Warszawa. Dziś beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej
W niedzielę 12 września miejsce ma beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Mszę w Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na godz. 12:00. Do stolicy zjechały tłumy wiernych, którzy chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Tłumy Polaków w Warszawie. Jest policja, straż i kilkanaście autobusów
W Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie odbywa się msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Liturgii przewodniczy kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego trwał 30 lat. W związku z tym do stolicy zjechały tłumy Polaków z różnych zakątków kraju.
W liturgii w górnej i dolnej części w Świątyni Opatrzności Bożej ma uczestniczyć 3,5 tys. osób. Kolejne 3,5 tys. obywateli zasiądzie w sektorach przed budynkiem.
Według doniesień Polsat News pierwsi wierni spoza stolicy przybyli na uroczystości tuż po godz. 7:00. Część osób ma karty wstępu, a pozostali planują obserwować wydarzenie z pobliskich ulic.
Na miejsce udała się Maria Hędrzak z WTV. Z jej relacji wynika, że w okolicach Świątyni Opatrzności Bożej stoi kilkanaście autokarów. Wierni przynieśli ze sobą nawet krzesełka wędkarskie.
Ze względów bezpieczeństwa pojawiły się także wozy strażackie. Policja stoi od wjazdu na osiedle.
Ważne osobistości na mszy beatyfikacyjnej
W mszy biorą udział przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także premier Mateusz Morawiecki i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Pojawili się także m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i prezes TVP Jacek Kurski. Nie zabrakło gości zagranicznych, wojska i przedstawicieli dyplomatycznych.
Na uroczystości nie zabrakło także duchownych. W mszy uczestniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Poza tym pojawiło się 600 księży i 80 biskupów z Polski, a także 45 biskupów z zagranicy.
W trakcie liturgii wykorzystano insygnia i paramenty Prymasa Tysiąclecia - pozłacany pastorał oraz kielich mszalny, którego używa się tylko w trakcie wielkich uroczystości.
- Bardzo się cieszę z tego, że w końcu nadszedł, mimo pandemii, mimo wszystkich problemów, jakie są, że dzisiaj Kościół uzna naszego prymasa, prymasa tysiąclecia, prymasa Wyszyńskiego błogosławionym - przyznał prezydent Andrzej Duda po złożeniu wieńca w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Stefan Wyszyński został mianowany Prymasem Polski w 1948 r. W latach 80. wspierał “Solidarność” i był mediatorem w rozmowach między jej członkami a przedstawicielami władzy.
Z kolei Róża Maria Czacka (Elżbieta to imię zakonne) była założycielką Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Utraciła wzrok w wieku 22 lat i poświęciła całe życie opiece nad niewidomymi. Cud za jej wstawiennictwem miał dokonać się w 2010 r. Wówczas uzdrowienia doznała 10-letnia dziewczynka, która miała zmiażdżoną część twarzoczaszki po przygnieceniu przez drewniane pale.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: