wtv.pl > Wojna W Afganistanie

Wojna W Afganistanie

wojna w Afganistanie

Sytuacja na lotnisku w Kabulu
19.03.2022 09:16 Samoloty znów startują z Kabulu. Sytuacja na lotnisku stabilizuje się

W poniedziałek 16 sierpnia doszło do dantejskich scen na terenie międzynarodowego portu lotniczego w Kabulu. Internet obiegły nagrania panikujących ludzi, którzy siłą próbowali wedrzeć się do startujących samolotów. Tymczasem dzień później sytuacja zaczęła się uspokajać, a zapotrzebowanie na loty z Afganistanu powoduje, że część lotów znowu się odbywa.Chaos, który powstał na lotnisku Hamida Karzaia w Kabulu, sparaliżował ruch lotniczy w tym kraju. Wielu Afgańczyków mówi, że czują się pozostawieni i wskazują, że ich współpracownicy z placówek dyplomatycznych zostali ewakuowani. Głos w tej sprawie zabrał brytyjski minister spraw zagranicznych, Dominic Raab.

EN 01489293 1152
19.03.2022 09:15 JULKI #1: "Dlaczego nie zajmiesz się kobietami na Bliskim Wschodzie?" Odpowiadamy

Nazywamy się Michalina Kobla i Maja Staśko. Ale często jesteśmy nazywane „julkami”. „Julkami” – czyli lewicowymi, zaangażowanymi dziewczynami, które lubią dawać wyraz swoim poglądom w mediach społecznościowych. Są nas miliony.

W Kabulu doszło do kolejnego wybuchu
19.03.2022 09:15 Kabul: dziennikarze AFP i Reutersa informują o eksplozji

Media donoszą o kolejnym wybuchu w Kabulu. Agencja AFP podaje, że w stolicy Afganistanu słychać było w niedzielę po południu eksplozję. Również dziennikarze Reutersa potwierdzili, że w przejętym przez Talibów mieście słychać było wybuch.Na ten moment nie ma wiadomości na temat rannych lub zmarłych w wyniku tego zdarzenia.

EN 00269694 0001
19.03.2022 09:04 Zamach na lotnisku w Kabulu. Biden obiecuje odwet

W Afganistanie trwa nieprzerwanie ewakuacja amerykańskich wojsk. Zgodnie z planem, ostatni członkowie armii i sojusznicy USA, mają opuścić Afganistan do końca sierpnia. W czwartek doszło jednak do zamachu, w którym dwóch zamachowców-samobójców wysadziło się przed lotniskiem w Kabulu. Na ten moment, liczba ofiar przekroczyła 80. Zginęło także 13 żołnierzy USA, co spowodowało ostrą reakcję prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena.Około godziny 18:00 czasu lokalnego, dwóch zamachowców wysadziło się pod kontrolowanym przez Zachód terminalem międzynarodowego lotniska w Kabulu. To stamtąd ewakuowani są przedstawiciele zachodnich placówek dyplomatycznych, a także ich afgańscy współpracownicy. Pod lotniskiem przebywają także tysiące afgańczyków, którzy błagają o pomoc i ewakuację.Jak podaje Reuters, do pierwszego zamachu doszło pod bramą kabulskiego lotniska, która była strzeżona przez amerykańskie wojska. Drugi wybuch nastąpił kawałek dalej, pod hotelem Baron, w którym urzędowały wojska brytyjskie. To tam dochodziło do wstępnych kontroli ewakuowanych ludzi.Zamachowiec wysadził się w pobliżu kanału ściekowego, co spowodowało zalanie ulicy nieczystościami, w których leżeli poszkodowani ludzie. W wyniku wybuchu, wiele ofiar wpadło do kanału pełnego ekskrementów.

EN 01489708 0612
19.03.2022 09:03 “Słyszymy bzdury z TVP i jest nam niedobrze”. Co dalej z uchodźcami na granicy?

Od ponad dwóch tygodni, na granicy polsko-białoruskiej koczuje grupa uchodźców z Afganistanu. Wśród nich znajdują się kobiety, dzieci i osoby chore. Polskie służby nie udzielają im pomocy, co tłumaczą tym, że znajdują się po białoruskiej stronie. Według naocznych świadków, sytuacja się pogarsza. Jest źle do tego stopnia, że jeden z nich wystawił napis: “help us, we are dying” (“pomóżcie nam, umieramy”). Tymczasem Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak zapowiedział budowę płotu i uszczelnianie granicy.Działacze Fundacji Ocalenie przebywają na granicy już kolejny dzień. To właśnie oni zdają relację na gorąco i obnażają działania służb. Dzięki nim, na granicy urzęduje także młoda tłumaczka, która wydobywa informacje, od oddalonych kilkaset metrów osób.Szef MON, Mariusz Błaszczak, pojechał dzisiaj na granicę polsko-białoruską. Rozpoczął stamtąd konferencję prasową, na której padły liczne oskarżenia. Błaszczak określił działalność przygraniczną aktywistów i opozycji, jako przeszkadzanie służbom i władzy, której celem jest dbanie o bezpieczeństwo.

samolot - afganistan
19.03.2022 09:03 Ewakuacja z Afganistanu. Kobieta urodziła na pokładzie samolotu do Niemiec

Ewakuowana z Afganistanu kobieta zaczęła rodzić na pokładzie samolotu. Podczas porodu pojawiły się komplikacje. Amerykańska maszyna wylądowała w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.Trwa ewakuacja Afgańczyków z lotniska w Kabulu. Do stolicy kraju wkroczyli talibowie, którzy w ubiegłą niedzielę przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim.Na pokładzie amerykańskiego samolotu ewakuacyjnego doszło do narodzin dziecka. O szczegółach sprawy za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowało Dowództwo Mobilności Powietrznej Stanów Zjednoczonych.

EN 01489708 0458
19.03.2022 09:02 "Polska ma taką samą odpowiedzialność, jak reszta sojuszników". Politycy o roli Polski w wojnie w Afganistanie

Od kilku dni świat żyje atakiem talibów na Afganistan i przejęciem przez nich władzy. Drastyczne sceny chwytania się kadłubu samolotu, ucieczki i przerażenia zalewają sieć. Obywatele i obywatelki krajów globalnej Północy rozliczają swoich polityków z tej wojny. Dlatego zapytałam polskich polityków i polityczki, jakie jest ich zdanie o wojnie w Afganistanie, a także opinia dotycząca roli Polski w wojnie.Henryka Krzywonos-Strycharska, Koalicja Obywatelska: Wojna w Afganistanie była niepotrzebna. Nic dobrego z działań wojennych w tym kraju nie wynikło, co widzimy codziennie w relacjach telewizyjnych. Anita Kucharska-Dziedzic, Lewica: Każda wojna niesie za sobą śmierć niewinnych ludzi. I każda wojna jest fiaskiem dyplomacji oraz rezultatem braku umiejętności osiągnięcia porozumienia i swoistego kompromisu pomiędzy narodami, kulturami czy religiami. Andrzej Rozenek, Lewica: Dwadzieścia lat intensywnych działań politycznych i militarnych poszło na marne. Afganistan wraca do punktu wyjścia. Miliardy dolarów, dziesiątki tysięcy żołnierzy, dziesięciolecia nacisków politycznych nie przyniosły żadnych namacalnych efektów. Pora na realną ocenę, która nie będzie dla państw zachodu miła. To jest katastrofa. Marcelina Zawisza, Lewica: Dzisiejsza sytuacja w Afganistanie to dowód klęski 20 lat amerykańskiej oraz natowskiej polityki, a jej cenę ponoszą teraz Afgańczycy i przede wszystkim Afganki.

EN 01481598 0009
19.03.2022 09:02 "Gliński powiedział coś odrażającego moralnie". Politycy reagują na słowa ministra w sprawie sytuacji w Afganistanie

W ostatnich dniach całym światem wstrząsnęły przerażające wydarzenia po ataku talibów na Afganistan i przejęciu przez nich władzy. Doniesienia o gwałtach, morderstwach i represjach . Polski wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński postanowił to skomentować następująco: "Polska obroniła się przed falą uchodźców w 2015 roku i teraz też się obroni. Będziemy postępowali odpowiedzialnie, jesteśmy przygotowani, obronimy Polskę". Zapytałam polityków i polityczki, jak oceniają te słowa.Henryka Krzywonos-Strycharska, Koalicja Obywatelska: Panu ministrowi Glińskiemu chciałabym przypomnieć czasy stanu wojennego, gdy Polacy liczyli na pomoc i schronienie Zachodu – i mogli na nich liczyć. Sytuacja w Afganistanie jest o wiele gorsza, więc nie czekajmy, tylko sami i wspólnie z krajami Unii ratujmy tych, którzy nie chcą żyć z Talibami. Marcelina Zawisza, Lewica: Język wokół tematu migracji i uchodźctwa używany przez prawicę służy eskalacji niepokoju. Stąd takie hasła, jak "obroni", jakbyśmy padali atakiem, "fala", która kojarzy się z niszczycielską siłą trudną do zatrzymania. To nie my jesteśmy w kryzysie, tylko ludzie, którzy szukają u nas schronienia. I naszym ludzkim obowiązkiem jest dostarczenie im pomocy. Maciej Gdula, Lewica: Rząd stara się przykryć swoją niekompetencję w sprawie Afganistanu straszeniem uchodźcami. Jest to odrażające działanie.Piotr Ikonowicz, RSS: Gliński powiedział coś odrażającego moralnie. Wystarczyło popatrzeć na sceny na lotnisku w Kabulu, na ludzi spadających z samolotów, żeby zrozumieć, do jakiej desperacji doprowadziła ludzi między innymi polska interwencja wojskowa. Afganistan za sprawą ciągłych najazdów raz ze strony ZSRR, raz ze strony Zachodu został cofnięty cywilizacyjnie o kilkaset lat. Polska nigdy nie powinna była wziąć udziału w tej agresji. Ale skoro już naważyliśmy piwa, to musimy je wypić. Jedyne przyzwoite zachowanie to przyjęcie jak największej liczby uchodźców, bo ci ludzie teraz muszą się ratować przed śmiercią, a to zagrożenie sprowadziliśmy na nich właśnie my.

EN 01489277 0389
19.03.2022 09:01 Jak wesprzeć Afganki i Afgańczyków po ataku talibów?

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Afgańczycy i Afganki opowiadają o przemocy i traumach, których doświadczają. A ze strony osób z innych krajów pojawia się pytanie: jak możemy pomóc? Co możemy zrobić? Odpowiedziała na to Bushra Ebadi w ciągu twittów. Przełożyłam je, by oddać głos osobom, które najlepiej wiedzą, czego same potrzebują.Bushra Ebadi jest działaczką i badaczką na rzecz pokoju, sprawiedliwości i wykluczanych grup poprzez współprojektowanie inkluzywnych systemów zarządzania i transformacji systemowych. W swoim poradniku, jak pomagać, napisała:

Zrzut ekranu 2021-08-17 o 14.14.31
19.03.2022 09:01 Podbili miasto i z karabinami bawią się w wesołym miasteczku. Wstrząsające nagrania z Kabulu

Cały świat od kilku dni żyje sytuacją w Afganistanie. Z powodu decyzji o wycofaniu amerykańskich wojsk z tego kraju, po władzę po raz kolejny sięgnęli talibowie, czyli muzułmańscy ekstremiści, którzy w zaledwie kilka dni przejęli władzę nad większością regionów Afganistanu. Kilka godzin temu internet obiegły nagrania przedstawiające talibskich bojowników, którzy w najlepsze bawią się w kabulskim wesołym miasteczku. Wczoraj upadł Kabul, stolica Afganistanu. Mieszkańcy miasta w panice próbowali uciec. Doszło do szturmu na międzynarodowy port lotniczy Hamid Karzai. Ludzie za wszelką cenę starali się wejść do odlatujących samolotów. Niektórzy przyczepili się do podwozia startujących maszyn, co przypłacili życiem. Właśnie w ten sposób wygląda teraz afgańska rzeczywistość.

Afganistan
19.03.2022 09:01 Afganistan: talibowie ogłosili amnestię dla pracowników rządu. Administracja wróci do pracy?

Afganistan: talibowie ogłosili amnestię dla wszystkich pracowników administracji rządowej. Proszą oni, by wszyscy powrócili do pracy i funkcjonowali, jak wcześniej. W tym czasie tysiące Afgańczyków próbuje wydostać się z kraju i blokuje lotniska. Wycofywanie się wojsk NATO z Afganistanu wywołało ogólną panikę. Budowana przez lata afgańska armia przestała istnieć z dnia na dzień.

bbc persia
19.03.2022 09:01 Przeżywają koszmar po ataku talibów. Afganki mówią

Talibowie zaatakowali Afganistan i przejęli tam władzę, a wojska amerykańskie wycofały się z Afganistanu. O przymusowych małżeństwach, gwałtach i śmierciach piszą od kilku dni media, politycy i komentatorzy. Ale głos, którzy jest najważniejszy, pozostaje wciąż niedosłyszany: głos samych Afganek. Postanowiłam przeczytać, co Afganki piszą w mediach społecznościowych i co mówią w wystąpieniach - i zebrałam kilka ich wypowiedzi.