wtv.pl

Andrzej Iwanczuk/Reporter

Antoni Macierewicz dla WTV o kryzysie dotyczącym wyboru RPO: "Robimy wszystko, co tylko możliwe"

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Antoni Macierewicz zasugerował w rozmowie z WTV, że odpowiedzialność za trudności w wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich ponosi opozycja. Jak dodał, obóz Zjednoczonej Prawicy robi wszystko, co może, by jak najszybciej obsadzić to stanowisko.

Postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego dotychczasowy RPO Adam Bodnar zakończy swoją działalność w połowie lipca. Co dalej?

Wielki spór o RPO

Trwający od miesięcy kryzys dotyczący wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zdaje się nie mieć końca. Decyzją Senatu w ubiegły piątek odrzucono kolejną kandydaturę - popieraną przez obóz Zjednoczonej Prawicy Lidię Staroń.

Było to już piąte podejście do ustanowienia następcy Adama Bodnara. Senatorkę PiS wsparło 45 głosów, przeciw było 51 parlamentarzystów, natomiast trzy osoby wstrzymały się od głosu, wśród nich dwóch polityków z jej rodzimej partii.

Poprzednimi kandydatami na to stanowisko byli popierana przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (Sejm dwukrotnie odrzucił tę propozycję) oraz dwóch polityków wysuwanych przez Prawo i Sprawiedliwość: Piotr Wawrzyk i Bartłomiej Wróblewski.

Zdaniem Antoniego Macierewicza, tak długi czas oczekiwania na nowego RPO to "zasługa" politycznych przeciwników Prawa i Sprawiedliwości.

- Opozycja utrudnia wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - mówi były minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz wini opozycję

Jak twierdzi polityk Prawa i Sprawiedliwości, wywołanie kryzysu wokół wyboru nowego RPO to celowe działanie oponentów obozu rządzącego.

- Warto uświadomić polskiej opinii publicznej, że opozycja robi wszystko, by obywatele nie mieli ochrony w działaniu Rzecznika Praw Obywatelskich - stwierdził Antoni Macierewicz w rozmowie z WTV.

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej twierdzi, że Zjednoczona Opozycja prowadzi wszelkie możliwe działania mające na celu jak najszybsze doprowadzenie do zażegnania kryzysu.

- Robimy wszystko, co tylko możliwe, żeby wybrać tę osobę, żeby jak najszybciej rozpoczęła ta osoba swoje działania, bo Rzecznik Praw Obywatelskich jest niezwykle ważną instytucją demokratycznego państwa - powiedział nam polityk.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Andrzej Iwanczuk/Reporter

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna
Czytaj więcej >

Polityka

"SE": Jarosław Kaczyński opuści rząd do końca roku
Czytaj więcej >

Polityka

Problemy Pawła Kukiza po głosowaniu "lex TVN". "Hejt mam znacznie większy niż Paweł Adamowicz"
Czytaj więcej >

Polityka

Polska bez zaproszenia na światowy szczyt demokracji, a rządzący z zakazem wjazdu? USA rozważają sankcje
Czytaj więcej >

Polityka

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych
Czytaj więcej >

Polityka

Czy premier powinien stanąć przed sądem za wybory kopertowe? Sondaż nie pozostawia złudzeń
Czytaj więcej >
Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]