wtv.pl > Polska > Kard. Dziwisz broni Jana Pawła II. „Insynuacja i manipulacja”
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:47

Kard. Dziwisz broni Jana Pawła II. „Insynuacja i manipulacja”

Kardynał Dziwisz stanął w obronie Jana Pawła II
JACEK KOZIOL/East News

W czasie najnowszego wywiadu kardynał Dziwisz postanowił wyrazić kilka słów oburzenia w związku z ostatnimi opiniami na temat Jana Pawła II. Bliski współpracownik papieża Polaka stanął w jego obronie. Słowa, jakimi podzielił się hierarcha, nie należą do dyplomatycznych. Wskazał, że w ojczyźnie sytuacja autorytetu Jana Pawła II wygląda gorzej niż w innych krajach.

Ostatnie lata mocno nadszarpnęły niezachwiany zachwyt nad postacią Jana Pawła II. Kolejne informacje na temat okresu pontyfikatu papieża Polaka sprawiły, iż coraz częściej w jego stronę kierowana była krytyka.

Taki stan rzeczy mocno boli kardynała Dziwisza, który przez wiele lat pracował z Janem Pawłem II. W najnowszym wywiadzie dla „Polska Times” postanowił jasno wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie.

Kardynał Dziwisz broni Jana Pawła II

Po głośnym wywiadzie Piotra Kraśko z kardynałem Dziwiszem, ponownie rozgorzała dyskusja na temat działań Jana Pawła II w czasie jego pontyfikatu. Krytycy hierarchy wskazują, iż nie przeciwdziałał on pedofilii w Kościele katolickim.

Tego poglądu zupełnie nie podziela kardynał Dziwisz. Były bliski współpracownik Jana Pawła II nie może pogodzić się z utratą bezgranicznego zaufania i podziwu dla dokonań papieża Polaka.

W wywiadzie dla „Polska Times” wskazał, że to właśnie Jan Paweł II rozpoczął działania na rzecz otwartej krytyki pedofilii oraz wykorzystywania seksualnego ze strony księży. — [...] to wszakże papież Polak pierwszy powiedział 'zero tolerancji' dla pedofilii w Kościele. [...] porządkowanie tych spraw w Kościele, [...] to dzieło Jana Pawła II — wskazywał kardynał Dziwisz.

W czasie rozmowy hierarcha dodawał, iż pedofilia w Kościele często służy oczernianiu oraz oskarżaniu osób niewinnych. Nie ulega wątpliwości, iż miał tutaj na myśli zmarłego papieża.

Obrona papieża Polaka przez byłego współpracownika

Na łamach „Polska Times” kardynał Dziwisz wskazywał, że to właśnie Jan Paweł II już w 1993 roku jasno krytykował nadużycia seksualne w Kościele.

Hierarcha wspominał, jak papież w rozmowie z biskupami ze Stanów Zjednoczonych mówił o tym, że wydalenie ze stanu duchownego oraz kary kanoniczne to konieczność przy stwierdzeniu przestępstw na tle seksualnym.

Odniósł się również do powtarzanych w ostatnim czasie stwierdzeń, iż papież nie może liczyć na dawne uwielbienie w swojej ojczyźnie. Kardynał Dziwisz postanowił wskazać, iż Jan Paweł II bardziej doceniany jest poza granicami Polski, posuwając się do emocjonalnych oskarżeń.

Hierarcha mówił o swoim ubolewaniu w związku z tym, że „polski papież wciąż jest honorowany na świecie, ostatnio na Słowacji [...], w swojej ojczyźnie jest atakowany”. Dodawał jednocześnie, iż obecna Polska jest „inna niż ta, którą była kilkadziesiąt lat temu”.

W opinii kardynała Dziwisza przejawia się to w tym, iż jeszcze do niedawna wszyscy podziwiali Jana Pawła II. Teraz spotkać można się z negowaniem określania papieża najwybitniejszym Polakiem w historii narodu.

Ruszają studia na temat Jana Pawła II

Stwierdzenie kardynała Dziwisza mówiące o tym, że na świecie Jan Paweł II może liczyć na większe zainteresowanie, okazuje się poniekąd mieć pokrycie w rzeczywistości. Dziś informowaliśmy o nietypowym kierunku studiów otwartym w Rzymie.

Papieski Uniwersytet Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie poinformował, iż 18 maja ruszy rekrutacja na „JP2 studies” (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / WTV