wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Bulwersujący reportaż w TVP. Nie pasuje im wyrok sądu, wspominają o tuszowaniu "najstraszniejszej zbrodni w historii"

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W głównym wydaniu "Wiadomości" TVP usiłowano zdyskredytować wyrok warszawskiego sądu, który uniewinnił prof. Wojciecha Sadurskiego za zwrot "goebbelsowskie media". W reportażu nawiązano do zabójstwa Pawła Adamo

Materiał „Wiadomości” TVP ma związek z opublikowanym 5 marca wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, w którym uniewinniono prof. Wojciecha Sadurskiego. Telewizja Polska wytoczyła mu proces za wpis, jaki pojawił się w mediach społecznościowych profesora.

Jak przypomina Wirtualna Polska, po zabójstwie Pawła Adamowicza Sadurski opublikował post, w którym użył określenia „goebbelsowskie media”.

„Wiadomości” TVP o braku niezależności sędziów

Uniewinniający wyrok stołecznego sądu oburzył TVP tak bardzo, że zdecydowano się zrealizować materiał „Sąd uniewinnił politycznego sojusznika?” autorstwa Macieja Sawickiego, który wyemitowano w głównym wydaniu informacyjnego pasma publicznego nadawcy.

Sawicki zwrócił uwagę, że „budzący ogromne kontrowersje” wyrok Sądu Rejonowego może obrazować brak sędziowskiej niezależności. Jednocześnie wskazano, że został on wydany w miejscu, które w czasach niemieckiej okupacji było częścią warszawskiego getta, a wspomniany przez Sadurskiego Goebbels był odpowiedzialny za tuszowanie Holocaustu, czyli „najstraszniejszą zbrodnię w historii ludzkości”.

W materiale „Wiadomości” zaatakowano też odpowiedzialną za wyrok sędziną Agnieszkę Prokopowicz, wspominając, że należy do Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, które ma mieć bliskie relacje z Sadurskim, co sugerowałoby, że wyrok jest stronniczy.

Jednocześnie zasugerowano, że wyrok warszawskiego sądu jest przykładem ataków na TVP, a sam prof. Sadurski – choć nie dodano, jaki ma to związek ze sprawą, która badał stołeczny Sąd Rejonowy – w przeszłości „wulgarnie obrażał prezesa PiS”.

Według autora materiału teza, że Telewizja Polska szczuła na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, jest kłamstwem, a TVP – podobnie jak inne media – informowało jedynie o wątpliwościach, jakie pojawiły się wokół majątku polityka.

W „Wiadomościach” TVP wykazano, że od 8 grudnia 2018 roku do 13 stycznia 2019 roku, a zatem od momentu wyjścia z więzienia Stefana W. do dnia zabójstwa Adamowicza, w TVP pojawiła się wyłącznie jedna wzmianka o polityku.

Wobec powyższego „trzeba naprawdę złej woli, aby uznać, że mogło to mieć wpływ na tragiczne wydarzenia, które nastąpiły później”.

Wirtualna Polska wskazuje, że według przeprowadzonego dla Urzędu Miasta Gdańska raportu Newton Media w roku 2018 Telewizja Polska wspominała Adamowicza 1773 razy, w tym 877 razy w TVP Info i przeszło 100-krotnie w wieczornym wydaniu „Wiadomości” TVP. O tym nie wspomniano jednak w materiale Sawickiego.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Wiadomości TVP

Podobne artykuły

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"

Czytaj więcej >