wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kontrowersyjny materiał TVN. Uderza w Kaczyńskiego, Macierewicza i obnaża "prawdę smoleńską"

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Na antenie TVN dziennikarze pozwolili sobie na otwartą krytykę pod adresem Antoniego Macierewicza. Wypunktowano słabe strony Podkomisji do Ponownego Zbadania Przyczyn Wypadku Lotniczego w Smoleńsku. Wszystko na dzień przed 11. rocznicą tragedii.

  • Do tematów podjętych przez dziennikarzy komercyjnej stacji zaliczały się: śmierć księcia Filipa, zwołane przez Andrzej Dudę posiedzenie Rady Gabinetowej w sprawie stanu epidemii w Polsce, przygotowanie dodatkowych punktów szczpień. Na sam koniec poświęcono 5-minut programu na podsumowanie prac komisji Macierewicza

  • Chodzi o wydanie "Faktów" TVN z 9 kwietnia. Wieczorny dziennik informacyjny poprowadził Piotr Marciniak. Mocny materiał o pracach polityka Prawa i Sprawiedliwości przedstawiono w samym środku wydania.

  • Materiał trwał przez aż 5 minut. Nadano mu tytuł "smoleńska mgła" - Samolot rozbił się we mgle i od razu mgła rozciągnęła się nad Polską. Mgła niedomówień, kłamstw i insynuacji - mogliśmy usłyszeć

"Fakty" TVN od kilku lat jest celem ataków i przytyków ze strony prawej strony sceny politycznej i medialnej. Wszystko wskazuje na to, że stacja postanowiła dostosować swój przekaz do stale polaryzującego się społeczeństwa. Dziennikarze przez znaczną część programu punktowali komisję Macierewicza. Wyemitowano przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, zestawiając je z dawnymi deklaracjami prezesa partii rządzącej. Materiał zrealizował Jakub Sobieniowski. 

Na antenie TVN-u przez 5 minut punktowano Antoniego Macierewicza. Niecodzienne wydanie "Faktów"

- Jutro mija 11 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęli Lech Kaczyński wraz z Marią Kaczyńską oraz 94 najważniejszych przedstawicieli różnych partii, urzędników i przedstawicieli rodzin katyńskich - informował Piotr Marciniak. - To było szokująca wydarzenie. Samolot rozbił się we mgle i od razu mgła rozciągnęła się nad Polską. Mgła niedomówień, kłamstw i insynuacji - dodawał.

Następnie oczom widzów ukazała się plansza. Na 9 ujęciach możemy dostrzec Jarosława Kaczyńskiego oraz Antoniego Macierewicza podczas wystąpień poświęconych katastrofie lotniczej. - To nie jest rocznicowe wspomnienie. To jest polityka. Najkrótsze streszczenie tego, jak PiS poniosło smoleński temat na sztandarach. Jak temat niósł PiS do władzy i doniósł - tłumaczył reporter, prezentując historyczne wystąpienia liderów obozu rządzącego. Mowa o słynnych teoriach dotyczących wybuchu, bomb termobarycznych, wysłaniu pilotów na śmierć oraz słynnej już brzozy. 

- To jest niebywała zbrodnia. Niebywała zbrodnia. Zamordowanie 96 osób - tak o katastrofie przed laty mówił Jarosław Kaczyński. - Każdy taki marsz przybliża nas do prawdy. Dziś jesteśmy tej prawdy naprawdę bardzo blisko - dodawał podczas jednej z demonstracji w 2012 roku. Przypomniano obietnice Antoniego Macierewicza dotyczące profesjonalnego i apolitycznego zbadania okoliczności tragedii. 

Przedstawiono wypowiedzi od 2011 do 2021 roku. Zaprezentowano ujęcia z egzorcyzmów pod Pałacem Namiestnikowskim, a także skandaliczną wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości o "wycieraniu mord zdradzieckich" pamięcią Lecha Kaczyńskiego, który miał zostać zamordowany przez bliżej nieokreślanych polityków opozycji.

- Od 11 lat PiS przekonuje, sugeruje, albo insynuuje, że w Smoleńsku doszło do zamachu, do zbrodni. Przez połowę tego czasu PiS było u władzy i miało, ma i będzie miało wszystko, by dowodami zastąpić sugestie - podsumował reporter TVN-u. 

To kolejny raz, gdy "Fakty" TVN zdecydowały się na emisję materiału opartego jedynie o wycięte wypowiedzi krytykowanej grupy. Jeszcze wcześniej komercyjna stacja zasłynęła z zaprezentowania najbardziej bulwersujących pasków, należących do Telewizji Polskiej. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kuba Wojewódzki na wojnie z Michałem Pirógiem. Poszło o orientację

  • Dziś odbyła się msza pogrzebowa w intencji Krzysztofa Krawczyka

  • Podczas uroczystości pogrzebowych Krzysztofa Krawczyka przeczytano list od prezydenta

Źródło: ["Fakty" TVN]

Podobne artykuły

TVP w obronie Lewicy

TV

TVP pokazuje pozytywne wobec Lewicy materiały

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP

TV

"Wiadomości" TVP znowu atakują TVN. Tym razem poszło o Obajtka

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Kamerzysta upokorzył osobę niepełnosprawną. Kazali mu m. in. wejść do kontenera na śmieci

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Fala krytyki po "Pytanie na śniadanie". Prowadzący nie mieli maseczek

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Emisja filmu "Stan zagrożenia" o katastrofie smoleńskiej w TVP ponownie przełożona

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Jacek Kurski chwali się wynikami koncertu wielkanocnego "Cud Życia"

Czytaj więcej >