wtv.pl > Polska > Warszawa. Dziś beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:08

Warszawa. Dziś beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

WTV
WTV

W niedzielę 12 września miejsce ma beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Mszę w Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na godz. 12:00. Do stolicy zjechały tłumy wiernych, którzy chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Tłumy Polaków w Warszawie. Jest policja, straż i kilkanaście autobusów

W Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie odbywa się msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Liturgii przewodniczy kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego trwał 30 lat. W związku z tym do stolicy zjechały tłumy Polaków z różnych zakątków kraju. 

W liturgii w górnej i dolnej części w Świątyni Opatrzności Bożej ma uczestniczyć 3,5 tys. osób. Kolejne 3,5 tys. obywateli zasiądzie w sektorach przed budynkiem.

Według doniesień Polsat News pierwsi wierni spoza stolicy przybyli na uroczystości tuż po godz. 7:00. Część osób ma karty wstępu, a pozostali planują obserwować wydarzenie z pobliskich ulic.

Na miejsce udała się Maria Hędrzak z WTV. Z jej relacji wynika, że w okolicach Świątyni Opatrzności Bożej stoi kilkanaście autokarów. Wierni przynieśli ze sobą nawet krzesełka wędkarskie. 

Ze względów bezpieczeństwa pojawiły się także wozy strażackie. Policja stoi od wjazdu na osiedle.

>
>

Ważne osobistości na mszy beatyfikacyjnej

W mszy biorą udział przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także premier Mateusz Morawiecki i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. 

Pojawili się także m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i prezes TVP Jacek Kurski. Nie zabrakło gości zagranicznych, wojska i przedstawicieli dyplomatycznych.

Na uroczystości nie zabrakło także duchownych. W mszy uczestniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Poza tym pojawiło się 600 księży i 80 biskupów z Polski, a także 45 biskupów z zagranicy.

W trakcie liturgii wykorzystano insygnia i paramenty Prymasa Tysiąclecia - pozłacany pastorał oraz kielich mszalny, którego używa się tylko w trakcie wielkich uroczystości.

- Bardzo się cieszę z tego, że w końcu nadszedł, mimo pandemii, mimo wszystkich problemów, jakie są, że dzisiaj Kościół uzna naszego prymasa, prymasa tysiąclecia, prymasa Wyszyńskiego błogosławionym - przyznał prezydent Andrzej Duda po złożeniu wieńca w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Stefan Wyszyński został mianowany Prymasem Polski w 1948 r. W latach 80. wspierał “Solidarność” i był mediatorem w rozmowach między jej członkami a przedstawicielami władzy.

Z kolei Róża Maria Czacka (Elżbieta to imię zakonne) była założycielką Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Utraciła wzrok w wieku 22 lat i poświęciła całe życie opiece nad niewidomymi. Cud za jej wstawiennictwem miał dokonać się w 2010 r. Wówczas uzdrowienia doznała 10-letnia dziewczynka, która miała zmiażdżoną część twarzoczaszki po przygnieceniu przez drewniane pale.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane