wtv.pl > Polityka > Antoni Macierewicz na zdjęciu z młodości. Ciężko go rozpoznać
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:17

Antoni Macierewicz na zdjęciu z młodości. Ciężko go rozpoznać

Trudno uwierzyć, że tak wyglądał w młodości Antoni Macierewicz.
Twitter / @Andrzej_Miland [zdjęcie wykadrowane]

Urodzony 3 sierpnia 1948 roku w Warszawie Antoni Macierewicz - podobnie jak Donald Tusk czy Mateusz Morawiecki - ukończył studia historyczne. W czasach PRL był liderem opozycji niepodległościowej.

[EMBED-2804]

W 1976 roku Macierewicz był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników (KOR), z którego w późniejszych latach miała się wykształcić "Solidarność". 

"Był twórcą podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL" - dowiadujemy się z biogramu Antoniego Macierewicza zamieszczonego na stronie PiS.

Z powodów politycznych był w czasach PRL ponad dwudziestokrotnie aresztowany i więziony. W rządzie premiera Jana Olszewskiego (1991-1992) przydzielono mu tekę ministra spraw wewnętrznych.

Z kolei w rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego (2006-2007) Antoni Macierewicz był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej WSI oraz twórcą i pierwszym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Antoni Macierewicz jest zwolennikiem teorii, zgodnie z którą w 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do zamachu, a prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną i 94 innymi osobami lecącymi Tu-154 - zostali zamordowani.

- Najważniejsze jest pokazanie, że na każdym etapie tego dramatu kluczowe znaczenie miały służby rosyjskie - to one rozstrzygały o remoncie, o tym, kto remontował i kto pośredniczył w tym remoncie, to one rozstrzygały później o rozdzieleniu wizyt (...), to one decydowały o przygotowaniach do tej wizyty od strony bezpieczeństwa, o tym, że polskie służby nie mogły wjechać na to lotnisko i sprawdzić, jak ono wyglądało - mówił podczas ostatnich obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej przywoływany przez RMF FM Antoni Macierewicz.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: pis.org.pl, sejm.gov.pl, rmf24.pl

Powiązane