wtv.pl
EN 00269694 0001

Xinhua/Zabi Tamanna / eastnews - zdjęcie ilustracyjne

Zamach na lotnisku w Kabulu. Biden obiecuje odwet

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jan Kietliński

Udostępnij:

W Afganistanie trwa nieprzerwanie ewakuacja amerykańskich wojsk. Zgodnie z planem, ostatni członkowie armii i sojusznicy USA, mają opuścić Afganistan do końca sierpnia. W czwartek doszło jednak do zamachu, w którym dwóch zamachowców-samobójców wysadziło się przed lotniskiem w Kabulu. Na ten moment, liczba ofiar przekroczyła 80. Zginęło także 13 żołnierzy USA, co spowodowało ostrą reakcję prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena.

Około godziny 18:00 czasu lokalnego, dwóch zamachowców wysadziło się pod kontrolowanym przez Zachód terminalem międzynarodowego lotniska w Kabulu. To stamtąd ewakuowani są przedstawiciele zachodnich placówek dyplomatycznych, a także ich afgańscy współpracownicy. Pod lotniskiem przebywają także tysiące afgańczyków, którzy błagają o pomoc i ewakuację.

Jak podaje Reuters, do pierwszego zamachu doszło pod bramą kabulskiego lotniska, która była strzeżona przez amerykańskie wojska. Drugi wybuch nastąpił kawałek dalej, pod hotelem Baron, w którym urzędowały wojska brytyjskie. To tam dochodziło do wstępnych kontroli ewakuowanych ludzi.

Zamachowiec wysadził się w pobliżu kanału ściekowego, co spowodowało zalanie ulicy nieczystościami, w których leżeli poszkodowani ludzie. W wyniku wybuchu, wiele ofiar wpadło do kanału pełnego ekskrementów.

Talibowie: “nikt z nas nie ucierpiał”

Jeden z lokalnych odłamów państwa islamskiego, prowincji Chorasan, przyznał się do przeprowadzenia zamachów. Działacze tego odłamu są skłóceni z Talibami. Talibowie jawnie potępili atak, natomiast stwierdzili, że jego przyczyną była obecność obcych wojsk w Afganistanie.

Mimo wcześniejszych ustaleń agencji Reutera, rzecznik Talibów, Zabihullah Mudżahid, powiedział w wywiadzie dla BBC, że żaden z członków Talibanu nie zginął w wyniku zamachu.

Zgodnie ze słowami Abdula Kahara Balchiego, przedstawiciela Talibów, zamachy te znikną, gdy obce wojska opuszczą Afganistan.

Bilans ofiar to na ten moment to 85 osób, w tym 13 żołnierzy USA i 72 afgańczyków. Wśród ofiar są również kobiety i dzieci. Ponad 160 osób zostało rannych.

Jak podają lokalne media, kabulskie szpitale są przepełnione i brakuje rąk do pracy. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami CNN, liczba ofiar zamachu może być większa od oficjalnej i wynosić 90 osób, jednak są to jeszcze niepotwierdzone informacje.

Biden obiecuje odwet

Prezydent USA, Joe Biden, na wczorajszej konferencji w Białym Domu powiedział, że rząd USA planuje akcję odwetową na sprawców zamachów. Twierdzi, że wojska amerykańskie mają już pewne informacje na temat sprawców i ich położenia.

- Nie zapomnimy tego, nie wybaczymy, zmusimy was, byście za to zapłacili - powiedział na konferencji Joe Biden.

Prezydent twierdzi, że Państwo Islamskie na pewno planuje kolejne ataki w trakcie ewakuacji z Afganistanu. Przekazał jednak, że ewakuacja będzie odbywała się zgodnie z planem, a amerykanie i ich sojusznicy opuszczą Afganistan do końca sierpnia. 

Zgodnie z jego słowami, do tej pory Afganistan opuściło 100 tysięcy osób, z czego aż 7 tysięcy w czwartek.

Biden zapowiedział, że do Afganistanu zostaną wysłane dodatkowe siły w celu przeprowadzenia akcji odwetowej. Ma być to rozwiązanie tymczasowe, a on sam nie wycofał się z decyzji o ewakuacji wojsk z Afganistanu.

Rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki, powiedziała, że ewakuacja wszystkich chętnych do opuszczenia kraju Afgańczyków będzie niemożliwa.

Jan KietlińskiAutor

Jestem byłym studentem stosunków międzynarodowych na Uczelni Łazarskiego. Interesują mnie tematy sfery społecznej i kulturowej. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe zwyczaje i tradycje, pasjonuje mnie lokalny folklor. Odwiedziłem ponad 40 krajów i uważam się za obywatela świata. Płynnie władam językiem angielskim i rosyjskim, a w planie mam naukę kilku języków skandynawskich.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.kietlinski@wtv.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Cimmerian praetor - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Pustki na półkach, problemy z dostawami. Brytyjczycy mają duży problem

Czytaj więcej >
(screen) Twitter/La_SER

Świat

Kościół spłonął na oczach wiernych. Przerażające sceny w Hiszpanii

Czytaj więcej >
Koniec wyborów w Niemczech

Świat

Zamknięto lokale wyborcze w Niemczech. Exit poll: nie ma jednoznacznego zwycięzcy

Czytaj więcej >
Pexels/Kindel Media

Świat

Zagrzeb. Ojciec zabił troje dzieci i próbował popełnić samobójstwo

Czytaj więcej >
Pixabay/zandy126 - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Włochy. Ksiądz ukradł pieniądze z tacy. Wydał je na używki i seks

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Świat

Białoruś. Na okładce magazynu pojawił się wizerunek Andrzeja Duda z wąsami Hitlera

Czytaj więcej >