wtv.pl
kardynał stanisław dziwisz

AFP/EAST NEWS

Janusz Szymik: W mojej sprawie kłamie sam kard. Stanisław Dziwisz

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Janusz Szymik, ofiara księdza pedofila, utrzymuje, że kardynał Stanisław Dziwisz kłamał, twierdząc, iż nie dostał listu, w którym mężczyzna opisał sprawę wykorzystywania przez duchownego. Zdaniem Szymika hierarcha kłamał również w innych przypadkach.

W minionych dniach Watykan postanowił ukarać biskupa Tadeusza Rakoczego w związku z zaniedbaniami w sprawie wykorzystywania Janusza Szymika przez księdza Jana W.

Hierarcha nie reagował, mimo że dwukrotnie był informowany o pedofilskich czynach duchownego. Decyzją stolicy Watykanu Rakoczy otrzymał zakaz uczestnictwa w celebracjach oraz spotkaniach publicznych, a resztę życia ma spędzić na "pokucie i modlitwie".

Sprawa nie kończy się jednak na osobie biskupa. Zdaniem Szymika wiedzę o jego sprawie miał bowiem również kardynał Stanisław Dziwisz.

"Kard. Dziwisz po prostu kłamie"

Gość programu Onetu wskazał, że ukaranie bp. Rakoczego w sposób kanoniczny jest pewną formą sprawiedliwości. Ofiara księdza pedofila zapewniła, że będzie dalej walczyła o sprawiedliwość.

samolot ryanair

Alarm bombowy na pokładzie samolotu Ryanaira, leciał do Polski. Znane są już szczegóły sprawy

CZYTAJ DALEJ

Szymik podkreślił, że mimo powiadomienia władz kościelnych o sprawie już w roku 1993 nie mógł liczyć na wsparcie instytucji.

Rozmówca Onetu wskazał, że powiadomiony o sprawie biskup Rakoczy nie pomógł ofierze, a sprawcy. Podobnie reagowali również inni dostojnicy kościelni. – W mojej sprawie kłamie sam kard. Stanisław Dziwisz – powiedział Szymik, po czym dodał, że hierarcha kłamał m.in. w sprawie nieotrzymania od niego listu opisującego sytuację.

Portal przypomina, że to właśnie wspomniany mężczyzna przedstawił pismo, które doprowadziło do złożenia wniosku tzw. komisji ds. pedofilii o uruchomienie postępowania w sprawie popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie dotyczyło czterech hierarchów, w tym właśnie kardynała Dziwisza.

Drugi rozmówca Onetu, dziennikarz Szymon Piezga, który jako pierwszy opisał historię Janusza Szymika, wskazał z kolei, że od roku bezskutecznie usiłuje skontaktować się z hierarchą. – Chciałbym zadać pytanie, dlaczego kłamie – zaznaczył reporter.

Piezga ocenił ponadto, że kary wymierzane osobom zamieszanym w tuszowanie pedofilii są znacznie pobłażliwsze w przypadku duchownych.

Dodał, że mimo nowelizacji Kodeksu karnego, która miała miejsce przed czterema laty i która wprowadziła obowiązek zgłaszania przypadków nadużyć seksualnych, w praktyce zmieniło się niewiele. – Ta zmiana w prawie to tylko teoria – zaznaczył.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >