wtv.pl > Kardynał Dziwisz

Kardynał Dziwisz

Osobisty sekretarz oraz przyjaciel Jana Pawła II. Antybohater reportażu "Don Stanislao" i emerytowany duchowny, sprawujący posługę w archidiecezji krakowskiej. Odznaczony Orderem Orła Białego. Zdobył wykształcenie w Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Dziwisz
19.03.2022 09:18 Kardynał Dziwisz udał się na pielgrzymkę do Medziugorie. Do prasy przedostały się zdjęcia z wypoczynku na plaży

Wiadomo już, co kardynał Stanisław Dziwisz robił na Bałkanach, gdzie na jednej z plaż sfotografowali go reporterzy. Okazało się, że duchowny udał się na pielgrzymkę do Medziugorie. Czyżby okazało się, że media były w błędzie?Wakacje (pielgrzymka) kardynała Dziwisza Jedna z ostatnich okładek "Faktu" zelektryzowała opinię publiczną. Reporterzy dziennika dotarli do zdjęć z wypoczynku kardynała Dziwisza na jednej z chorwackich plaż w miejscowości Klek. Gdy wykonano fotografie, duchowny był świeżo po kąpieli w morzu; jeden z jego towarzyszy okrywał go właśnie ręcznikiem. Zdjęcia okazały się być bulwersujące dla wielu odbiorców głównie z powodu trwającego obecnie w Watykanie postępowania dotyczącego ewentualnych nadużyć, jakich dopuścić mógł się kapłan.Kardynał Dziwisz zdecydował się zabrać głos w sprawie swoich ostatnich dni spędzonych na Bałkanach. Jak wyjaśnił Katolickiej Agencji Informacyjnej, miał udać się... na pielgrzymkę do Medziugorie. - Przybyliśmy, aby modlić się za naszą ojczyznę i tych wszystkich, którzy inaczej myślą i nie podzielają naszego widzenia Kościoła i świata - powiedział kardynał Dziwisz w rozmowie z eKAI. - Była to też modlitwa wynagradzająca, nas kapłanów, za wszelkie niewierności i sprzeniewierzenia wobec Pana Boga i ludzi - dodał. Dawny sekretarz Jana Pawła II wyjaśnił również, że nie mógł zatrzymać się bezpośrednio w Medziugorie, wybrał więc miejsce znajdujące się nieopodal. W istocie, kameralna miejscowość Klek leżąca u stóp Adriatyku, ze zjawiskową plażą, znajduje się zaledwie 50 km od miejsca pielgrzymki. To niecała godzina jazdy samochodem. - Rozmawiałem tutaj z ludźmi, którzy dzieli się swoimi przeżyciami podkreślając wartość modlitwy i spowiedzi. Ileż osób, jak wielu mężczyzn modli się tutaj na różańcu - mówił kardynał Dziwisz o swoim pobycie w Medziugorie. - Było to dla mnie wielkie przeżycie - dodał. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Ruszyły przesłuchania ws. Stanisława DziwiszaTeolog zabrał głos ws. wezwania polskich biskupów do WatykanuJanusz Szymik: W mojej sprawie kłamie sam kard. Stanisław DziwiszŹródło: ekai.pl, wtv.pl

tvn - radio maryja
19.03.2022 09:13 TVN w starciu z Radiem Maryja. "Sąd prawomocnie oddalił powództwo"

Radio Maryja pochwaliło się "wygraną ze stacją TVN", informując o niekorzystnym dla nadawcy wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Mowa o opublikowanym na portalu rozgłośni ojca Rydzyka tekście, w którym zarzucono stacji nierzetelność przy przygotowaniu reportażu "Don Stanislao".Serwis poinformował o decyzji gdańskiego sądu apelacyjnego, który "prawomocnie oddalił powództwo TVN S.A. w sprawie wymierzonej przeciwko portalowi Radia Maryja".Rozgłośnia ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka podkreśla, że chodzi o publikację dr. Michała Skwarzyńskiego z KUL dotyczącej reportażu "Don Stanislao" autorstwa Marcina Gutowskiego.

Kardynał Dziwisz
19.03.2022 08:58 Kolejne zgłoszenie ws. zaniedbań kardynała Dziwisza. Czy duchowny ponownie wpadł w tarapaty?

Czyżby w kwestii kardynała Dziwisza nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa?Pojawiło się kolejne zgłoszenie dotyczące rzekomych zaniedbań, jakich dopuścić miał się w posłudze biskupiej kardynał Stanisław Dziwisz. Do tej pory śledztwo watykańskie nie wykazało, by duchowny miał coś na swoim sumieniu.

kardynał dziwisz - chorwacja
19.03.2022 08:54 Oskarżany o krycie pedofilii kardynał Dziwisz wypoczywa w Chorwacji. "Nie widzę skruchy"

Podczas gdy w Watykanie toczy się śledztwo dotyczące tuszowania przypadków pedofilii przez kardynała Stanisława Dziwisza, hierarcha postanowił wypocząć nad Adriatykiem. Sprawę skomentowali mieszkańcy rodzinnej miejscowości duchownego.Nad kardynałem Dziwiszem gęstnieją czarne chmury. Dyskusję w sprawie wkładu hierarchy w machinę tuszowania pedofilii w Kościele rozpoczął reportaż "Don Stanislao" autorstwa Marcina Gutowskiego.Od tego czasu jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II uparcie milczy, ograniczywszy się do wydania zdawkowego oświadczenia, w którym zapewnił, że będzie współpracował w celu wyjaśnienia sprawy.

Stanisław Dziwisz
19.03.2022 08:53 Ruszyły przesłuchania ws. Stanisława Dziwisza

Ruszyły przesłuchania w sprawie Stanisława Dziwisza. Ksiądz Isakowicz-Zaleski już złożył zeznania dotyczące wydarzeń w archidiecezji krakowskiej. O działaniach Watykanu nie poinformowano kurii. Z relacji Onetu wynika, że sprawę Stanisława Dziwisza poprowadzi kardynał Angelo Bagnasco - przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, a także były przewodniczący włoskiej konferencji episkopatu. Pierwszym przesłuchanym okazał się ksiądz Isakowicz-Zaleski. Kapłan w rozmowie z Gazetą.pl wskazał, że niespodziewanie otrzymał telefon z informacją o spotkaniu z kardynałem Bagnasco w Krakowie.

kardynał stanisław dziwisz
19.03.2022 08:49 Janusz Szymik: W mojej sprawie kłamie sam kard. Stanisław Dziwisz

Janusz Szymik, ofiara księdza pedofila, utrzymuje, że kardynał Stanisław Dziwisz kłamał, twierdząc, iż nie dostał listu, w którym mężczyzna opisał sprawę wykorzystywania przez duchownego. Zdaniem Szymika hierarcha kłamał również w innych przypadkach.W minionych dniach Watykan postanowił ukarać biskupa Tadeusza Rakoczego w związku z zaniedbaniami w sprawie wykorzystywania Janusza Szymika przez księdza Jana W.Hierarcha nie reagował, mimo że dwukrotnie był informowany o pedofilskich czynach duchownego. Decyzją stolicy Watykanu Rakoczy otrzymał zakaz uczestnictwa w celebracjach oraz spotkaniach publicznych, a resztę życia ma spędzić na "pokucie i modlitwie".Sprawa nie kończy się jednak na osobie biskupa. Zdaniem Szymika wiedzę o jego sprawie miał bowiem również kardynał Stanisław Dziwisz.

Kardynał Stanisław Dziwisz i papież Franciszek
19.03.2022 08:49 Teolog zabrał głos ws. wezwania polskich biskupów do Watykanu

Czy sprawa kardynała Stanisława Dziwisza zostanie poruszona podczas spotkania papieża Franciszka z polskimi biskupami w Watykanie? Zdaniem teologa prof. Stanisława Obirka, który gościł na antenie Tok FM, jest to bardzo możliwe. Kardynał Stanisław Dziwisz może znajdować się w poważnych tarapatach.

Kardynał Dziwisz stanął w obronie Jana Pawła II
19.03.2022 08:47 Kard. Dziwisz broni Jana Pawła II. „Insynuacja i manipulacja”

W czasie najnowszego wywiadu kardynał Dziwisz postanowił wyrazić kilka słów oburzenia w związku z ostatnimi opiniami na temat Jana Pawła II. Bliski współpracownik papieża Polaka stanął w jego obronie. Słowa, jakimi podzielił się hierarcha, nie należą do dyplomatycznych. Wskazał, że w ojczyźnie sytuacja autorytetu Jana Pawła II wygląda gorzej niż w innych krajach.Ostatnie lata mocno nadszarpnęły niezachwiany zachwyt nad postacią Jana Pawła II. Kolejne informacje na temat okresu pontyfikatu papieża Polaka sprawiły, iż coraz częściej w jego stronę kierowana była krytyka.Taki stan rzeczy mocno boli kardynała Dziwisza, który przez wiele lat pracował z Janem Pawłem II. W najnowszym wywiadzie dla „Polska Times” postanowił jasno wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie.

Kardynał Dziwisz
19.03.2022 08:46 Kard. Dziwisz przemówił na Wawelu. Mówił nie tylko o "ideologiach", ale i o pewnych słabościach Kościoła

W sobotę, w uroczystość św. Stansława, kardynał Dziwisz wygłosił homilię w katedrze na Wawelu.Kardynał przedstawił biskupa i męczennika nazywanego "ojcem Ojczyzny" jako postać będącą wciąż aktualnym przykładem wypełniania ideału nakreślonego przez Chrystusa.- W oczach Boga wszyscy jesteśmy równi, bo jesteśmy Jego dziećmi - mówił przywoływany przez portal niedziela.pl kardynał Dziwisz.W homilii duchowny poruszył również temat problemów, z którymi mierzy się obecnie kościół.

wtv
19.03.2022 08:28 Kard. Dziwisz miał u Rydzyka złożyć życzenia. Dziękował Radiu Maryja i "bronił" Jana Pawła II

Tadeusz Rydzyk udostępnił swoją rozgłośnię dla kardynała Dziwisza i biskupa JaniakaObaj duchowni zostali obciążeni poważnymi zarzutami o tuszowanie przestępstw wobec osób nieletnichKardynał Dziwisz nawet w święta ostrzega przed atakami na Kościół i papieża- Nie lękajcie się - parafrazował Dziwisz słynne słowa Jana Pawła II na antenie Radia Maryja.Kontrowersyjne fakty dotyczące kardynała Dziwisza przedstawił Marcin Gutowski. Dziennikarz TVN24 stworzył dokument o tytule "Don Stanislao". Obszerny materiał przedstawił poważne zarzuty pod adresem osobistego sekretarza Jana Pawła II.

wtv
19.03.2022 08:26 Krakowska prokuratura podjęła decyzję w sprawie Kardynała Dziwisza. Pokłosie głośnego "Don Stanislao"

W 2020 roku dziennikarz TVN, Marcin Gutowski przedstawił opinii publicznej dokument "Don Stanislao". Hierarcha został oskarżony o przyjmowanie łapówek, a także tuszowanie przestępstw na tle seksualnymW sprawie hierarchy interwencję podjął europarlamentarzysta z Wiosny. Łukasz Kohut, bo o nim mowa, zawiadomił krakowską prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez kardynała DziwiszaW połowie grudnia polityk złożył zeznania. Organy ścigania, po przeanalizowaniu dowodów, uznały, że nie doszło do popełnienia przestępstwa z artykułu 239 i 240 Kodeksu karnego."W najbliższy poniedziałek będę składał zeznania w charakterze świadka zawiadamiającego w Okręgowej Prokuraturze w Krakowie ws. abp. Dziwisza" - informował za pośrednictwem Twittera europarlamentarzysta Wiosny. Do przesłuchania w sprawie kardynała Dziwisza doszło 21 grudnia. W najbliższy poniedziałek będę składał zeznania w charakterze świadka zawiadamiającego w Okręgowej Prokuraturze w Krakowie ws. abp Dziwisza! #świeckiepaństwo - nie ma świętych krów! #KOHUTwPE ???????? #Dziwisz pic.twitter.com/lsDnUoVRBX— Łukasz Kohut ???????? (@LukaszKohut) December 17, 2020

wtv
19.03.2022 08:22 Jest zawiadomienie do prokuratury ws. kardynała Dziwisza

Zarzuty pod adresem duchownego przedstawiano już w 2017 roku. W ostatnich latach produkcje braci Sekielskich i Marcina Gutowskiego nagłośniły działania, których miał dopuścić się hierarcha Kościoła katolickiego. Mowa o kryciu przestępstw seksualnych i przyjmowaniu łapówekPierwsze zawiadomienia do organów ścigania zostało złożone przez europosła, Łukasza Kohuta. Jeszcze w styczniu krakowscy prokuratorzy umorzyli sprawę przez wzgląd na niewyczerpane znamiona artykułu 239 i 240 Kodeksu karnegoDziś zgłoszenia pełnomocnika Janusza Szymika - ofiary księdza Wodniaka - zostały przekazane przez komisję ds. pedofilii prosto na ręce zastępcy prokuratora generalnego. W piśmie pojawiły się cztery nazwiskaPełnomocnik Janusza Szymika, Artur Nowak przekazał "Onetowi" zdjęcie, przedstawiające dokument przesłany przez komisję. W piśmie przeczytać możemy, że komisja "skierowała we własnym zakresie zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przez Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera czynów stypizowanych w przepisie art. 240 par. 1 k.k.". Zgłoszenia zostały zarejestrowane i przekazane już 2 marca.