wtv.pl
WTV

WTV

Warszawa. Dziś beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

12 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W niedzielę 12 września miejsce ma beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Mszę w Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na godz. 12:00. Do stolicy zjechały tłumy wiernych, którzy chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Tłumy Polaków w Warszawie. Jest policja, straż i kilkanaście autobusów

W Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie odbywa się msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Liturgii przewodniczy kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego trwał 30 lat. W związku z tym do stolicy zjechały tłumy Polaków z różnych zakątków kraju. 

W liturgii w górnej i dolnej części w Świątyni Opatrzności Bożej ma uczestniczyć 3,5 tys. osób. Kolejne 3,5 tys. obywateli zasiądzie w sektorach przed budynkiem.

Według doniesień Polsat News pierwsi wierni spoza stolicy przybyli na uroczystości tuż po godz. 7:00. Część osób ma karty wstępu, a pozostali planują obserwować wydarzenie z pobliskich ulic.

Na miejsce udała się Maria Hędrzak z WTV. Z jej relacji wynika, że w okolicach Świątyni Opatrzności Bożej stoi kilkanaście autokarów. Wierni przynieśli ze sobą nawet krzesełka wędkarskie. 

Ze względów bezpieczeństwa pojawiły się także wozy strażackie. Policja stoi od wjazdu na osiedle.

Świątynia Opatrzności Bożej, WTV

Świątynia Opatrzności Bożej, WTV

Świątynia Opatrzności Bożej, WTV

Świątynia Opatrzności Bożej, WTV

Ważne osobistości na mszy beatyfikacyjnej

W mszy biorą udział przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także premier Mateusz Morawiecki i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. 

Pojawili się także m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i prezes TVP Jacek Kurski. Nie zabrakło gości zagranicznych, wojska i przedstawicieli dyplomatycznych.

Na uroczystości nie zabrakło także duchownych. W mszy uczestniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Poza tym pojawiło się 600 księży i 80 biskupów z Polski, a także 45 biskupów z zagranicy.

W trakcie liturgii wykorzystano insygnia i paramenty Prymasa Tysiąclecia - pozłacany pastorał oraz kielich mszalny, którego używa się tylko w trakcie wielkich uroczystości.

- Bardzo się cieszę z tego, że w końcu nadszedł, mimo pandemii, mimo wszystkich problemów, jakie są, że dzisiaj Kościół uzna naszego prymasa, prymasa tysiąclecia, prymasa Wyszyńskiego błogosławionym - przyznał prezydent Andrzej Duda po złożeniu wieńca w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Stefan Wyszyński został mianowany Prymasem Polski w 1948 r. W latach 80. wspierał “Solidarność” i był mediatorem w rozmowach między jej członkami a przedstawicielami władzy.

Z kolei Róża Maria Czacka (Elżbieta to imię zakonne) była założycielką Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Utraciła wzrok w wieku 22 lat i poświęciła całe życie opiece nad niewidomymi. Cud za jej wstawiennictwem miał dokonać się w 2010 r. Wówczas uzdrowienia doznała 10-letnia dziewczynka, która miała zmiażdżoną część twarzoczaszki po przygnieceniu przez drewniane pale.

Kochasz kultowe polskie seriale? Masa osób myli się na siódmym pytaniu

Pytanie 1 z 10

Jak nazywał się pies z serialu "Czterej pancerni i pies"?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >