wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Masturbował się nad nieprzytomną dziewczyną w "Warsaw Shore". "To przestępstwo seksualne" - twierdzi prawnik

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maja Staśko

Udostępnij:

Dwa tygodnie temu w MTV Polska po raz piętnasty pojawił się nowy sezon programu "Warsaw Shore", w którym grupa uczestników codziennie razem imprezuje i zamieszkuje ze sobą na kilka tygodni. W programie jest dużo alkoholu, seksu i p

  • Player.pl wyemitował odcinek programu, w którym uczestnik Maciej Szczukiewicz masturbował się nad nieprzytomną dziewczyną. Zostało to przedstawione z humorystycznym komentarzem

  • Po reakcji widzów fragment zniknął z odcinka. Wiele osób uznało to za zamiatanie przemocy pod dywan i uciekanie od odpowiedzialności. Widzowie domagają się usunięcia Macieja z programu

  • "Traktujemy zaistniałą sytuację poważnie. Usunęliśmy scenę, by móc dokładnie zbadać wszystkie okoliczności, dbając tym samym o komfort uczestników programu" - odpowiedzieli nam producenci programu

  • Uczestniczka, nad którą Maciej się masturbował, bagatelizuje sprawę i przenosi odpowiedzialność na alkohol

  • "Bazując na relacji dziewczyny i tym nagraniu można wstępnie kwalifikować to, co się wydarzyło, jako "seksualne wykorzystanie bezbronności lub niepoczytalności innej osoby", czyli przestępstwo, o którym mowa w art. 198 K.k." - opowiada nam radca prawny Adam Kuczyński z Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu

  • Warsaw Shore wciąż nie odniosło się do sprawy

Platforma Player.pl udostępnia niektóre odcinki przed premierą w telewizji. Dzięki temu część widzów mogła obejrzeć drugi odcinek przedpremierowo. W tym odcinku nowi członkowie ekipy poznawali się ze starymi: imprezowali, tańczyli, pili alkohol. Maciej Szczukiewicz, który w ekipie jest od poprzedniego sezonu, początkowo pobił nowego chłopaka, bo ten... znieważył figurę małpy. Następnie zaczął się interesować jedną z nowych uczestniczek. Bawili się w basenie, w końcu poszli spać. Dziewczyna w łóżku odwróciła się do niego plecami i powiedziała, że nic więcej nie chce. A on zaczął się nad nią masturbować.

W odcinku następnie pojawiają się zmontowane wypowiedzi uczestników z dnia później. Dziewczyna mówi wprost, że czuła na pośladkach uderzanie, ale nie wie, co się działo, bo była pijana i spała. Jest roztrzęsiona, gdy dowiaduje się, co się stało. Komentujący uczestnicy żartują, że czuła penisa na pośladkach, bo Maciek ma dużego.

To wszystko znajdowało się w materiale dostępnym na Player.pl. Gdy widzowie zaczęli domagać się od produkcji reakcji - z Player.pl zniknął ten fragment. Po zabawie w basenie pojawia się kolejny dzień. Maciek rano wstaje i wychodzi z łóżka bez słowa. Dziewczyna mówi, że czuła się zignorowana. Gdy skacowani uczestnicy siedzą przy stole i jedzą śniadanie, Kasjusz, jeden z uczestników najdłuższym stażem, rzuca, że Maciek chyba najbardziej się zbliżył tej nocy. I dziewczyna, i Maciek zaprzeczają, że do czegokolwiek doszło. Maciek nawet nie spogląda na dziewczynę, jakby się jej wstydził. Zauważają to inni uczestnicy. Ewa, inna starsza uczestniczka, komentuje, że odpychające zachowanie Maćka może wynikać z faktu, że ma dziewczynę - a to wszystko jest "kac moralny".

W wyciętym materiale nie ma ani słowa o masturbacji nad śpiącą dziewczyną. Problemem jest fakt, że Maciek zdradził swoją dziewczynę, a nie to, że stosował przemoc seksualną.

"Można wstępnie kwalifikować to, co się wydarzyło, jako seksualne wykorzystanie bezbronności lub niepoczytalności innej osoby"

Bo masturbowanie się nad śpiącą dziewczyną to przemoc seksualna. A także przestępstwo. Zapytaliśmy o to Adama Kuczyńskiego z Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu, która zapewnia darmowe wsparcie prawne osobom po przemocy: 

- Bazując na relacji dziewczyny i nagraniu z odcinka można wstępnie kwalifikować to, co się wydarzyło, jako "seksualne wykorzystanie bezbronności lub niepoczytalności innej osoby", czyli przestępstwo, o którym mowa w art. 198 K.k. Musimy zwrócić uwagę, że spełnione są dwa kluczowe dla tego przestępstwa elementy. Po pierwsze: bezradność osoby pokrzywdzonej (tutaj wynika z upojenia alkoholowego, ale może też wynikać z zażycia leków nasennych, narkotyków albo utraty przytomności w wyniku urazu). Po drugie, mamy doprowadzenie innej osoby do poddania się tzw. innej czynności seksualnej (w tym przypadku dotykanie pokrzywdzonej penisem, a być może także doprowadzenie do wytrysku spermy na jej ciało).

"Traktujemy zaistniałą sytuację poważnie"

Widzowie programu nie dali zamieść sprawy pod dywan. Podkreślali, że ta sprawa się wydarzyła, była zarejestrowana, widziało ją sporo osób. Pod postami Warsaw Shore zamieszczali komentarze, domagając się reakcji produkcji i wyrzucenia Maćka z programu - podobnie jak wyrzucona została inna uczestniczka za poranienie obcasem twarzy uczestnika czy uczestnik za uderzenie swojej partnerki. Wtedy produkcja zareagowała od razu - chodziło o przemoc fizyczną. Dlaczego w sytuacji przemocy seksualnej nie ma tak ostrej reakcji? Co więcej, dlaczego - z tego, co widzimy - Maciek pozostał w sezonie do końca programu?

2 kwietnia napisałam w tej sprawie do produkcji Warsaw Shore.

"Dzień dobry, jestem dziennikarką i piszę artykuł o przemocy seksualnej, która miała miejsce w „Warsaw Shore”. W drugim odcinku programu jeden z uczestników, Maciek, masturbował się nad śpiącą i nieświadomą uczestniczką, która nie wyraziła zgody na żadne czynności seksualne. Początkowo fragment znajdował się w odcinku na platformie Player.pl, a po reakcji widzów usunęli go Państwo. Czy mogłabym otrzymać od Państwa komentarz w tej kwestii? Dlaczego zdecydowali się Państwo usunąć ten fragment? Czy Maciek mimo to zostanie w programie? Czy pojawi się z Państwa strony reakcja na to zachowanie?"

Ponad godzinę później otrzymałam odpowiedź.

"W odpowiedzi na Pani pytania, w imieniu ViacomCBS Polska, pragnę poinformować, że traktujemy zaistniałą sytuację poważnie. Usunęliśmy scenę z drugiego odcinka programu „Warsaw Shore- Ekipa z Warszawy” (sezon 15.), by móc dokładnie zbadać wszystkie okoliczności, dbając tym samym o komfort uczestników programu.Jak tylko poczynimy dalsze ustalenia, pozwolę sobie wrócić do Pani z informacjami".

Do dziś nie otrzymałam odpowiedzi. Na profilu Warsaw Shore pojawiają się kolejne posty, a o całej sprawie ani słowa.

Czego innego można się było spodziewać? Braku przemocy seksualnej - tego się spodziewajmy

Od tego momentu sprawa stała się medialna: piszą o niej portale i media plotkarskie, zwykle w atmosferze skandalu. Najczęstszą reakcją w komentarzach pod takimi tekstami są dwa wykluczające się stanowiska: z jednej strony, podważanie tej przemocy i uznawanie, że problemu przemocy seksualnej wobec kobiet w ogóle nie ma. Po drugie, głosy, że przemoc seksualna wobec kobiet jest tak oczywista, że trzeba być na nią wiecznie gotową. Bo przemoc seksualna wobec kobiet nie istnieje, ale musimy być na nią wiecznie gotowe. Jak jej doświadczymy, to na pewno zmyślamy, bo jej nie było, a poza tym to jesteśmy same sobie winne, bo to oczywiste, że przemoc wobec kobiet jest powszechna i powinnyśmy się jej spodziewać na każdym kroku.

I bez przerwy komentarze: "Czego innego można się spodziewać po takim programie?".

Czego innego można się spodziewać po takim programie? Imprez, alkoholu, tańca, seksu. Wymiotów, kaca, kłótni i afer.

Nie przemocy. Przemocy nie powinniśmy spodziewać się nigdzie. Zawsze, gdy się pojawia, trzeba reagować. U sąsiadów, u których jest dużo alkoholu. U tych, którzy są profesorami. Nic nie jest usprawiedliwieniem dla stosowania przemocy: ani alkohol, ani pozycja społeczna czy wykształcenie. Nic nie zwalnia od odpowiedzialności za przemoc. Także fakt, że w programie ludzie piją alkohol i uprawiają seks.

Przemoc seksualna na imprezach jest częsta, za częsta.

Ale czego się spodziewała, skoro była na imprezie?

Muzyki, alkoholu i tańczących ludzi. Nie przemocy seksualnej.

Czego się spodziewała, skoro była pijana? Kaca. Nie przemocy seksualnej.

Czego się spodziewała, skoro poszła z nim do łóżka? Spania, może seksu. Nie przemocy seksualnej.

Czego się spodziewała, skoro była w takim programie? Imprez i alkoholu. Nie przemocy seksualnej.

Nigdy i nigdzie nie powinniśmy się spodziewać przemocy seksualnej - za każdym razem to powinno być coś, na co natychmiast reagujemy. Założenie, że mogła się tego spodziewać, normalizuje przemoc seksualną. Tak jakby przemoc była naturalnym elementem imprez, alkoholu czy spania w jednym łóżku. A nie jest. Jest przestępstwem. I za każdym razem powinna nas oburzać, wkurzać i mobilizować do reakcji.

"Była impreza. I tyle"

Sama uczestniczka także wypowiedziała się na temat sprawy. Na początku napisała na instastory:

Kolejnego dnia mówiła na instastories:

"Maciek nic nie zrobił bez mojej zgody, bo w "Warsaw Shore" leje się bardzo dużo alkoholu, różne rzeczy się dzieją. Proszę, przestańcie robić sensację z tego, bo jesteśmy tylko ludźmi. Zapraszam na resztę odcinków, bo to był naprawdę gruby sezon".

Zamieściła też dłuższy wpis na stories:

Następnie uczestniczka udostępniała reakcje na jej stories, które bagatelizowały przemoc seksualną, zwalając wszystko na alkohol i imprezę:

"Gdyby ludzie przyznawali się do tego, co robią po alkoholu"

Problem w tym, że alkohol nie usprawiedliwia przemocy. Jeśli ktoś nie jest w stanie nie masturbować się nad śpiącą dziewczyną po alkoholu, to powinien go nie pić i iść na terapię, by poradzić sobie z problemem stosowania przemocy seksualnej. Pijany sprawca przemocy seksualnej jest tak samo sprawcą przemocy seksualnej, jak ktoś, kto nigdy w życiu nie miał alkoholu w ustach.

Co ludzie robią po alkoholu? Jeśli stosują przemoc seksualną, to są winni i w każdej chwili mogą za to odpowiedzieć. Takie jest prawo, nie od wczoraj ani nie od dziś. Impreza czy alkohol to nie jest usprawiedliwienie przemocy.

"Może wam się nie podobać, co robimy" - podkreśla uczestniczka, sugerując jakby ona także zrobiła coś złego. Ale ona spała. Nie zrobiła nic, absolutnie nic. W tym czasie Maciej wykorzystał jej stan. I owszem, to może się nie podobać - a wręcz musi. Nie może być zgody na takie zachowania - i na pewno nie można tłumaczyć ich imprezą czy alkoholem. I nie można zrównywać "win" ofiary i sprawcy - uczestniczka nie jest winna, za to Maciej jak najbardziej.

"Każdy pod wpływem alko robi czasem głupie rzeczy" - dodaje uczestniczka. To prawda. Ale w żaden sposób nie odnosi się do tej sytuacji. Ona nie zrobiła nic głupiego - chyba że głupie jest pójście spać. Maciej też nie zrobił nic głupiego - przestępstwa seksualne to nie jest jakaś bagatela, "głupia rzecz". To przemoc.

Reakcja uczestniczki jest ok - każda osoba inaczej reaguje na przemoc seksualną. Czasem to wyparcie - nawet jeśli wszystko jest nagrane i bardzo jawne. Czasem to obwinianie samej siebie, usprawiedliwianie sprawcy i próba oddalenia sprawy od siebie i zajęcia się czymś przyjemniejszym. To powszechne i zupełnie normalne mechanizmy.

Oczywiście, że łatwiej byłoby wspierać, gdyby osoba po przemocy od razu zgłaszała się po pomoc. Ale przemoc powoduje rozmaite reakcje organizmu. I wszystkie są dobre - bo to reakcje tylko tej osoby i jej organizm najlepiej wie, jak ją teraz chronić. I trzeba to uszanować.

Najgorsze jest to, że ten fragment trafił do bardzo wielu osób - pokazując, że przemoc seksualna jest na porządku dziennym, a właściwie to świetny temat do żartów. Trafił także do osób po przemocy seksualnej, w których mógł wywołać wspomnienia i na nowo wywołać traumę. Krzywda spotkała także je. I w tej sytuacji winny jest nie tylko sprawca przemocy, ale i producenci programu - bo puścili ten fragment jako świetny dowcip, bagatelizując przemoc seksualną. A także że nie zareagowali od razu, na przykład przez izolację sprawcy przemocy od grupy.

I o tym trzeba mówić głośno.

undefined

* Nie piszę imienia uczestniczki, ponieważ nie wyraziła na to zdecydowanej zgody. W pełni ją zanonimizowałam. Może nie chcieć, by po kilku latach, po wpisaniu jej nazwiska w wyszukiwarkę, pojawiały się artykuły dotyczące tego, że doświadczyła przemocy seksualnej. Wpisywanie jej imienia w tym kontekście jest tym samym, co zrobił Maciek - odebraniem jej kontroli. A mimo to media z upodobaniem to robią.

Natomiast pisanie imienia Maćka jest czymś innym: on skrzywdził. Nie tylko warto, by poniósł tego konsekwencje, ale ujawnienie jego imienia i nazwiska jest ważne, by przestrzec przed nim inne osoby.

Maja Staśko

Maja Staśko - aktywistka, dziennikarka, autorka książek i scenariuszy

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Policja w lesie

Polska

Wielkopolskie: Zwłoki odnalezione w środku lasu przez grzybiarzy. Prokuratura prowadzi działania

Czytaj więcej >

Polska

W wypadku pod Zieloną Górą zginął 21-letni piłkarz. Klub żegna swojego zawodnika

Czytaj więcej >
Udzial pary prezydenckiej w uroczystosci rozpoczecia roku szkolnego 2021/2022 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieza Jana Pawla II w Kruszewie.

Polska

Psycholog opowiada o powrocie do nauki stacjonarnej. Co czuje młodzież po pierwszych tygodniach szkoły?

Czytaj więcej >
Lubuska Policja

Polska

Nowe fakty ws. wypadku pod Zieloną Górą. Policja zamieściła zdjęcia

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >