wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jest zawiadomienie do prokuratury ws. kardynała Dziwisza

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Kardynał Dziwisz najprawdopodobniej będzie musiał złożyć zeznania w prokuraturze. Państwowa komisja do spraw pedofilii złożyła zawiadomienia prosto do zastępcy prokuratora generalnego. Prawa ręka Zbigniewa Ziobry będzie musiała przeanalizować zebrany mate

  • Zarzuty pod adresem duchownego przedstawiano już w 2017 roku. W ostatnich latach produkcje braci Sekielskich i Marcina Gutowskiego nagłośniły działania, których miał dopuścić się hierarcha Kościoła katolickiego. Mowa o kryciu przestępstw seksualnych i przyjmowaniu łapówek

  • Pierwsze zawiadomienia do organów ścigania zostało złożone przez europosła, Łukasza Kohuta. Jeszcze w styczniu krakowscy prokuratorzy umorzyli sprawę przez wzgląd na niewyczerpane znamiona artykułu 239 i 240 Kodeksu karnego

  • Dziś zgłoszenia pełnomocnika Janusza Szymika - ofiary księdza Wodniaka - zostały przekazane przez komisję ds. pedofilii prosto na ręce zastępcy prokuratora generalnego. W piśmie pojawiły się cztery nazwiska

Pełnomocnik Janusza Szymika, Artur Nowak przekazał "Onetowi" zdjęcie, przedstawiające dokument przesłany przez komisję. W piśmie przeczytać możemy, że komisja "skierowała we własnym zakresie zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przez Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera czynów stypizowanych w przepisie art. 240 par. 1 k.k.". Zgłoszenia zostały zarejestrowane i przekazane już 2 marca. 

Kardynał Dziwisz będzie musiał wytłumaczyć się przed śledczymi? Wpłynęło zawiadomienie

"Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego [...] nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" - wskazuje artykuł 240 Kodeksu karnego.

W sprawie emerytowanego już biskupa Rakoczego toczy się postępowanie kanoniczne. Prowadzi je arcybiskup Marek Jędraszewski, znany ze słynnych słów o "tęczowej zarazie". Wciąż nie znamy postępów czy też skutków działań hierarchy Kościoła katolickiego. Kardynał Dziwisz już na początku roku nie wzbudził zainteresowania śledczych. Umorzono jego sprawę, o której zawiadomił Łukasz Kohut. Powoływano się na dawne przepisy.  

W latach 2006-2012 kardynał Dziwisz nie miał obowiązku niezwłocznego informowania o nadużyciach. Stwierdzono także, iż hierarcha nie dopuścił się zarzucanych mu przestępstw. Przeniesienia księdza do innej parafii miało nie być równoznaczne z utrudnianiem postępowania przygotowawczego. 

Co więcej, duchowny miał wiedzieć o krzywdzie, jaką wyrządził Januszowi Szymikowi ksiądz Wodniak. Ostatecznie jednak kapłan tłumaczył się niepamiętaniem konkretnych faktów. Zapewniał również, że dowiedział się o sprawie Wodniaka dopiero po wydaniu prawomocnego wyroku. 

W licznych oświadczeniach Dziwisz stanowczo dementował zarzuty. Głos zabierała Konferencja Episkopatu Polski, dziękując kardynałowi za wierną służbę Janowi Pawłowi II, a także całemu Kościołowi katolickiemu. Jak przekonywał Szymik, sprawę nadużyć seksualnych początkowo zgłaszano biskupowi Rakoczemu. Brak działań wymusił zaangażowanie w sprawę Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który skierował specjalny list do Stanisława Dziwisza. Odpowiedź na pismo nigdy nie nadeszła. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 29-latka wyszła ze szpitala i zmarła. Tragedia w Łęcznej

  • Polsat i TVP dostały 5,3 mln zł na promocję działań rządu. Odpowiedź na interpelację

  • Ekspert skomentował szczegóły opieki Jarosława Kaczyńskiego nad kotem

Źródło; [Onet]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >