wtv.pl > Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz pełnił funkcję prezydenta Gdańska nieprzerwanie od 1998 roku. W 2019 roku zginął z rąk zamachowca podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Paweł Adamowicz cieszył się ogromnym poparciem nie tylko wśród mieszkańców miasta, którego był włodarzem. Zawdzięczał to w dużej mierze swojej polityce opartej na otwartości na problemy mniejszości i dialogu międzykulturowym. Uczestniczył w Marszu Równości i przeciwstawiał się antyimigranckim nastrojom w kraju, działając na rzecz asymilacji.

Nie żyje Ryszard Adamowicz, ojciec zamordowanego Pawła Adamowicza
19.03.2022 09:05 Nie żyje Ryszard Adamowicz. Ojciec Pawła Adamowicza miał 93 lata

Nie żyje Ryszard Adamowicz, ojciec zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Dziękuję Ci Tato za życie, za wszystko, przepraszam za to, co było niewłaściwe - napisał jego syn Piotr Adamowicz. Ryszard Adamowicz miał 93 lata.Ryszard Adamowicz zmarł zanim zabójca jego syna został osądzony. Drugi syn żegna ukochanego ojca.Do kondolencji przyłączają się również gdańszczanie. - Pan Ryszard klasa i skromność - napisała jedna z internautek po pożegnalnym wpisem syna mężczyzny.

magdalena adamowicz - tusk i tvp 1
19.03.2022 08:55 Magdalena Adamowicz komentuje starcia TVP z Tuskiem. "Zabójstwo Pawła absolutnie niczego nie nauczyło tej władzy"

Magdalena Adamowicz skomentowała trwające od minionej soboty ataki TVP na powracającego do polskiej polityki Donalda Tuska. – Widzę tutaj, i widziałam w przypadku Pawła, te same mechanizmy – przekazała europosłanka KO, wdowa po zamordowanym prezydencie Gdańska.Żona tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza udzieliła obszernego wywiadu Wirtualnej Polsce. Członkinię Koalicji Obywatelskiej zapytano m.in. o powrót na polskie podwórko Donalda Tuska i trwające od blisko tygodnia ataki TVP na byłego premiera.Magdalena Adamowicz wskazała, że dostrzega "zorganizowany proceder szczucia ze strony władzy", która nieustannie usiłuje siać nienawiść, by w ten sposób łatwiej kontrolować wyborców.– Widzę tutaj, i widziałam w przypadku Pawła, te same mechanizmy – zaznaczyła.

Paweł Adamowicz
19.03.2022 08:46 Wyciekł list zabójcy Pawła Adamowicza. Tylko dla osób o mocnych nerwach

Zabójca Pawła Adamowicza domaga się odszkodowania od państwa. Ponadto wskazuje osoby, które jego zdaniem są odpowiedzialne za śmierć prezydenta Gdańska. O wszystkim informuje brata w napisanym przez siebie liście.Do wspomnianego listu dotarli dziennikarze "Super Expressu". Stefan W. pisze w nim, że jest nieprawidłowo traktowany. Mężczyzna oświadcza również, że jest w złym stanie psychicznym i żąda przeniesienia go do normalnej celi. Obecnie przebywa w celi "N", przeznaczonej dla wyjątkowo groźnych więźniów.Stefan W: posiedzę dwa lata i wyjdęZabójca Adamowicza jako winnych śmierci prezydenta Gdańska wskazuje sąd, prokuraturę oraz służbę więzienną, które "zawiązały przeciwko niemu spisek". Stefan W. zaznacza, że został wrobiony w morderstwo. Pisze również, że poprzednio został niesłusznie zamknięty w więzieniu, co zaowocowało chorobą psychiczną i tym, że "stał się wariatem". Za wyrządzone szkody Stefan W. oczekuje "milionów odszkodowania".Przypomnijmy, że Stefan W. zaatakował Pawła Adamowicza 13 stycznia 2019 roku podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mężczyzna ranił nożem prezydenta Gdańska w trakcie światełka do nieba. Mimo że sąd uznał napastnika za niepoczytalnego, "Wyborcza" dotarła do ludzi, którzy twierdzą, że Stefan W. od dawna planował atak. Na wiele tygodni przed zajściem zakupił nóż w sklepie z militariami, a następnie ćwiczył zadawanie ciosów w lesie. Nabył również "Podręcznik użycia broni dla jednostek specjalnych"."Myślałem, że będę miał dożywocie, ale trzech biegłych psychiatrów uznało, że byłem niepoczytalny, to oznacza, że niedługo pojadę do szpitala, prawdopodobnie w Starogardzie Gdańskim, a tam co sześć miesięcy można wyjść. Posiedzę pewnie ze dwa lata i wyjdę”, pisał Stefan W. w liście do brata, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza".

paweł adamowicz
19.03.2022 08:45 Zapadł wyrok ws. śmierci Pawła Adamowicza. Zaskakująca decyzja sądu

Od tego tragicznego zdarzenia minął już rok. Teraz zapadł wyrok w sprawie śmierci prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza. Ochroniarz finału WOŚP w Gdańsku, Dariusz S., został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Mężczyzna odpowiadał przed sądem m.in. za składanie fałszywych zeznań. Przekazał policji, że zabójca Adamowicza wszedł na scenę dzięki plakietce z napisem "media". Plakietka ta została przez niego zdobyta bądź załatwiona w sposób niedopuszczalny. Mężczyzna ten nie miał żadnych uprawnień do przebywania za kulisami imprezy i do możliwości wejścia na scenę.Paweł Adamowicz został zamordowany podczas finału WOŚP przez zaniedbanie ze strony ochrony? Zapadł wyrok dla jednego z ochroniarzy2. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w WarszawieJak podaje rmf24.pl, Dariusz S., pracownik Agencji Ochrony Tajfun, która 13 stycznia 2019 r. zabezpieczała imprezę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, był jedną z osób przesłuchiwanych w związku ze śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza.Mężczyzna twierdził, że zabójca Pawła Adamowicz, który wtargnął z nożem na scenę podczas "światełka do nieba" finału WOŚP, miał plakietkę z napisem "media". Przekazał policjantom identyfikator, którym rzekomo miał się posłużyć napastnik.Policja ustaliła jednak, że nie było to prawdą. Dariusz S., próbując podtrzymać swoją wersję, nakłaniał także do kłamania kolegę z agencji ochroniarskiej.Proces mężczyzny rozpoczął się na początku sierpnia 2019 roku. Mężczyzna przyznał się do winy. Podczas śledztwa wyjaśniał m.in., że spanikował. Leczy się psychiatrycznie i ma kłopoty z koncentracją. Prokuratura oskarżyła Dariusza S. także o posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni gazowej.Dariusz S. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata

Zabójca Pawła Adamowicza
19.03.2022 08:44 Nowe informacje w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. Jest stanowisko prokuratury

RMF FM podaje, iż zabójca Pawła Adamowicza może odpowiadać przed sądem i zostać skazanym na odbycie kary więzienia. Według nieoficjalnych informacji wynika, że Stefan W. nie był całkowicie niepoczytalny.

wtv
19.03.2022 08:40 Ujawniono nowe szczegóły ws. mordercy Adamowicza. Przerażające ustalenia

"Wyborcza" przypomina, że ataku na Adamowicza, w wyniku którego polityk zmarł, Stefan W. dokonał w niecały miesiąc po tym, jak wyszedł z więzienia. Zdaniem biegłych szpitala przy Areszcie Śledczym w Krakowie mężczyzna był niepoczytalny. Tyle że, jak zaznacza dziennik, zabójca Adamowicza doskonale zaplanował swoją zbrodnię.Mężczyzna zakupił nóż w sklepie z militariami. Wybrał taki z zagiętym ostrzem. Następnie ćwiczył zadawanie ciosów w lesie. Nabył również "Podręcznik użycia broni dla jednostek specjalnych". Jak czytamy, książka ta nie jest opisem technik walk wręcz. "To opis zabójstwa". Zdaniem autora tekstu mężczyzna doskonale odrobił lekcję. "Stefan W. zabił podręcznikowo", czytamy.

wtv
19.03.2022 08:34 Nowe fakty w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. Oskarżono 7 osób

Jak podaje polsatnews.pl, 7 kolejnych osób zostało objętych aktem oskarżenia, w który zarzuca się im nieodpowiednią organizację i niezapewnienie bezpieczeństwa podczas imprezy: „Koncert – Gdańsk dla Orkiestry”.

wtv
19.03.2022 08:27 Ujawniono ostatnią notatkę Pawła Adamowicza. Poruszające

O godzinie 20, w niedzielę 13 stycznia 2019, na scenie finału WOŚP w Gdańsku pojawił się prezydent miasta Paweł Adamowicz, dziękując zgromadzonym za udział w wydarzeniu i podkreślając wagę każdego datku.- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję, bo – na ulicach, placach Gdańska – wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie - mówił prezydent Gdańska.Tuż po tych słowach Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem przez 27-letniego Stefana W. - Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz - zdążył jeszcze wykrzyczeć napastnik.Prezydent Gdańska trafił z ciężkimi obrażeniami narządów wewnętrznych do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku, gdzie zmarł kolejnego dnia pomimo przeprowadzenia wielogodzinnej operacji. Paweł Adamowicz został pochowany w Bazylice Mariackiej.W toku śledztwa wszczętego po tragedii wyszło na jaw, że sprawca zamachu na życie Pawła Adamowicz zaledwie miesiąc wcześniej wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za napady na placówki bankowe. Pomimo sygnałów wskazujących na to, że po wyjściu z więzienia może być niebezpieczny dla otoczenia, nie został objęty dozorem policyjnym.

wtv
19.03.2022 08:23 Kurski w sądzie: Szkoda, że zabójca Adamowicza nie oglądał TVP Info

Przed obliczem sądu ponownie rozpatrywana jest sprawa TVP kontra prof. Wojciech SadurskiTelewizja kierowana przez Jacka Kurskiego pozwała prof. Sadurskiego o zniesławienie w związku z jego wpisem na Twitterze w 2019 r.Na środowej rozprawie Jacek Kurski zeznał, że gdyby zabójca Pawła Adamowicza oglądał TVP Info, to prezydent Gdańska mógłby dalej żyćZeznania szefa TVP ujawnił współtwórca Wolnych Sądów adwokat Michał WawrykiewiczStwierdzenia Jacka Kurskiego na temat TVP Info padło w czasie procesu, jaki wytoczony został przez Telewizję Polską prowadzoną przez byłego posła Prawa i Sprawiedliwości. Sporne słowa zostały przekazane za pomocą mediów społecznościowych przez adwokata Michała Wawrykiewicza.To właśnie na profilu współzałożyciela stowarzyszenia Wolne Sądy pojawiło się zdjęcie zeznającego Jacka Kurskiego, który podzielił się z sądem swoją opinią na temat możliwego dobroczynnego wpływu TVP Info na zabójcę Pawła Adamowicza.

wtv
19.03.2022 08:22 Bulwersujący reportaż w TVP. Nie pasuje im wyrok sądu, wspominają o tuszowaniu "najstraszniejszej zbrodni w historii"

Materiał „Wiadomości” TVP ma związek z opublikowanym 5 marca wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, w którym uniewinniono prof. Wojciecha Sadurskiego. Telewizja Polska wytoczyła mu proces za wpis, jaki pojawił się w mediach społecznościowych profesora.Jak przypomina Wirtualna Polska, po zabójstwie Pawła Adamowicza Sadurski opublikował post, w którym użył określenia „goebbelsowskie media”.

Matka Magdaleny Adamowicz jest oskarżona o składanie fałszywych zeznań.
19.03.2022 08:15 Sprawa Magdaleny Adamowicz. Stan jej mamy pogorszył się przed przesłuchaniem

Matka europosłanki miała złożyć wyjaśnienia w rozpoczętym 1 marca procesie. W trakcie wczorajszej rozprawy w Sądzie Rejonowym w Gdańsku Janina A. wskazała, że od czasu zabójstwa jej zięcia, Pawła Adamowicza, przyjmuje leki na uspokojenie.W efekcie sąd zdecydował się powołać dwóch biegłych, którzy mają za zadanie zbadać, czy kobieta może brać czynny udział w sprawie. Opinia ma zostać wydana w przeciągu miesiąca.