wtv.pl
Kardynał Stanisław Dziwisz i papież Franciszek

Reporter/Andrzej Iwanczuk

Teolog zabrał głos ws. wezwania polskich biskupów do Watykanu

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Czy sprawa kardynała Stanisława Dziwisza zostanie poruszona podczas spotkania papieża Franciszka z polskimi biskupami w Watykanie? Zdaniem teologa prof. Stanisława Obirka, który gościł na antenie Tok FM, jest to bardzo możliwe.

Kardynał Stanisław Dziwisz może znajdować się w poważnych tarapatach.

Kardynał Stanisław Dziwisz na "dywaniku"?

Nie milkną echa obwieszczenia, jakie pojawiło się na oficjalnej stronie Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z zapowiedzią, polscy biskupi zostali wezwani przez papieża Franciszka do stawienia się w Stolicy Apostolskiej.

Hierarchowie podzieleni mają zostać na grupy. Pierwsza z nich do Watykanu wyruszy już 4 października. Temat spotkania? Oficjalnie - umacnianie więzi polskiego Kościoła ze Stolicą Apostolską.

B. J. Thomas

Nie żyje popularny wokalista, B.J. Thomas

CZYTAJ DALEJ

Nieoficjalnie? Mówi się, że o wizytację poprosić miał papieża nuncjusz apostolski w Polsce. Powodem ma być "krytyczna", jak twierdzi informator "Rzeczpospolitej", sytuacja polskiego Kościoła.

Wg teologa prof. Stanisława Obirka, który gościł na antenie stacji Tok FM, chodzić może o zaniedbania w sprawach pedofilii wśród katolickich księży.

Pilne spotkanie

Uwagę mediów zwrócił pośpiech, z jakim zdecydowano się na wizytację polskich biskupów w Watykanie. Zazwyczaj hierarchowie mieli więcej czasu, by odpowiednio przygotować się do tego typu spotkania.

Zdaniem prof. Obirka, jednym z głównych antybohaterów rozmów przeprowadzanych przez papieża Franciszka z polskimi duchownymi może być kardynał Stanisław Dziwisz. O dawnym metropolicie krakowskim było w ostatnim czasie głośno i to w niezbyt przychylny dla niego sposób.

- I to wcale nie jest science fiction, bo głównym oskarżonym może okazać się kard. Dziwisz, który do tej pory jest nietykalny, niczego nie pamięta, niczego sobie nie przypomina - ocenił teolog w rozmowie z Tok FM - Być może ta wizyta przywróci mu pamięć - dodał.

Specjalista nawiązał również do tematu biskupa seniora Tadeusza Rakoczego, który w ostatnim czasie został ukarany przez Watykan z powodu zaniedbań wobec czynów pedofilskich, jakie miały miejsce w zarządzanej przezeń diecezji.

- Przecież Rakoczy był biskupem na terenie, na którym kardynałem był właśnie Dziwisz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski mówi o listach, na które nie otrzymał odpowiedzi, lista obciążająca Dziwisza jest długa - powiedział prof. Obirek. - Nie wykluczałbym, że trzęsienie ziemi to dopiero przed nim będzie, w tej chwili to są skromne zapowiedzi.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Tokfm.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >