wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

MON wydał 500 milionów zł na wadliwą broń. Żołnierze muszą naprawiać je trytytkami

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Decyzją ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza zakupiono niebezpieczne dla żołnierzy karabinki Grot. Zdaniem grupy ekspertów, kierowanej przez Pawła Mosznera z GROM, broń ma tendencje do przegrzewania i utraty elementów. Na jej z

  • W trakcie podpisywania kontraktu karabinki Grot nie miały koniecznych badań kwalifikacyjnych, wynika z raportu opublikowanego przez Onet

  • Ministerstwo miało zignorować wątpliwości, jakie pojawiły się już przy testach wstępnych

  • Wadliwą, niesprawdzoną broń zakupiono za czasów Antoniego Macierewicza

We wrześniu 2017 roku cytowany przez Onet ówczesny szef MON Antoni Macierewicz przekonywał, że „Grot jest osiągnięciem na światowym poziomie”, a broń „przeszła wszystkie testy zarówno w wojskach specjalnych, jak i w Wojskach Obrony Terytorialnej na ósemkę, nie na szóstkę czy piątkę”.

„Wyborcza” wskazywała wówczas, że karabinki nie przeszły testów i nie posiadają certyfikatów Wojskowego Instytutu Technicznego z Zielonki. Macierewicz przekonywał jednak, że „aby polska broń mogła trafić do polskich żołnierzy, trzeba było podejmować niekonwencjonalne decyzje”.

Testy zakończyły się podpisaniem kontraktu na dostawę 53 tys. sztuk broni za – uwaga – 500 mln zł.

Broń parzy w dłonie

Kolejną wersją krytyki Grota jest opublikowany przez Onet raport Piotra Mosznera, instruktora strzelania taktycznego i technika antyterrorystycznego. Wskazano, że według relacji żołnierzy GROM, którzy testowali karabinek, problemów jest przynajmniej kilka.

Zaznaczono, że regulator gazowy stale wypada, przez co broń nie przeładowuje się sama. Konieczne jest zatem ręczne przeładowanie przez żołnierza.

Kolejnym z problemów jest niska odporność na zardzewienie. – Kiedy zobaczyłem ten karabinek, pomyślałem, że to jakiś staroć z wykopalisk. Był cały pokryty rdzą – stwierdził jeden z żandarmów, którego wypowiedź przytacza Onet.

By korzystać z Grota niezbędne jest zaopatrzenie się w rękawice. Karabinek ulega bowiem przegrzewaniu. Po wystrzeleniu 30 magazynków krótkimi seriami, które pozwalają na odprowadzenie ciepła, broń była rozgrzana na tyle mocno, że dalsze korzystanie z niej okazało się niemożliwe, a według relacji Mosznera „ciepła lufa się wygięła”. – To była dramatyczna sytuacja. Przerwaliśmy strzelanie w obawie o bezpieczeństwo zaangażowanych ludzi – wskazuje w raporcie opublikowanym przez portal.

Według opinii zespołu Mosznera wypadający tłok broni zmusza żołnierzy do mocowania ich specjalnymi trytytkami. Za zgubienie elementu – mimo że jest to efekt wad w konstrukcji karabinka – odpowiada bowiem wojskowy.

Zdaniem autorów raportu wady stwierdzono w każdym z testowanych egzemplarzy.

MON ma udoskonalać broń

Z raportów MON wynika jednak, że wady pojawiają się w około 5 procentach sztuk. Resort kontynuuje chwalenie produktu powstałego w fabryce broni „Łucznik” w Radomiu.

Według informatorów, na których powołuje się „Wyborcza”, specjaliści zwrócili uwagę na liczne wady, które mają zostać poprawione przez producenta. W tym: zmiana konstrukcji rękojeści, łoża z nakładką czy zamka z iglicą.

Dziennik zaznacza, że na całym świecie radomskiego karabinku używa obecnie jedynie polska armia.

Przedstawiciele opozycji wskazali na konieczność zwołania komisji obrony narodowej. Cytowana przez „GW” posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska oceniła, że dopuszczenie do opisywanej sytuacji to wyraz skrajnej nieodpowiedzialności.

W przeprowadzonej dziś konferencji prasowej ws. raportu Onetu udział wzięli z kolei posłowie Tomasz Siemioniak i Czesław Mroczek, którzy zwracali uwagę na straty, jakie wywołała działalność Macierewicza jako szefa MON.

źródło: Onet / Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Poruszające pożegnanie. Agnieszka Chylińska pokazała niepowtarzalny prezent, jaki jej dzieci otrzymały od Papcia Chmiela

  • Wpadka Andrzeja Dudy w głośnym programie. Mówił o sprawie niesprawiedliwie potraktowanej emerytki i pomylił izby

  • Przemysław Czarnek krytykuje wykształcenie nauczycieli. Będą źli?

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >