wtv.pl
Anna Maria Wesołowska nawiązała do sprawy sprzed lat, w której grupa nastolatków zakatowała osobę.

MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Sędzia Anna Maria Wesołowska po wyroku zapytała zabójców o ich motywacje. Kierowali się słowami, które usłyszeli w telewizji

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Anna Maria Wesołowska nawiązała do sprawy sprzed lat, w której grupa nastolatków zakatowała ojca dwojga dzieci. "Edukacja potrzebna jest również tym dorosłym, którzy słowo »tolerancja« odnoszą tylko do własnyc

Znana z firmowanej własnym nazwiskiem produkcji telewizji TVN Anna Maria Wesołowska kontynuuje swą działalność między innymi jako edukatorka i autorka. Istotne zagadnienia społeczne porusza też w sieci.

Na Facebooku prawniczki pojawił się wpis, w którym nawiązuje do kwestii tolerancji, jednocześnie wspominając sprawę sprzed lat, gdy grupa nastolatków pobiła na śmierć nieheteronormatywną osobę.

Anna Maria Wesołowska o edukacji: „Mniej byłoby agresji, depresji i prób samobójczych wśród młodzieży”

„Zboczeniec” – nie lubię tego słowa, zawsze kojarzy mi się pejoratywnie. Przypomina mi sprawę sprzed kilkunastu lat. Młodzi ludzie późnym wieczorem w łódzkim parku skopali na śmierć mężczyznę, ojca dwojga dzieci, transwestytę, czytamy na Facebooku sędzi.

Ofiara, ubrana w kobiecy strój, wyszła z domu nocą. Mężczyzna choć przez chwilę chciał poczuć się sobą. W dzień się bał, zaznacza Anna Maria Wesołowska. Grupie nastolatków nie spodobał się jego wygląd. Wystarczyło kilka piw, by zaatakowali osobę, której nie znali, która nic im nie zrobiła, czytamy.

Pytani, czym naraził im się skatowany rodzic dwojga dzieci, sprawcy odparli: „Niczym. Ale homoseksualiści to zboczeńcy”. Nie potrafili odpowiedzieć, kim jest transwestyta (tak przedstawia zamordowaną osobę sędzia). Swoje poglądy opierali na znanej z mediów wypowiedzi jednego z polityków.

Pamiętam mowy obrońców. Podnosili, że siedemnastolatkowie to jeszcze dzieci, że na ławie oskarżonych powinni siedzieć również podżegacze, którzy mową nienawiści i brakiem tolerancji sprowokowali całą sytuację. Zgadzam się, przydałaby się jeszcze rzetelna edukacja o seksualności człowieka. Mniej byłoby agresji, depresji i prób samobójczych wśród młodzieży, wskazuje Anna Maria Wesołowska.

Była gwiazda TVN zwraca uwagę, że edukacja jest potrzebna nie tylko młodzieży, ale również wszystkim dorosłym, „którzy słowo »tolerancja« odnoszą tylko do własnych poglądów, zapominając, że nasza Konstytucja chroni przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka, a władze publiczne są zobowiązane ją chronić”.

Nasze prawo do wolności wypowiedzi kończy się tam, gdzie naruszamy cudze prawa, dodaje.

W opinii Wesołowskiej mowa nienawiści zwykle funkcjonuje w świecie wyobrażonym. Poniżany człowiek przyjmuje wówczas w głowie sprawcy „wizerunek wyposażony w stereotypowe cechy”.

Sędzina zaznacza, że proces może zostać zatrzymany. Konieczna jest jednak odpowiednia edukacja.

źródło: Facebook

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

TV

Czy bukmacher może się reklamować w telewizji?

Czytaj więcej >
Telefon do prezenterów TVP Info

TV

Prezenterzy TVP zaatakowani na żywo. Głos w studio zabrał jeden z widzów

Czytaj więcej >
TVP w obronie Lewicy

TV

TVP pokazuje pozytywne wobec Lewicy materiały

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP

TV

"Wiadomości" TVP znowu atakują TVN. Tym razem poszło o Obajtka

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Kamerzysta upokorzył osobę niepełnosprawną. Kazali mu m. in. wejść do kontenera na śmieci

Czytaj więcej >
wtv.pl

TV

Fala krytyki po "Pytanie na śniadanie". Prowadzący nie mieli maseczek

Czytaj więcej >