PHOTO MARCIN GADOMSKI SE / EAST NEWS GDANSK N/Z PAWEL ADAMOWICZ PREZYDENT MIASTA GDANSK PREZYDENT GDANSKA PAWEL ADAMOWICZ STAWIL SIE NA PRZESLUCHANIE NA PRZESLUCHANIE W PROKURATURZE OKREGOWEJ W GDANSKU, KTORA PROWADZI POSTEPOWANIE W ZWIAZKU Z ZAWIADOMIENIEM O POPELNIENIU PRZESTEPSTWA NA SZKODE MUZEUM II WOJNY SWIATOWEJ ZLOZONYM PRZEZ DYREKTORA TEJ PLACOWKI 14/11/2017. MARCIN GADOMSKI/East NewsŹródło: MARCIN GADOMSKI/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 12 Stycznia 2021

Ujawniono ostatnią notatkę Pawła Adamowicza. Poruszające

Niemal równo dwa lata temu, 13 stycznia 2019 roku, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem podczas finału WOŚP i trafił do szpitala, gdzie pomimo wielogodzinnej operacji zmarł kolejnego dnia. Reporterom "Faktu" udało się dotrzeć do kartki z kalendarza Pawła Adamowicza, na której rozpisał swoje plany na dzień finału WOŚP.

O godzinie 20, w niedzielę 13 stycznia 2019, na scenie finału WOŚP w Gdańsku pojawił się prezydent miasta Paweł Adamowicz, dziękując zgromadzonym za udział w wydarzeniu i podkreślając wagę każdego datku.

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję, bo – na ulicach, placach Gdańska – wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie - mówił prezydent Gdańska.

Tuż po tych słowach Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem przez 27-letniego Stefana W. - Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz - zdążył jeszcze wykrzyczeć napastnik.

Prezydent Gdańska trafił z ciężkimi obrażeniami narządów wewnętrznych do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku, gdzie zmarł kolejnego dnia pomimo przeprowadzenia wielogodzinnej operacji. Paweł Adamowicz został pochowany w Bazylice Mariackiej.

W toku śledztwa wszczętego po tragedii wyszło na jaw, że sprawca zamachu na życie Pawła Adamowicz zaledwie miesiąc wcześniej wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za napady na placówki bankowe. Pomimo sygnałów wskazujących na to, że po wyjściu z więzienia może być niebezpieczny dla otoczenia, nie został objęty dozorem policyjnym.

Drastyczne nagranie z bożonarodzeniowej szopki. Księża dopuścili do krzywdy zwierzątDrastyczne nagranie z bożonarodzeniowej szopki. Księża dopuścili do krzywdy zwierzątCzytaj dalej

Kalendarz Pawła Adamowicza

Reporterom "Faktu" udało się dotrzeć do kartki z kalendarza prezydenta Gdańska, która pokazuje, jak bardzo Paweł Adamowicz zaangażowany był w akcje charytatywne organizowane w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Z kartki wynika, że od godziny 14 do 16 prezydent Gdańska miał uczestniczyć w zbiórce pieniędzy dla WOŚP. Następnie o godzinie 17 miał się spotkać z gdańskim radnym Piotrem Dzikiem. Na godzinę 18 Paweł Adamowicz zaplanował uczestnictwo w demonstracji w obronie niezawisłości sędziów przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. 

Jeszcze przed godziną 20 Adamowicz znów miał jednak dołączyć do WOŚP, biorąc udział w akcji "Światełko do nieba" na scenie przy Targu Węglowym w Gdańsku. To właśnie wtedy doszło do zamachu. Pokłosiem tragedii były odbywające się w całej Polsce protesty pod hasłem "Stop nienawiści".

Zaczęto także przypominać niepokojące incydenty poprzedzające zamach na życie prezydenta Pawła Adamowicza takie jak wystawienie mu - oraz 11 innym prezydentom miast - przez Młodzież Wszechpolską "politycznego aktu zgonu".

Źródło: o2.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: