wtv.pl > Polska > Kard. Dziwisz przemówił na Wawelu. Mówił nie tylko o "ideologiach", ale i o pewnych słabościach Kościoła
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:46

Kard. Dziwisz przemówił na Wawelu. Mówił nie tylko o "ideologiach", ale i o pewnych słabościach Kościoła

Kardynał Dziwisz
Jakub Kaminski/East News

W sobotę, w uroczystość św. Stansława, kardynał Dziwisz wygłosił homilię w katedrze na Wawelu.

Kardynał przedstawił biskupa i męczennika nazywanego "ojcem Ojczyzny" jako postać będącą wciąż aktualnym przykładem wypełniania ideału nakreślonego przez Chrystusa.

- W oczach Boga wszyscy jesteśmy równi, bo jesteśmy Jego dziećmi - mówił przywoływany przez portal niedziela.pl kardynał Dziwisz.

W homilii duchowny poruszył również temat problemów, z którymi mierzy się obecnie kościół.

Kardynał Dziwisz o problemach kościoła

- Zdajemy sobie sprawę, ile w nim i poza nim działa sił rozpraszających, podważających jego jedność i nieodzowność w Bożym planie zbawienia świata - przyznał cytowany przez portal niedziela.pl arcyciskup.

Kardynał Dziwisz zwrócił zarazem uwagę na konieczność zjednoczenia się kościoła w obliczu problemów, z którymi wspólnocie tej przychodzi się mierzyć.

- Jest to wyzwanie dla nas wszystkich, by nie rozpraszać, nie podważać, nie pogłębiać podziałów, nie niszczyć Kościoła, ale umacniać go, oczyszczać i odnawiać, by pełnił swoją służbę dla całej ludzkości - przywołuje słowa kardynała portal niedziela.pl.

W homilii pojawił się także wątek epidemii koronawirusa. - Zmagamy się z epidemią o światowym wymiarze, powodującą wiele cierpienia i lęku i zbierającą żniwo śmierci - mówił przywoływany przez portal niedziela.pl kardynał Dziwisz.

Arcybiskup zasugerował jednak, że epidemia stała się okazją dla ujawnienia się "dobra, poświęcenia tych, którzy spieszą z pomocą zarażonym".

Obok wzmianek dotyczących problemów kościoła w kazaniu nie zabrakło jednak także odniesień do walki z rzekomo nieprzyjaznymi "ideologiami" toczonej przez kościół.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: diecezja.pl, niedziela.pl

Powiązane