wtv.pl > Świat > Samoloty znów startują z Kabulu. Sytuacja na lotnisku stabilizuje się
Jan Kietliński
Jan Kietliński 19.03.2022 09:16

Samoloty znów startują z Kabulu. Sytuacja na lotnisku stabilizuje się

Sytuacja na lotnisku w Kabulu
AFP/East News, 17.08.21

W poniedziałek 16 sierpnia doszło do dantejskich scen na terenie międzynarodowego portu lotniczego w Kabulu. Internet obiegły nagrania panikujących ludzi, którzy siłą próbowali wedrzeć się do startujących samolotów. Tymczasem dzień później sytuacja zaczęła się uspokajać, a zapotrzebowanie na loty z Afganistanu powoduje, że część lotów znowu się odbywa.

Chaos, który powstał na lotnisku Hamida Karzaia w Kabulu, sparaliżował ruch lotniczy w tym kraju. Wielu Afgańczyków mówi, że czują się pozostawieni i wskazują, że ich współpracownicy z placówek dyplomatycznych zostali ewakuowani. Głos w tej sprawie zabrał brytyjski minister spraw zagranicznych, Dominic Raab.

“Sytuacja jest stabilniejsza niż wczoraj i musimy ją utrzymać”

Dominic Raab w wywiadzie dla Sky News powiedział, że będą pilnie obserwować rozwój zdarzeń na lotnisku w Kabulu:

- Sytuacja się stabilizuje, natomiast będziemy uważnie się temu przyglądać - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych.

- Uważam, że sytuacja na lotnisku jest stabilniejsza niż wczoraj i musimy utrzymać taką kolej rzeczy - dodał Raab w wywiadzie dla Sky News.

Zgodnie z doniesieniami CNBC, tłumy na lotnisku w Kabulu znacznie się przerzedziły, natomiast możliwość bezpiecznego opuszczenia kraju dla większości Afgańczyków jest niemożliwa. Wielu afgańskich współpracowników krajów Zachodu czuje się porzucona.

Dominic Raab w odpowiedzi na zarzuty wskazał, że Wielka Brytania ewakuowała nie tylko swoich obywateli: 

- Ewakuowaliśmy 150 naszych obywateli, a także 289 Afgańczyków, którzy lojalnie współpracowali z nami w Afganistanie - powiedział Raab.

- W ciągu najbliższej doby przewiduję ewakuację jeszcze 350 brytyjskich obywateli jak i afgańskich współpracowników - dodał Dominic Raab w wywiadzie dla Sky News.

Niemcy chcą ewakuować tysiące osób z Afganistanu

Niemieckie wojska były po amerykańskich najbardziej licznymi w Afganistanie. Niemcy wskazały, że chcą ewakuować tysiące osób, które współpracowały z tym krajem, a także aktywistów i osób związanych z NATO.

Jak podaje CNBC, w poniedziałek, w wyniku chaosu na lotnisku, niemiecki samolot rządowy ewakuował tylko siedem osób. Samolot po przyziemieniu pozostał na pasie startowym, a niemieccy obywatele nie zdołali dostać się na lotnisko. Samolot musiał startować z obawy na szturm.

Już dzisiaj kolejne samoloty mają startować z Kabulu i wspomagać ewakuację, na którą jest coraz mniej czasu. Bezpiecznie z lotniska wystartował również komercyjny samolot linii Turkish Airlines do Stambułu.

https://mobile.twitter.com/MohsinAmin_/status/1427386395673387008

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Powiązane