usnarzu Górnym. Dzisiejszy #ApelJasnogórski odbywa się z udziałem biskupów, którzy obradowali na spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych, a jutro będą uczestniczyć w uroczystości NMP Częstochowskiej. pic.twitter.com/U3v8wCYZoa— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) August 25, 2021 - Wobec wydarzeń na wschodniej granicy Polski, a przede wszystkim wydarzeń w Afganistanie, biskupi diecezjalni przypominają, że sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc - napisali w oficjalnym komunikacie biskupi.
Była działaczka Lewicy, domagająca się wówczas liberalizacji prawa aborcyjnego, przemawiała z ambony w czasie dożynek w Szczebrzeszynie. Monika Pawłowska skrytykowana została zarówno przez byłych koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy, jak i zakonnika Grzegorza Kramera. - Głos na ambonie dostawało się po święceniach, dziś wystarczy zmienić barwy partyjne - skwitował duchowny.Twitter Moniki Pawłowskiej wskazuje, że polityczka z Porozumienia Jarosława Gowina otrzymała za zadanie odwiedzenie jak największej ilości dożynek w kraju.Tylko w niedzielę 22 sierpnia była działaczka Lewicy pochwaliła się zdjęciami z Sitna, Szczebrzeszyna oraz Kłoczewa. Największą dyskusję i krytykę otrzymała relacja ze Szczebrzeszyna.🌾 Dożynki Gminno-Parafialne📍Szczebrzeszyn pic.twitter.com/mMrnNEmJmC— Monika Pawłowska (@Pawlowska_pl) August 22, 2021 Monika Pawłowska pokazała, jak w czasie religijnej części dożynek przemawia z ambony. Oberwało się zarówno jej, jak i jej partii. Głos zabrali politycy i zakonnik Grzegorz Kramer.
Watykan podjął decyzję w sprawie abp Mariana Gołębiewskiego. Za zaniedbania dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich duchowny otrzymał m.in. zakaz uczestnictwa w uroczystościach publicznych. Zdaniem księży jest to mocno odczuwalne “zamrożenie”. Natomiast publicysta Tomasz Terlikowski uważa, że dopiero początek zmian, przez które powinien przejść polski Kościół katolicki.
W trakcie nabożeństwa w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc nawiązał do głównych problemów społeczno-gospodarczych w regionie. Metropolita katowicki skomentował też walkę z pandemią. Jak zapewnił, "Kościół w Polsce wspiera dzisiaj ofertę szczepień".W niedzielę do Piekar Śląskich dotarła coroczna Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.W trakcie nabożeństwa kilka istotnych słów dotyczących społeczno-gospodarczej sytuacji regionu wypowiedział arcybiskup Wiktor Skworc.
Archidiecezja Wrocławska opublikowała oficjalny komunikat dotyczący arcybiskupa seniora wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego. Jak wykazano, hierarcha krył księży odpowiedzialnych za czyny pedofilskie. W sprawę zaangażował się Watykan.W sobotnie popołudnie na oficjalnej stronie Episkopatu Polski pojawił się oficjalny komunikat dotyczący abp. Mariana Gołębiewskiego, zaangażowanego w mechanizm krycia księży pedofili w polskim Kościele katolickim.Archidiecezja wrocławska poinformowała o przeprowadzeniu postępowania w sprawie hierarchy przez Stolicę Apostolską.
RMF FM nieoficjalnie podaje, że doszło do kolejnego przypadku molestowania w polskim kościele. Reporterzy ustalili, że jeden z kapelanów miał molestować niepełnosprawną kobietę w starszym wieku. Jak donosi portal, krakowska kuria milczała w tej sprawie kilka lat. Podejrzanemu grozi do 8 lat więzienia.
41-letni mieszkaniec Kościana przechodził obok kościoła i postanowił skorzystać z przeznaczonego dla wiernych płynu do dezynfekcji rąk. Zamiast wylać go na dłonie wypił zawartość. Śpiącego w kościelnych ławach, pijanego mężczyznę odnalazł ksiądz.Jak podkreślają policjanci z policji w Kościanie, każdy dzień pracy wiąże się z dziesiątkami interwencji – część z nich bywa nietypowa. Zdarzenie z jednego z lokalnych kościołów osiągnęło jednak zupełnie nowy wymiar.16 sierpnia przechodzący obok świątyni 41-latek postanowił wejść do środka i skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.Zamiast skorzystać z dozownika w tradycyjny sposób mężczyzna wypił jednak specyfik.
Były arcybiskup St. Louis kardynał Raymond Burke trafił do szpitala po zachorowaniu na COVID-19. Jego stan określany jest jako poważny. Hierarchę, który poprzednio otwarcie krytykował szczepienia, podpięto pod respirator.Duchowny znany jest jako jeden z naczelnych konserwatystów w amerykańskim Kościele. Kardynał podważał choćby zasadność wprowadzenia szczepionek, którą porównywał do totalitaryzmu.Kard. Burke powtarzał też wielokrotnie obalane już teorie, jakoby szczepionka J & J powstawała przy użyciu abortowanych płodów.
Abp Marek Jędraszewski podczas homilii w czasie mszy w intencji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego zaczął ponownie przestrzegać przed Zachodem i wspominał o tym, że Polacy mogą zostać ponownie zniewoleni. Duchowny zdecydował się na mocne słowa.Pojawił się m.in. wątek, w którym twierdzi, że Polsce zagraża "neopogańska wizja sąsiada z Zachodu" i "propaganda sowiecka, stalinowska".
Jesienią polscy biskupi będą zmuszeni pojawić się w Watykanie, gdzie staną bezpośrednio przed głową Kościoła katolickiego. Arcybiskup Stanisław Gądecki zdementował plotki, jakoby hierarchowie zostali wezwani "na dywanik" w związku z aferami pedofilskimi wewnątrz instytucji.Już w październiki biskupi z Polski odbędą tzw. wizytę ad limina, w ramach której spotkają się z papieżem Franciszkiem.Jej cele w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną wyjaśnił arcybiskup Gądecki.
Abp Marek Jędraszewski wygłosił na Jasnej Górze homilię, w której ostrzegał wiernych przed zagrożeniami, przypominał o prawie do życia i namawiał do asertywności. Mówił również o tym, czym jest dla niego prawdziwa wolność. Wypowiadał się w ten sposób do pielgrzymów z Podhala, którzy zakończyli w sobotę pielgrzymkę jasnogórską.
Diecezja Warszawsko-Praska wydała pilny komunikat w sprawie księdza arcybiskupa Henryka Hosera. Emerytowany kapłan ponownie znalazł się w szpitalu. Do nagłego pogorszenia stanu zdrowia abpa Hosera doszło 29 lipca. Już 30 lipca na oficjalnej stronie diecezji ukazał się bardzo ważny komunikat.Informacji o stanie zdrowia udzielił biskup Romuald Kamiński. - Stan Księdza Arcybiskupa Seniora jest poważny - ujawnił.
Pielgrzymka na Jasną Górę zakończyła się tragicznie. Jeden z wiernych, który zmierzał do Częstochowy wraz z gnieźnieńską grupą, zasłabł. Nie udało się go uratować.