wtv.pl > Edukacja Seksualna

Edukacja Seksualna

Edukacja seksualna, w Polsce najczęściej utożsamiana z zajęciami o nazwie “wychowanie do życia w rodzinie” jest działem oświaty zajmującym się ludzką seksualnością, tożsamością i płodnością. Dzieli się na trzy typy - abstynencyjny (zachęcający do wstrzemięźliwości, w praktyce często opierany o wartości wynikające z religii), biologiczny (skupiony na funkcjonowaniu ludzkiego układu rozrodczego i hormonalnego) i całościowy (włączający do wiedzy o ludzkiej biologii kwestie społeczne, tożsamościowe i kulturowe).

piqsels.com
19.03.2022 08:57 "To nie praca seksualna była dla mnie traumą, tylko ostracyzm ze strony bliskich"

Kilka dni temu opublikowaliśmy tekst Mai Staśko, w którym polemizowała ze słowami Dody dotyczącymi pracy seksualnej. Doda wysnuła tezę, jakoby praca seksualna miała być wyniszczająca psychicznie. Tymczasem psychiatrka Maja Herman zweryfikowała tę tezę: “To ostracyzm wyniszcza zdrowie psychiczne, a nie praca seksualna”.Po tekście pojawiło się sporo odpowiedzi. Za zgodą autorki publikujemy jedną z nich. Dziewczyna woli pozostać anonimowa.

EN 01467717 0090
19.03.2022 08:56 "Nie zatrudniamy debilek z piorunami w profilowych”. Dyskryminował podczas rekrutacji i obraził dziennikarkę, która go o to pytała

Joannie często brakuje pieniędzy do pierwszego. Wtedy głoduje. Zalewa kaszę kostką rosołową, bo nic innego nie ma. Czasem nie ma na czynsz i opłaty. Żyje w ciągłym stresie, że wyląduje na bruku.Marzy o pracy. Codziennie zagląda na portale i grupki z ogłoszeniami o pracę. Na grupce "Praca Kraków i Małopolskie” na Facebooku znajduje się ponad 142 tysiące profili. Joanna zapisała się tam 10 czerwca 2021 r. Gdy zobaczyła ogłoszenie o pracę w Mojitos Casa Latina, przesłała tam swoje zgłoszenie."Hej! Jestem zainteresowana pracą, jestem w pełni dyspozycyjna szybko się uczę (od zawsze zresztą chciałam się nauczyć robić dobre drinki) i mam doświadczenie w pracy w gastronomii, konkretnie to obsługa i serwis ekspresu ciśnieniowego latte art i kompozycje kaw wszelakich”.Joanna nie ma pracy od listopada 2020 r. W listopadzie przeprowadziła się do Krakowa od toksycznego byłego partnera. Musiała zacząć życie od zera. Mieszkanie, przeprowadzka. - Po tym związku mój stan psychiczny był po prostu tragiczny. Nie miałam na nic siły.Wcześniej przez dwa lata pracowała w McDonaldzie, na wszystkich stanowiskach poza kuchnią. Najlepiej sobie radziła, robiąc kawy i desery.Napisała też na grupce w komentarzu pod postem Mojitos Casa Latina, że się tam zgłosiła.Od listopada szuka pracy. W tym czasie pracowała na czarno, bez umowy – roznosiła ulotki. Pracowała także seksualnie. Tego ostatniego żałuje, to nie dla niej. Przerabia to doświadczenie na terapii, razem z doświadczeniem toksycznego związku. Nie ma prawa do publicznej terapii, bo nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Terapię opłaca jej Sex Work Polska – kolektyw pracownic seksualnych, które się organizują i wspierają.

LEGO -- LGBT
19.03.2022 08:48 Konserwatywne media wzburzyły się na tęczową serię klocków Lego

Nowy zestaw LEGO – figurki w 11 kolorach, które mają wyrażać wsparcie dla społeczności LGBT – wywołał oburzenie konserwatywnych mediów. Telewizja Polska straszy przed rujnowaniem psychiki najmłodszych i końcem dzieciństwa. Założone w latach 30. ubiegłego wieku przedsiębiorstwo zabawkowe, kojarzące się przede wszystkim z produkcją najpopularniejszych klocków na świecie, poinformowało w czwartek o uruchomieniu sprzedaży specjalnego zestawu. W pudełku znajdziemy 11 figurek, z których każdą wyprodukowano w innym kolorze: barwach tęczy, błękicie, bieli, różu, brązie oraz czerni. Całość ma wyrażać m.in. indywidualność.We’re super excited to reveal our new set - LEGO Everyone is Awesome! Because we celebrate every LEGO builder ❤️🌈 #LEGO #EveryoneIsAwesome pic.twitter.com/J7KSz3zWik— LEGO (@LEGO_Group) May 20, 2021

183914479 282206576904969 304013591715405182 n (1)
19.03.2022 08:46 Marta Linkiewicz: "To znajomy wrzucił nagranie, na którym mówiłam o grupowym seksie. Bez mojej zgody". Nowy film Krzysztofa Gonciarza

"Spędziłem dzień z Martą Linkiewicz" to film dokumentalny Krzysztofa Gonciarza o Marcie Linkiewicz, "patoinfluencerce" i zawodniczce Fame MMA. O Linkiewicz zrobiło się głośno 5 lat temu, gdy wyciekły jej prywatne snapy, w których opowiadała o seksie grupowym z czarnymi mężczyznami, muzykami z zespołu Rae Sremmurd. "Z tym się je*ałam, z tym się je*ałam i temu ciągnęłam". O sprawie pisały najważniejsze portale i gazety. Linkiewicz miała wtedy 18 lat i nie była osobą publiczną. W filmie Gonciarza influencerka opowiada, co wtedy przeżywała.Dziewczyna po raz pierwszy w tak szczery sposób mówi o tym, czego wtedy doświadczyła. To jej znajomy zgrał jej snapa z wyznaniem o seksie grupowym i wrzucił go na YouTube'a bez jej zgody. To wywołało szambo w komentarzach. Polacy oburzali się, że nastolatki uprawiają seks, w dodatku z czarnymi mężczyznami, i mówią o tym w mediach społecznościowych. Dawali sobie przyzwolenie na obrażanie Marty, poniżanie jej, hejtowanie i seksistowskie komentarze.Zupełnie jakby sami jako nastolatki nie uprawiali seksu. Po prostu za ich czasów nie było Snapchata.

183957120 2537237459917515 419591815862574241 n (1)
19.03.2022 08:46 Afera na Wykopie: wyciekło wideo, jak "przegryw" leży obok dziewczyny na łóżku. "Oszukałeś nas, nie jesteś prawiczkiem"

"Idol, mesjasz wykopowych przegrywów WykopekBordo okazał się oszustem" - taki post pojawił się z piątku na sobotę na serwisie Wykop.pl. A w nim - filmik, na którym streamer WykopekBordo leży uśmiechnięty w łóżku obok dziewczyny. Jest całkowicie ubrany. Według filozofii black pill jako "przegryw" powinien być prawiczkiem.Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy od rozczarowanych i wściekłych użytkowników, którzy dowiedzieli się, że ich idol uprawiał seks."Ogólnie mówił, że jest 30 letnim prawikiem, żadna go nie chce, bo jest brzydki i tak dalej. Wzbudzał sympatię i współbraterstwo i ludzie dawali mu donajty. Kilka K na tym uzbierał"."jak na przegrywa to aż za bardzo wygadany. Rzeklbym , że wygadany jak cwaniak , który wyczail , że na udawaniu przegrywa można zarobić kasę od dobrych ludzi""oesu robicie dramę, że typ zamoczył. Co to za filozofia, zamoczenie nie leczy z przegrywu. To jest stan umysłu i jeden (no czasem więcej) ruch w przód czy w tył tego nie zmieni""Typek mógł tym zagraniem zrobić więcej dla przegrywów niż wszystkie wpisy na tagu. Pokazał że z manletctwem, otyłością, zakolami, słabą mordą itd. Można bzikac i jeszcze wyj*bac kogoś na kasę"

19aa5eb1cfd2ecba3f5b8db98fecf58c
19.03.2022 08:46 Praca seksualna to nie wstyd. A co z pracą hostess i grid girls w Formule 1?

Żadna praca to nie wstyd. A jednak feministki kilka lat temu doprowadziły do zwolnienia grid girls z Formuły 1 i ogłosiły to jako swój sukces. Ze strony grid girls, czyli dziewczyn stojących na polach startowych, podniósł się sprzeciw: „Przez feministki straciłam pracę”, „Kochałam to zajęcie, nikt mnie do tego nie zmuszał”, „Feministki bronią nas, nie pytając w ogóle o nasze zdanie”. I ja się z nimi zgadzam. Jestem feministką i stoję po stronie grid girls. Zaznaczam: jestem feministką, ale nie reprezentuję wszystkich feministek na świecie. Gdy toczyła się dyskusja nad tym, czy obecność hostess na zawodach sportowych jest seksistowska, nie uczestniczyłam w niej. Po pierwsze dlatego, że w Polsce nieszczególnie zaistniała – od 2016 r. walczymy o inne prawa, takie jak aborcja czy antykoncepcja awaryjna, więc takie kwestie mogą być dla nas mniej priorytetowe. Po drugie dlatego, że nie uważam, aby moim głównym celem i sukcesem jako feministki było dążenie do zwolnienia z pracy innych kobiet. Po prostu nie. Czy to jednak oznacza, że wizerunku rozebranych kobiet, które mają reklamować luksusowe (albo i nie) produkty nie są seksistowskie? Oczywiście, że są. Podobnie jak wodzianka u Kuby Wojewódzkiego. Uprzedmiotawianie ciał kobiet przez wielkie korporacje, by nabijały zasięgi produktom, wpływa bardzo niekorzystnie na postrzeganie ciał kobiet w przestrzeni publicznej. Ale to nie wina tych pracownic.

Ksiądz
19.03.2022 08:46 Twoje dziecko chodzi do podstawówki? Według podstawy ksiądz zada mu intymne pytania

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych publikuje zestaw pytań, które księża mają za zadanie zadać ośmioletnim chłopcom i dziewczynkom przed ich przystąpieniem do pierwszej komunii. Pytania te mają, delikatnie rzecz ujmując, bardzo intymny charakter.

Anna Maria Wesołowska nawiązała do sprawy sprzed lat, w której grupa nastolatków zakatowała osobę.
19.03.2022 08:43 Sędzia Anna Maria Wesołowska po wyroku zapytała zabójców o ich motywacje. Kierowali się słowami, które usłyszeli w telewizji

Znana z firmowanej własnym nazwiskiem produkcji telewizji TVN Anna Maria Wesołowska kontynuuje swą działalność między innymi jako edukatorka i autorka. Istotne zagadnienia społeczne porusza też w sieci.Na Facebooku prawniczki pojawił się wpis, w którym nawiązuje do kwestii tolerancji, jednocześnie wspominając sprawę sprzed lat, gdy grupa nastolatków pobiła na śmierć nieheteronormatywną osobę.

Doda: "W Polsce sextaśma byłaby końcem kariery - i dobrze". To obwinianie ofiar (Opinia)
19.03.2022 08:42 Doda: "W Polsce sextaśma byłaby końcem kariery - i dobrze". To obwinianie ofiar (Opinia)

Można by to podsumować po prostu: OK, BOOMER. Dojrzała kobieta, która w swojej młodości brała udział w patoprogramach jak ,,Bar", która sprzedawała swoje płyty seksualnością (w czym nie ma według mnie nic złego, ale widocznie według niej tak, więc to mocna hipokryzja), obecnie ocenia nastolatki za to, że mają śmiałość odkrywać swoją seksualność i mieć różne doświadczenia, inne od jej doświadczeń i systemu wartości.

wtv
19.03.2022 08:31 Jakie lektury i podręczniki znikną z podstawy programowej? Przyglądamy się groźbom Przemysława Czarnka

Nowy szef Ministerstwa Edukacji i Nauki najwyraźniej nie zamierza próżnować. Pierwszą decyzją nowego ministra, ogłoszoną zaledwie dzień po jego mianowaniu, było zwolnienie z pracy dyrektor Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji MEN Aliny Sarneckiej, która odpowiadała za tworzenie podstawy programowej oraz podręczników dla uczniów. Powody? Oprócz zarzutów niewystarczającego wywiązywanie się ze swoich obowiązków również, jak wskazywali konserwatywni komentatorzy, niedostateczna walka z lewackimi treściami.Ową walkę z lewackimi treściami Przemysław Czarnek zapowiedział również poprzez pilny przegląd podręczników, zwłaszcza tych służących do nauki przedmiotów humanistycznych. "Nie ma zgody na dominację, czy wręcz dyktaturę poglądów lewicowo-liberalnych, zwłaszcza tych radykalnych w treści, wręcz totalitarnych, które opanowały w szczególności szkoły wyższe, ale przenikają również do szkolnictwa średniego i podstawowego", wskazał na łamach należącego do ojca Tadeusza Rydzyka "Naszego Dziennika", cytowany przez tvn24.pl.Powiedzieć, że wybór Czarnka na nowego ministra resortu edukacji i nauki jest co najmniej zastanawiający, to nie powiedzieć nic. Jego skandaliczne wypowiedzi dotyczące środowisk LGBT to jedno. Wątpliwy jest również jego dorobek naukowy. Polityk Prawa i Sprawiedliwości od lat nie opublikował istotnej pracy, a w ostatniej z nich jako najważniejsze narzędzie do wychowywania dzieci wskazał ich karcenie. Już na pierwszej stronie minister przywołuje zresztą datowane na rok 1600 słowa Zamoyskiego: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Cytowanie liczącej przeszło 400 lat wypowiedzi polskiego magnata samo w sobie nie jest niczym skandalicznym. Dobitnie pokazuje jednak "postępowość", jaka czeka na polską szkołę za kadencji Czarnka. Sentencję powtórzył zresztą sam Andrzej Duda w trakcie mianowania posła na stanowisko.

wtv
19.03.2022 08:29 Stonewall TV i nowy cykl z edukacji seksualnej na YouTube. Skierowane głównie do osób LGBT+, ale nie tylko

Stonewall TV potwierdza drugi sezonPierwszy odcinek będzie poruszał temat aborcjiStonewall to poznańskie stowarzyszenie działające na rzecz praw osób LGBT+W serwisie YouTube pojawiła się zapowiedź drugiego sezonu Stonewall TV. Poprzedni został odebrany bardzo pozytywnie, nie tylko przez społeczność LGBT+. Do poszczególnych odcinków zaproszono rzetelnych specjalistów odpowiadających się na pytania, na które praktycznie nikt nie zna odpowiedzi, głównie ze względu na niski poziom edukacji seksualnej w Polsce.Cielesność to coś, co Stonewall TV chce nijako odczarować. Poznanie siebie, swoich potrzeb i wiarygodna wiedza pozbawiona religijnej soczewki to propozycja poznańskiego stowarzyszenia działającego na rzecz praw osób LGBT+.

wtv
19.03.2022 08:20 Masturbował się nad nieprzytomną dziewczyną w "Warsaw Shore". "To przestępstwo seksualne" - twierdzi prawnik

Player.pl wyemitował odcinek programu, w którym uczestnik Maciej Szczukiewicz masturbował się nad nieprzytomną dziewczyną. Zostało to przedstawione z humorystycznym komentarzemPo reakcji widzów fragment zniknął z odcinka. Wiele osób uznało to za zamiatanie przemocy pod dywan i uciekanie od odpowiedzialności. Widzowie domagają się usunięcia Macieja z programu"Traktujemy zaistniałą sytuację poważnie. Usunęliśmy scenę, by móc dokładnie zbadać wszystkie okoliczności, dbając tym samym o komfort uczestników programu" - odpowiedzieli nam producenci programuUczestniczka, nad którą Maciej się masturbował, bagatelizuje sprawę i przenosi odpowiedzialność na alkohol"Bazując na relacji dziewczyny i tym nagraniu można wstępnie kwalifikować to, co się wydarzyło, jako "seksualne wykorzystanie bezbronności lub niepoczytalności innej osoby", czyli przestępstwo, o którym mowa w art. 198 K.k." - opowiada nam radca prawny Adam Kuczyński z Fundacji Przeciw Kulturze GwałtuWarsaw Shore wciąż nie odniosło się do sprawyPlatforma Player.pl udostępnia niektóre odcinki przed premierą w telewizji. Dzięki temu część widzów mogła obejrzeć drugi odcinek przedpremierowo. W tym odcinku nowi członkowie ekipy poznawali się ze starymi: imprezowali, tańczyli, pili alkohol. Maciej Szczukiewicz, który w ekipie jest od poprzedniego sezonu, początkowo pobił nowego chłopaka, bo ten... znieważył figurę małpy. Następnie zaczął się interesować jedną z nowych uczestniczek. Bawili się w basenie, w końcu poszli spać. Dziewczyna w łóżku odwróciła się do niego plecami i powiedziała, że nic więcej nie chce. A on zaczął się nad nią masturbować.W odcinku następnie pojawiają się zmontowane wypowiedzi uczestników z dnia później. Dziewczyna mówi wprost, że czuła na pośladkach uderzanie, ale nie wie, co się działo, bo była pijana i spała. Jest roztrzęsiona, gdy dowiaduje się, co się stało. Komentujący uczestnicy żartują, że czuła penisa na pośladkach, bo Maciek ma dużego.To wszystko znajdowało się w materiale dostępnym na Player.pl. Gdy widzowie zaczęli domagać się od produkcji reakcji - z Player.pl zniknął ten fragment. Po zabawie w basenie pojawia się kolejny dzień. Maciek rano wstaje i wychodzi z łóżka bez słowa. Dziewczyna mówi, że czuła się zignorowana. Gdy skacowani uczestnicy siedzą przy stole i jedzą śniadanie, Kasjusz, jeden z uczestników najdłuższym stażem, rzuca, że Maciek chyba najbardziej się zbliżył tej nocy. I dziewczyna, i Maciek zaprzeczają, że do czegokolwiek doszło. Maciek nawet nie spogląda na dziewczynę, jakby się jej wstydził. Zauważają to inni uczestnicy. Ewa, inna starsza uczestniczka, komentuje, że odpychające zachowanie Maćka może wynikać z faktu, że ma dziewczynę - a to wszystko jest "kac moralny".W wyciętym materiale nie ma ani słowa o masturbacji nad śpiącą dziewczyną. Problemem jest fakt, że Maciek zdradził swoją dziewczynę, a nie to, że stosował przemoc seksualną.