wtv.pl
EN 00269694 0001

Xinhua/Zabi Tamanna / eastnews - zdjęcie ilustracyjne

Zamach na lotnisku w Kabulu. Biden obiecuje odwet

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jan Kietliński

Udostępnij:

W Afganistanie trwa nieprzerwanie ewakuacja amerykańskich wojsk. Zgodnie z planem, ostatni członkowie armii i sojusznicy USA, mają opuścić Afganistan do końca sierpnia. W czwartek doszło jednak do zamachu, w którym dwóch zamachowców-samobójców wysadziło się przed lotniskiem w Kabulu. Na ten moment, liczba ofiar przekroczyła 80. Zginęło także 13 żołnierzy USA, co spowodowało ostrą reakcję prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena.

Około godziny 18:00 czasu lokalnego, dwóch zamachowców wysadziło się pod kontrolowanym przez Zachód terminalem międzynarodowego lotniska w Kabulu. To stamtąd ewakuowani są przedstawiciele zachodnich placówek dyplomatycznych, a także ich afgańscy współpracownicy. Pod lotniskiem przebywają także tysiące afgańczyków, którzy błagają o pomoc i ewakuację.

Jak podaje Reuters, do pierwszego zamachu doszło pod bramą kabulskiego lotniska, która była strzeżona przez amerykańskie wojska. Drugi wybuch nastąpił kawałek dalej, pod hotelem Baron, w którym urzędowały wojska brytyjskie. To tam dochodziło do wstępnych kontroli ewakuowanych ludzi.

Zamachowiec wysadził się w pobliżu kanału ściekowego, co spowodowało zalanie ulicy nieczystościami, w których leżeli poszkodowani ludzie. W wyniku wybuchu, wiele ofiar wpadło do kanału pełnego ekskrementów.

Talibowie: “nikt z nas nie ucierpiał”

Jeden z lokalnych odłamów państwa islamskiego, prowincji Chorasan, przyznał się do przeprowadzenia zamachów. Działacze tego odłamu są skłóceni z Talibami. Talibowie jawnie potępili atak, natomiast stwierdzili, że jego przyczyną była obecność obcych wojsk w Afganistanie.

Mimo wcześniejszych ustaleń agencji Reutera, rzecznik Talibów, Zabihullah Mudżahid, powiedział w wywiadzie dla BBC, że żaden z członków Talibanu nie zginął w wyniku zamachu.

Zgodnie ze słowami Abdula Kahara Balchiego, przedstawiciela Talibów, zamachy te znikną, gdy obce wojska opuszczą Afganistan.

Bilans ofiar to na ten moment to 85 osób, w tym 13 żołnierzy USA i 72 afgańczyków. Wśród ofiar są również kobiety i dzieci. Ponad 160 osób zostało rannych.

Jak podają lokalne media, kabulskie szpitale są przepełnione i brakuje rąk do pracy. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami CNN, liczba ofiar zamachu może być większa od oficjalnej i wynosić 90 osób, jednak są to jeszcze niepotwierdzone informacje.

Biden obiecuje odwet

Prezydent USA, Joe Biden, na wczorajszej konferencji w Białym Domu powiedział, że rząd USA planuje akcję odwetową na sprawców zamachów. Twierdzi, że wojska amerykańskie mają już pewne informacje na temat sprawców i ich położenia.

- Nie zapomnimy tego, nie wybaczymy, zmusimy was, byście za to zapłacili - powiedział na konferencji Joe Biden.

Prezydent twierdzi, że Państwo Islamskie na pewno planuje kolejne ataki w trakcie ewakuacji z Afganistanu. Przekazał jednak, że ewakuacja będzie odbywała się zgodnie z planem, a amerykanie i ich sojusznicy opuszczą Afganistan do końca sierpnia. 

Zgodnie z jego słowami, do tej pory Afganistan opuściło 100 tysięcy osób, z czego aż 7 tysięcy w czwartek.

Biden zapowiedział, że do Afganistanu zostaną wysłane dodatkowe siły w celu przeprowadzenia akcji odwetowej. Ma być to rozwiązanie tymczasowe, a on sam nie wycofał się z decyzji o ewakuacji wojsk z Afganistanu.

Rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki, powiedziała, że ewakuacja wszystkich chętnych do opuszczenia kraju Afgańczyków będzie niemożliwa.

Tagi:

wojna w AfganistanieAfganistanJoe BidenStany ZjednoczoneBiały DomWojsko

Jan KietlińskiAutor

Jestem byłym studentem stosunków międzynarodowych na Uczelni Łazarskiego. Interesują mnie tematy sfery społecznej i kulturowej. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe zwyczaje i tradycje, pasjonuje mnie lokalny folklor. Odwiedziłem ponad 40 krajów i uważam się za obywatela świata. Płynnie władam językiem angielskim i rosyjskim, a w planie mam naukę kilku języków skandynawskich.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.kietlinski@wtv.pl

Podobne artykuły

NIKOLAY PETROV/AFP/East News

Świat

Łukaszenka o Rosji i sytuacji na granicy. “Wszystko, co mówi ten wasz polski rząd, to szaleństwo”

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Kazimierz Mendlik - zdjecie ilustracyjne

Świat

Wielka Brytania. Zmienią się zasady wjazdu do kraju. Potrzebny będzie paszport

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Świat

W toaletach w centrum dystrybucyjnym pojawiły się kamery. IKEA rozpoczęła śledztwo

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Cimmerian praetor - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Pustki na półkach, problemy z dostawami. Brytyjczycy mają duży problem

Czytaj więcej >
(screen) Twitter/La_SER

Świat

Kościół spłonął na oczach wiernych. Przerażające sceny w Hiszpanii

Czytaj więcej >
Koniec wyborów w Niemczech

Świat

Zamknięto lokale wyborcze w Niemczech. Exit poll: nie ma jednoznacznego zwycięzcy

Czytaj więcej >