wtv.pl > Polska > Abp Wiktor Skworc o "pogaństwie obojętności". "Kościół wspiera ofertę szczepień".
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:03

Abp Wiktor Skworc o "pogaństwie obojętności". "Kościół wspiera ofertę szczepień".

Zebranie Konferencji Episkopatu Polski
Piotr Molecki/East News

W trakcie nabożeństwa w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc nawiązał do głównych problemów społeczno-gospodarczych w regionie. Metropolita katowicki skomentował też walkę z pandemią. Jak zapewnił, "Kościół w Polsce wspiera dzisiaj ofertę szczepień".

W niedzielę do Piekar Śląskich dotarła coroczna Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

W trakcie nabożeństwa kilka istotnych słów dotyczących społeczno-gospodarczej sytuacji regionu wypowiedział arcybiskup Wiktor Skworc.

Abp Skworc o górnictwie

Cytowany przez Polską Agencję Prasową metropolita katowicki nawiązał choćby do procesu likwidacji górnictwa węgla kamiennego, co w naturalny sposób przekłada się na zmiany w gospodarce Śląska.

Hierarcha wspomniał przy tym uzasadnione "obawy dotyczące miejsc pracy czy inflacji", a także przykłady "kłamstw, manipulacji i cynizmu w życiu publicznym".

Abp Wiktor Skworc zwrócił się bezpośrednio do kobiet, podkreślając, że to od nich zależeć będą "procesy przekazywania kolejnym pokoleniom wartości chrześcijańskich i bogactwa niematerialnego".

Duchowny polecił im, by były "czujne", jako że są odpowiedzialne za przyszłość "małej i wielkiej ojczyzny" oraz budowanie jej "ponad partyjnymi, związkowymi i wszelkimi innymi podziałami".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

"Moralny obowiązek przestrzegania piątego przykazania"

Przemawiający w Piekarach Śląskich arcybiskup nawiązał też do epidemii koronawirusa. Podziękował przy tym za walkę "z tym realnym, choć niewidzialnym wrogiem".

Skworc wyraził wsparcie dla akcji wakcynacji Polaków. – Kościół w Polsce wspiera dzisiaj ofertę szczepień – podkreślił hierarcha.

Według zapewnień duchownego instytucja kieruje się przy tym nie tyle lękiem przed czwartą falą pandemii czy kolejnymi mutacjami COVID-19, ale "moralnym obowiązkiem przestrzegania piątego przykazania: Nie zabijaj".

– Trwajmy w postawie społecznej solidarności, gotowości do pomocy i na modlitwie, aby omijały nas w bliskiej i dalszej perspektywie wirus egoizmu i pogaństwo obojętności – apelował cytowany przez PAP metropolita katowicki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: WTV.pl, Twitter