wtv.pl > Polityka > Ruszyły przesłuchania ws. Stanisława Dziwisza
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:53

Ruszyły przesłuchania ws. Stanisława Dziwisza

Stanisław Dziwisz
Jakub Kaminski/East News

Ruszyły przesłuchania w sprawie Stanisława Dziwisza. Ksiądz Isakowicz-Zaleski już złożył zeznania dotyczące wydarzeń w archidiecezji krakowskiej. O działaniach Watykanu nie poinformowano kurii.

Z relacji Onetu wynika, że sprawę Stanisława Dziwisza poprowadzi kardynał Angelo Bagnasco - przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, a także były przewodniczący włoskiej konferencji episkopatu.

Pierwszym przesłuchanym okazał się ksiądz Isakowicz-Zaleski. Kapłan w rozmowie z Gazetą.pl wskazał, że niespodziewanie otrzymał telefon z informacją o spotkaniu z kardynałem Bagnasco w Krakowie.

Ruszyły przesłuchania ws. Stanisława Dziwisza

- Na początku pomyślałem, że to żart, ale sprawdziłem - wspomina dla portalu. - Następnego dnia poza kurią krakowską odbyło się spotkanie, było to formalne przesłuchanie - dodawał.

Zeznania zostały przetłumaczone i zaprotokołowane. Padały pytania o pedofilię w Kościele katolickim oraz ukrywanie sprawców przemocy.

- Zwróciłem uwagę, że ksiądz kardynał jest bardzo dobrze zorientowany, posiadał wiele informacji - oceniał ksiądz Isakowicz-Zaleski dla Gazety.pl.

Kardynał otrzymał listy od ofiar pedofilii wraz z adresami pokrzywdzonych. Wszystko za zgodą nadawców. Pisma zawierają wzmianki o zdarzeniach spoza kurii krakowskiej, choć podczas przesłuchania pytano głównie o Kraków. Przesłuchany podkreślił, że w czasie spotkania nie padały pytania z tezą. Nie sugerowano też odpowiedzi. - Odebrałem go jako osobę kompetentną i obiektywną - komentował ksiądz Isakowicz-Zaleski.

- Jeśli ktoś taki, jak kardynał Bagnasco to będzie prowadził, to na pewno będzie to rzetelna ocena sytuacji - dodawał dla Gazety.pl Przypomnijmy, że kardynał jest oskarżany o tuszowanie nadużyć seksualnych ze strony duchownych, a także o przyjmowanie łapówek. Prawa ręka Jana Pawła II publicznie zaprzeczyła zarzutom, wyrażając gotowość na śledztwo Watykanu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: gazeta.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Powiązane