wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ujawniono ostatnią notatkę Pawła Adamowicza. Poruszające

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Niemal równo dwa lata temu, 13 stycznia 2019 roku, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem podczas finału WOŚP i trafił do szpitala, gdzie pomimo wielogodzinnej operacji zmarł kolejnego dnia. Reporterom "Faktu" udało się d

O godzinie 20, w niedzielę 13 stycznia 2019, na scenie finału WOŚP w Gdańsku pojawił się prezydent miasta Paweł Adamowicz, dziękując zgromadzonym za udział w wydarzeniu i podkreślając wagę każdego datku.

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję, bo – na ulicach, placach Gdańska – wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie - mówił prezydent Gdańska.

Tuż po tych słowach Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem przez 27-letniego Stefana W. - Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz - zdążył jeszcze wykrzyczeć napastnik.

Prezydent Gdańska trafił z ciężkimi obrażeniami narządów wewnętrznych do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku, gdzie zmarł kolejnego dnia pomimo przeprowadzenia wielogodzinnej operacji. Paweł Adamowicz został pochowany w Bazylice Mariackiej.

W toku śledztwa wszczętego po tragedii wyszło na jaw, że sprawca zamachu na życie Pawła Adamowicz zaledwie miesiąc wcześniej wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za napady na placówki bankowe. Pomimo sygnałów wskazujących na to, że po wyjściu z więzienia może być niebezpieczny dla otoczenia, nie został objęty dozorem policyjnym.

Kalendarz Pawła Adamowicza

Reporterom "Faktu" udało się dotrzeć do kartki z kalendarza prezydenta Gdańska, która pokazuje, jak bardzo Paweł Adamowicz zaangażowany był w akcje charytatywne organizowane w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Z kartki wynika, że od godziny 14 do 16 prezydent Gdańska miał uczestniczyć w zbiórce pieniędzy dla WOŚP. Następnie o godzinie 17 miał się spotkać z gdańskim radnym Piotrem Dzikiem. Na godzinę 18 Paweł Adamowicz zaplanował uczestnictwo w demonstracji w obronie niezawisłości sędziów przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. 

Jeszcze przed godziną 20 Adamowicz znów miał jednak dołączyć do WOŚP, biorąc udział w akcji "Światełko do nieba" na scenie przy Targu Węglowym w Gdańsku. To właśnie wtedy doszło do zamachu. Pokłosiem tragedii były odbywające się w całej Polsce protesty pod hasłem "Stop nienawiści".

Zaczęto także przypominać niepokojące incydenty poprzedzające zamach na życie prezydenta Pawła Adamowicza takie jak wystawienie mu - oraz 11 innym prezydentom miast - przez Młodzież Wszechpolską "politycznego aktu zgonu".

Źródło: o2.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Cała partia szczepionek wylądowała w śmieciach. Dopiero teraz otrzymaliśmy oświadczenie

  • Kontrowersyjne nagranie księdza w sieci. Interwencja u ministra

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >