Antoni Macierewicz – polski polityk, historyk oraz nauczyciel akademicki. Minister spraw wewnętrznych z lat 1991-1992 oraz minister obrony narodowej w latach 2015-2018. Poseł na Sejm RP siedmiu kadencji. W 2018 roku Mariusz Błaszczak mianował Macierewicza przewodniczącym Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem.
– Mam prawo zobaczyć raport podkomisji smoleńskiej – mówiła w Sejmie Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie Izabeli Jarugi-Nowackiej. – Pan wybiera rodziny, którym go pan pokazuje – wskazała posłanka, zwracając się bezpośrednio do Antoniego Macierewicza.W trakcie środowego posiedzenia Sejmu przemawiająca z mównicy Barbara Nowacka podkreśliła, że data 10 kwietnia 2010 roku na stale wryła się w serca Polaków. – Dla wielu z nas, przyjaciół, bliskich, to tragedia wiecznie żywa – mówiła posłanka.– Niestety, tragedia ta cały czas służy do politycznych rozgrywek – dodała.
Z powstałego po przeszło pięciu latach pracy podkomisji smoleńskiej raportu ma wynikać, że przyczyną katastrofy smoleńskiej były "przynajmniej dwie eksplozje". Według Antoniego Macierewicza do pierwszej z nich doszło "półtorej sekundy przed rozbiciem, czyli ponad 100 metrów przed miejscem, gdzie rosła brzoza".W rozmowie z PAP były minister obrony narodowej i szef działającej przy MON podkomisji smoleńskiej opowiedział o szczegółach wyników raportu powstałego po ponad pięciu latach pracy organu.Antoni Macierewicz zapewnił, że "przyczyną katastrofy była eksplozja, a przynajmniej dwie eksplozje".
Babcia Kasia w trakcie podróży dostrzegła Antoniego Macierewicza. Oboje znaleźli się na czerwonym świetle. Aktywistka nie wytrzymała i pokazała byłemu ministrowi środkowy palec. Do zdarzenia doszło 31 lipca w godzinach popołudniowych. Babcia Kasia wraz z Lotną Brygadą Opozycji jechali samochodem przez centrum stolicy. W trakcie trasy aktywiści zatrzymali się na czerwonych światłach. Na równoległym pasie znalazł się drugi pojazd.
Antoni Macierewicz zjawił się dziś w Czarnocinie, by porozmawiać z rolnikami, którzy odnotowali ogromne straty w związku z wirusem afrykańskiego pomoru świń. W trakcie spotkania zrobiło się gorąco. – Pan jest fałszywy – krzyczał jeden ze zgromadzonych.W Czarnocinie w województwie łódzkim zorganizowano dziś spotkanie rolników w związku z wprowadzeniem tzw. czerwonej strefy, która w efekcie uniemożliwiła rolnikom sprzedaż trzody chlewnej, z której żyje ogromna część regionu.Dla miejscowych sprawa jest wyjątkowo poważna. Gminy Moszczenica, Grabica i wspomniany Czarnocin nazywane są bowiem "świńskim zagłębiem" – przypomina portal Gazeta.pl.
Antoni Macierewicz zasugerował w rozmowie z WTV, że odpowiedzialność za trudności w wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich ponosi opozycja. Jak dodał, obóz Zjednoczonej Prawicy robi wszystko, co może, by jak najszybciej obsadzić to stanowisko. Postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego dotychczasowy RPO Adam Bodnar zakończy swoją działalność w połowie lipca. Co dalej? Wielki spór o RPO Trwający od miesięcy kryzys dotyczący wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zdaje się nie mieć końca. Decyzją Senatu w ubiegły piątek odrzucono kolejną kandydaturę - popieraną przez obóz Zjednoczonej Prawicy Lidię Staroń. Było to już piąte podejście do ustanowienia następcy Adama Bodnara. Senatorkę PiS wsparło 45 głosów, przeciw było 51 parlamentarzystów, natomiast trzy osoby wstrzymały się od głosu, wśród nich dwóch polityków z jej rodzimej partii. Poprzednimi kandydatami na to stanowisko byli popierana przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (Sejm dwukrotnie odrzucił tę propozycję) oraz dwóch polityków wysuwanych przez Prawo i Sprawiedliwość: Piotr Wawrzyk i Bartłomiej Wróblewski. Zdaniem Antoniego Macierewicza, tak długi czas oczekiwania na nowego RPO to "zasługa" politycznych przeciwników Prawa i Sprawiedliwości. - Opozycja utrudnia wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - mówi były minister obrony narodowej. Antoni Macierewicz wini opozycję Jak twierdzi polityk Prawa i Sprawiedliwości, wywołanie kryzysu wokół wyboru nowego RPO to celowe działanie oponentów obozu rządzącego. - Warto uświadomić polskiej opinii publicznej, że opozycja robi wszystko, by obywatele nie mieli ochrony w działaniu Rzecznika Praw Obywatelskich - stwierdził Antoni Macierewicz w rozmowie z WTV. Przewodniczący podkomisji smoleńskiej twierdzi, że Zjednoczona Opozycja prowadzi wszelkie możliwe działania mające na celu jak najszybsze doprowadzenie do zażegnania kryzysu. - Robimy wszystko, co tylko możliwe, żeby wybrać tę osobę, żeby jak najszybciej rozpoczęła ta osoba swoje działania, bo Rzecznik Praw Obywatelskich jest niezwykle ważną instytucją demokratycznego państwa - powiedział nam polityk. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Antoni Macierewicz na zdjęciu z młodości. Ciężko go rozpoznaćFala krytyki skierowana w Lidię Staroń po głosowaniu w Senacie. „Lidia Staroń padła ofiarą Jarosława Kaczyńskiego”SE nieoficjalnie donosi: Jarosław Kaczyński ma odejść z rządu?źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Andrzej Iwanczuk/Reporter
Antoni Macierewicz gościł w "Aktualności dnia" Radia MaryjaZ okazji 29. urodzin rozgłośni były minister obrony narodowej mówił o wspaniałym dorobku stacji ojca RydzykaRadio Maryja jest wielkim i najwspanialszym dorobkiem naszego ostatniego 30-lecia, przekonywał polityk PiSWobec 29. rocznicy uruchomienia Radia Maryja marszałek senior Sejmu IX kadencji mówił o misji rozgłośni ojca Tadeusza Rydzyka oraz jej znaczeniu w kształtowaniu polskiego społeczeństwa. Zasługą Radia Maryja jest podniesienie i utrwalenie świadomości patriotycznej, wydobycie z polskiej kultury elementów tworzących naszą tożsamość narodową, patriotyczną i gospodarczą. Przywrócenie kultury i świadomości militarnej Polski to także olbrzymia zasługa tej rozgłośni, przekonywał Antonii Macierewicz.Wspominając dysputy dotyczące "obronności naszego kraju oraz zagrożeń dla polskiej niepodległości", były szef MEN zaznaczył, że podobne rozmowy mogły odbyć się wyłącznie w Radiu Maryja.
Na początku Macierewicz postanowił podziękować arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu za apel, by powoli przywracać normalne funkcjonowanie kościołów. – Zasadniczą kwestią jest to, by nie było tej nieprawdopodobnej różnicy i niesprawiedliwości o to, iż w wielkich centrach handlowych są setki ludzi, a w wielkich polskich kościołach może nas być na Mszy Świętej tylko pięcioro. Ten porządek dający bezpieczeństwo, gwarantujący, że nie będzie zagrożeń dla naszego życia i bezpieczeństwa, naprawdę zdołamy utrzymać – przekazał polityk, cytowany przed oficjalną stronę internetową rozgłośni.
Macierewicz był gościem Polskiego Radia 24. Były minister obrony nie przebierał w słowach, atakując Rafała Trzaskowskiego najmocniejszymi zarzutami.Antoni Macierewicz atakuje Rafała TrzaskowskiegoW trakcie programu pojawił się wątek braku poparcia Rafała Trzaskowskiego dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne. - On bardzo często zmienia zdanie, w zależności od tego, z kim rozmawia, na jakim jest wiecu lub w jakiej stacji. W tej materii byłbym bardzo ostrożny. Jego poglądy są ściśle związane z ideologią LGBT. To, co rozpoczął, próba presji na samorządy, by wprowadziły zajęcia w szkołach i przedszkolach dotyczące seksualizacji jest reklamą pedofilii. To pozostanie jego znakiem firmowym na zawsze - stwierdził Macierewicz. - Nie można propagować pedofilii. To jest zagrożenie dla naszych dzieci i wprost uderza w art. 72 konstytucji RP. Oczekujemy działań organów sprawiedliwości w tej sprawie - dodał. Zdaniem Macierewicza wprowadzenie do prawa oświatowego możliwości całkowitego blokowania funkcjonowania stowarzyszeń na terenie szkół jest konieczne. - Mamy do czynienia z dowolnością zachowania się poszczególnych dyrektorów szkół i nauczycieli, którzy mogą być nawet manipulowani przez różne organizacje. Jasne ustawodawstwo jest w tej materii konieczne. Dzieci są największym skarbem narodu i należy je chronić. To, co stanowi konstytucja musi znaleźć odzwierciedlenie w ustawie i zachowaniu administracji, szczególnie szkół - stwierdził. To pierwsza od jakiegoś czasu wypowiedź Macierewicza w mediach. PiS już na początku kampanii zastosował stały manewr polegający na schowaniu go przed wszystkimi poza żelaznym elektoratem tej partii. Macierewicz dostał zadanie objazdu po całej Polsce Klubów Gazety Polskiej, dbając o odpowiednią motywację wyborców. Źródło: PR24
Związani z obozem Prawa i Sprawiedliwości politycy najwyraźniej upodobali sobie sporty wodne. Dość powiedzieć, że wczoraj informowaliśmy o wypadku, jakiemu na skuterze wodnym uległ Andrzej Duda. Przypomnijmy, że w pewnym momencie maszyna przewróciła się, a prezydent wraz z pasażerką znaleźli się w wodzie. Konieczna okazała się interwencja funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.Aktywny wypoczynek, jak widać, ceni sobie również były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zdjęciami polityka pochwalił się poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek, który towarzyszył Macierewiczowi w jego podróży po świętokrzyskim szlaku rzecznym.
W trakcie podpisywania kontraktu karabinki Grot nie miały koniecznych badań kwalifikacyjnych, wynika z raportu opublikowanego przez OnetMinisterstwo miało zignorować wątpliwości, jakie pojawiły się już przy testach wstępnychWadliwą, niesprawdzoną broń zakupiono za czasów Antoniego MacierewiczaWe wrześniu 2017 roku cytowany przez Onet ówczesny szef MON Antoni Macierewicz przekonywał, że „Grot jest osiągnięciem na światowym poziomie”, a broń „przeszła wszystkie testy zarówno w wojskach specjalnych, jak i w Wojskach Obrony Terytorialnej na ósemkę, nie na szóstkę czy piątkę”.„Wyborcza” wskazywała wówczas, że karabinki nie przeszły testów i nie posiadają certyfikatów Wojskowego Instytutu Technicznego z Zielonki. Macierewicz przekonywał jednak, że „aby polska broń mogła trafić do polskich żołnierzy, trzeba było podejmować niekonwencjonalne decyzje”.Testy zakończyły się podpisaniem kontraktu na dostawę 53 tys. sztuk broni za – uwaga – 500 mln zł.
W całym kraju trwają dziś obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku śmierć poniosło 96 członków delegacji lecącej do Smoleńska na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską.Podczas gdy urzędnicy państwowi składają hołd ofiarom katastrofy samolotu Tu-154, sieć po raz kolejny obiega nagranie sprzed lat, na którym Jacek Kurski w ostrych słowach nawiązuje do teorii spiskowych szerzonych przez Antoniego Macierewicza.
Do tematów podjętych przez dziennikarzy komercyjnej stacji zaliczały się: śmierć księcia Filipa, zwołane przez Andrzej Dudę posiedzenie Rady Gabinetowej w sprawie stanu epidemii w Polsce, przygotowanie dodatkowych punktów szczpień. Na sam koniec poświęcono 5-minut programu na podsumowanie prac komisji MacierewiczaChodzi o wydanie "Faktów" TVN z 9 kwietnia. Wieczorny dziennik informacyjny poprowadził Piotr Marciniak. Mocny materiał o pracach polityka Prawa i Sprawiedliwości przedstawiono w samym środku wydania.Materiał trwał przez aż 5 minut. Nadano mu tytuł "smoleńska mgła" - Samolot rozbił się we mgle i od razu mgła rozciągnęła się nad Polską. Mgła niedomówień, kłamstw i insynuacji - mogliśmy usłyszeć"Fakty" TVN od kilku lat jest celem ataków i przytyków ze strony prawej strony sceny politycznej i medialnej. Wszystko wskazuje na to, że stacja postanowiła dostosować swój przekaz do stale polaryzującego się społeczeństwa. Dziennikarze przez znaczną część programu punktowali komisję Macierewicza. Wyemitowano przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, zestawiając je z dawnymi deklaracjami prezesa partii rządzącej. Materiał zrealizował Jakub Sobieniowski.
Nie odpowiada również Żandarmeria, która jest odpowiedzialna za ochronę szefa komisji smoleńskiej.
Urodzony 3 sierpnia 1948 roku w Warszawie Antoni Macierewicz - podobnie jak Donald Tusk czy Mateusz Morawiecki - ukończył studia historyczne. W czasach PRL był liderem opozycji niepodległościowej.[EMBED-2804]W 1976 roku Macierewicz był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników (KOR), z którego w późniejszych latach miała się wykształcić "Solidarność". "Był twórcą podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL" - dowiadujemy się z biogramu Antoniego Macierewicza zamieszczonego na stronie PiS.Z powodów politycznych był w czasach PRL ponad dwudziestokrotnie aresztowany i więziony. W rządzie premiera Jana Olszewskiego (1991-1992) przydzielono mu tekę ministra spraw wewnętrznych.Z kolei w rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego (2006-2007) Antoni Macierewicz był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej WSI oraz twórcą i pierwszym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego.Antoni Macierewicz jest zwolennikiem teorii, zgodnie z którą w 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do zamachu, a prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną i 94 innymi osobami lecącymi Tu-154 - zostali zamordowani.- Najważniejsze jest pokazanie, że na każdym etapie tego dramatu kluczowe znaczenie miały służby rosyjskie - to one rozstrzygały o remoncie, o tym, kto remontował i kto pośredniczył w tym remoncie, to one rozstrzygały później o rozdzieleniu wizyt (...), to one decydowały o przygotowaniach do tej wizyty od strony bezpieczeństwa, o tym, że polskie służby nie mogły wjechać na to lotnisko i sprawdzić, jak ono wyglądało - mówił podczas ostatnich obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej przywoływany przez RMF FM Antoni Macierewicz.Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Nauka hybrydowa. Wielu uczniów wraca dziś do szkoły w klasach I-IIIBiedronka zapłaci 60 mln kary za wprowadzanie w błąd. Chodzi o kraj pochodzeniaMiał wymienić 3 kraje spoza Ameryki. Zaczął wyliczać kontynenty i jeszcze się zirytowałŹródło: pis.org.pl, sejm.gov.pl, rmf24.pl
Antoni Macierewicz wystąpił wydaniu "Rozmów niedokończonych" z 13 marca. Prowadzący, ojciec Dawid Wilczyński poświęcił program na rzecz prac komisji ds. katastrofy w SmoleńskuJuż w najbliższych tygodniach raport pisemny podkomisji smoleńskiej powinien zostać przygotowany i przekazany opinii publicznejPracę przedłuża pandemia, która ma uniemożliwiać spotkanie wszystkich członków organu- My mówimy nie tylko o technicznych przyczynach dramatu, jak doszło do eksplozji, ale mówimy też o genezie, czyli warunkach technicznych i politycznych, o przygotowaniach, jak one przebiegały, o sprawie remontu samolotu - wyliczał Antoni Macierewicz. Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości zapewnił, że obecnie dostępne materiały stanowią jedynie podsumowanie. Następnie polityk postanowił przedstawić "mało znaną, zaciemnioną faktografie". Według Antoniego Macierewicza fakty próbują przysłonić rosyjskie służby. Narracja służb miała zdominować zwłaszcza prywatne media, których właściciele "byli związani ze służbami bezpieczeństwa". - (media prywatne - red.) bronią strony rosyjskiej - zarzucał.