wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nagranie Kurskiego z przeszłości. Ostro wypowiedział się o Macierewiczu i katastrofie smoleńskiej

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W rozmowie z TVP Info Jacek Kurski nawiązywał do teorii spiskowych Antoniego Macierewicza. Przed laty obecny szef Telewizji Polskiej mówił o psychicznym uzależnieniu Jarosława Kaczyńskiego od ówczesnego szefa MON i powstaniu "Kościoła s

W całym kraju trwają dziś obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku śmierć poniosło 96 członków delegacji lecącej do Smoleńska na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską.

Podczas gdy urzędnicy państwowi składają hołd ofiarom katastrofy samolotu Tu-154, sieć po raz kolejny obiega nagranie sprzed lat, na którym Jacek Kurski w ostrych słowach nawiązuje do teorii spiskowych szerzonych przez Antoniego Macierewicza.

Sztuczna mgła i eksplozja

Przez minione 11 lat były minister obrony narodowej i obecny szef tzw. podkomisji smoleńskiej, która mimo imponującego budżetu nadal nie przedstawiła choćby jednego raportu, zapewnił nam prawdziwą mnogość teorii spiskowych.

We wrześniu 2011 roku Antoni Macierewicz sugerował, że powodem katastrofy była sztuczna mgła, która rankiem 10 kwietnia zasnuła lotnisko.

Nagle wyszła mgła, mówią świadkowie – przekonywał ówczesny szef MON. – Nie wiemy skąd, nie było jej przecież w żadnej prognozie, nic jej nie zapowiadało, a nagle wszystko zostało zasłonięte.

Dwa lata później Macierewicz zaręczał, że do katastrofy doszło z powodu wybuchu. – Ta brzoza nie była powodem tragedii – mówił w październiku roku 2013. – Powodem tragedii była eksplozja.

Jacek Kurski: To tworzenie Kościoła smoleńskiego

Jarosław Kaczyński z czasem zdystansował się od rewelacji głoszonych przez Macierewicza. Z początku prezes Prawa i Sprawiedliwości podzielał jednak entuzjazm ministra obrony narodowej i raz po raz zapewniał, że zarządzana przez niego formacja "dojdzie do prawdy".

Na swoiste uzależnienie Kaczyńskiego od Macierewicza w 2014 roku zwracał uwagę obecny szef Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

Cała tajemnica katastrofy samolotu polega na tym, że on był 130 metrów od pasa, w związku z czym został zwiedziony na bok, wyprowadzony w pole i wpuszczony w błoto i krzaki – przekonywał na antenie TVP Info.

Kurski zaznaczył kolejno, że jeśli za tragedię odpowiedzialne były osoby trzecie, powinniśmy mówić raczej o wieży kontroli lotu. – Po co wtedy wybuch? To absurd – mówił przed laty.

W rozmowie z TVP Info polityk wskazywał, że w sensie psychologicznym Jarosław Kaczyński jest uzależniony od Antoniego Macierewicza, będącego najbardziej radykalnym, stawiającym najdalej idące tezy politykiem ekipy rządzącej.

Jacek Kurski przekonywał, że Macierewicz "szkodzi sprawie". – Mówi, że był wybuch o góry, a potem trzy osoby przeżyły i je dobijano, to znaczy, że jest to tworzenie jakiegoś uzależnienia, jakiegoś Kościoła smoleńskiego, w którym on jest szafarzem relikwii.

W związku z trwającą 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej słynne nagranie sprzed lat po raz kolejny obiega sieć.

undefined

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Twitter / TVP Info / WTV

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >