wtv.pl > Polska > Możesz nawet nie wiedzieć, że gwałcisz. A trauma u ofiary pozostanie na długo
Maja Staśko
Maja Staśko 19.03.2022 08:24

Możesz nawet nie wiedzieć, że gwałcisz. A trauma u ofiary pozostanie na długo

wtv
WTV.pl

1. Seks, który się „należy”

Seks to nie jest coś, co komukolwiek się należy – seks ZALEŻY od zgody drugiej osoby. Żona, partnerka, dziewczyna nie musi uprawiać seksu ze swoim facetem, jeśli nie chce – i nie ma w tym nic złego. Podobnie dziewczyna na randce, której mężczyzna zapłacił za kolację, nie ma żadnego obowiązku „odwdzięczenia się” seksem. Dziewczyna na randce z Tindera też nie musi uprawiać seksu – nawet jeśli wcześniej na niego się umówiliście. Zgodę można w każdej chwili cofnąć! Naciskanie na seks, bo „mi się należy”, „są Walentynki” albo „wszystkie pary tak robią”, to przymuszanie. Odbiera drugiej stronie chęć nie tylko na ten seks, ale także na kolejne stosunki. Jest więc nie tylko kontrskuteczny – ale także jest rodzajem przemocy. Słowo „nie” to nie obraza ani przekleństwo! To zupełnie normalny element życia intymnego. Gdy po pytaniu o seks lub próbie zbliżenia, pojawi się odmowa, trzeba to zaakceptować. Po prostu. Stosunek pod wpływem gróźb czy szantaży to gwałt. Bo GWAŁT TO KAŻDY STOSUNEK BEZ ZGODY. Zgoda na seks musi być świadoma i wyraźna. Wymuszona zgoda to nie zgoda.

2. Gwałt w związku czy gwałt w małżeństwie istnieje

Nikt nie jest winny nikomu seksu – ani w związku, ani w małżeństwie, ani na randce. Wymuszanie stosunków zawsze ma taką samą nazwę: gwałt.

3. Gdy się nie wyrywa, to nie znaczy, że tego chce

W sytuacji niechcianych kontaktów seksualnych osoba nie zawsze stawia opór. To nie oznacza, że dała zgodę i tego chce. Może być sparaliżowana strachem, wstydem lub szokiem. Wiele osób w momencie gwałtu zamiera – to fizjologiczna, pierwotna reakcja organizmu. Nie stanowi zgody ani przyzwolenia. Zgoda dotyczy każdego stosunku – zarówno z partnerką, jak i z obcą osobą. Jeśli masz wątpliwości, czy dostałeś zgodę, po prostu zapytaj.

4. „Kłoda w łóżku” może być właśnie gwałcona

„Kłoda w łóżku” – zwykło się obrażać dziewczyny nieaktywne w łóżku. Po pierwsze: mniejszej aktywności w stosunku nie ma nic obraźliwego – każdy inaczej przeżywa seks i co innego go kręci. Po drugie: jeśli dziewczyna nie rusza się w trakcie stosunku, a Wy nie macie ustalone, że to jej odpowiada i tak przeżywa seks – to przerwij i zapytaj, czy wszystko ok. Dla Ciebie to może być „kłoda w łóżku”, a ona może właśnie przeżywać traumę.

5. Stosunek, gdy osoba jest nieświadoma lub śpi

To gwałt. W jaki sposób osoba może wyrazić zgodę, jeśli śpi lub jest nieświadoma? Taki stosunek to gwałt. A jeśli pijecie i nie jesteś pewny, czy osoba jest na tyle pijana, że już nieświadoma, a Ty jej na tyle nie znasz, by to rozpoznać – odpuść. Lepiej nie uprawiać seksu niż zgwałcić.

Kilka lat temu Rafał Ziemkiewicz napisał na Twitterze: „Kto nie wykorzystał nietrzeźwej, niech pierwszy rzuci kamieniem”. Kto nie wykorzystał nietrzeźwej, ten nie zgwałcił. Po prostu.

6. Stosunek z nieprzytomną dziewczyną na imprezie

To gwałt. Nieprzytomna dziewczyna nie jest w stanie wyrazić zgody

7. Zdjęcie prezerwatywy w trakcie stosunku bez zgody osoby

To gwałt. Takie działanie nazywa się „stealthing”. Osoba zgadzała się na stosunek z prezerwatywą, a zatem stosunek bez prezerwatywy to stosunek bez zgody. Czy gwałt.

8. Stosunek z osobą poniżej wieku zgody

To gwałt. W Polsce ten wiek wynosi 15 lat.

9. Dotykanie miejsc intymnych bez zgody osoby

To gwałt. Gwałt to nie jest tylko penetracja penisem – niechciana „palcówka”, lizanie miejsc intymnych czy dotykanie ich albo zmuszanie do tego to też jest gwałt.

„Dobieranie się” do kogoś to nie temat na żart – to może być gwałt. Zamiast kolejnych mitów na temat gwałtów warto przekazywać sobie fakty i wiedzę. Nie otrzymujemy tego w szkole, w ramach edukacji seksualnej, więc pozostaje edukacja wzajemna.