wtv.pl > Świat > Jak wesprzeć Afganki i Afgańczyków po ataku talibów?
Maja Staśko
Maja Staśko 19.03.2022 09:01

Jak wesprzeć Afganki i Afgańczyków po ataku talibów?

EN 01489277 0389
-/AFP/East News

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Afgańczycy i Afganki opowiadają o przemocy i traumach, których doświadczają. A ze strony osób z innych krajów pojawia się pytanie: jak możemy pomóc? Co możemy zrobić? Odpowiedziała na to Bushra Ebadi w ciągu twittów. Przełożyłam je, by oddać głos osobom, które najlepiej wiedzą, czego same potrzebują.

Bushra Ebadi jest działaczką i badaczką na rzecz pokoju, sprawiedliwości i wykluczanych grup poprzez współprojektowanie inkluzywnych systemów zarządzania i transformacji systemowych. W swoim poradniku, jak pomagać, napisała:

Szukasz sposobów na wsparcie Afganistanu i Afgańczyków? Oto lista działań, które możesz podjąć i tych, których możesz uniknąć

1) Jeśli nie jesteś ekspertem od Afganistanu, nie nadążasz za tym, co się dzieje i nie masz bezpośredniego wpływu na to, co się dzieje, nie dziel się niechcianymi opiniami i uwagami.

2) Zamiast tego śledź i wzmacniaj głosy, pracę i inicjatywy afgańskich aktywistów, liderów, dziennikarzy, artystów i badaczy.

3) Dowiedz się, czy twój rząd deportuje Afgańczyków z powrotem do Afganistanu. Wiele rządów na całym świecie deportowało afgańskich azylantów i dopiero niedawno wstrzymało deportacje.

4) Unikaj uproszczonych narracji, które przedstawiają sytuację jako wewnętrzny spór między plemionami i frakcjami. Jeśli nie uznajesz historycznej i bieżącej roli różnych podmiotów, to przyczyniasz się do dezinformacji.

5) Sojusznicy USA i NATO skorzystali ze wsparcia lokalnych Afgańczyków, którzy teraz są celem ataku. Skontaktuj się z przedstawicielami politycznymi i przywódcami, aby upewnić się, że podejmowane są wysiłki mające na celu ewakuację i przesiedlenie tych osób i ich rodzin. Utrudni to zamknięcie ambasad i wycofanie obecności naziemnej i wsparcia z powietrza. Więc punkt 5 jest ważny do wykonania jak najszybciej.

6) Czy twój kraj zgodził się na przyjęcie afgańskich uchodźców? Pomóż wesprzeć wysiłki związane z ich przyjęciem, nie tylko poprzez darowizny pieniężne, ale także poprzez wsparcie społeczności.

7) Oręduj na rzecz rzetelnego wsparcia opartego na wiedzy o traumie i kulturze dla afgańskich uchodźców i osób ubiegających się o azyl. W przeszłości wsparcie zdrowia psychicznego było niedofinansowane i pomijane. PTSD, trauma międzypokoleniowa jest realne.

8) Wezwij do odpowiedzialności i sankcji wobec podmiotów, które pomagają finansować talibów (i zapewniają im szkolenia i broń). Ten artykuł daje pewien kontekst: https://theconversation.com/the-taliban-are-megarich-heres-where-they-get-the-money-they-use-to-wage-war-in-afganistan-147411.

9) Czy twój kraj sprzedaje broń, sprzęt wojskowy i technologie inwigilacyjne do grup czy osób łamiących prawa człowieka, opresyjnych reżimów i dyktatorów? Możliwe, że pieniądze podatników w twoim kraju pomagają we wspieraniu tych działań. Dowiedz się więcej tutaj: https://www.amnesty.org/en/what-we-do/arms-control/.

10) Wspieraj, także finansowo, pracę afgańskich działaczy na rzecz pokoju i aktywistów na całym świecie, zwłaszcza młodzieży, kobiet oraz osób zróżnicowanych pod względem płci i orientacji psychoseksualnej.

11) Wypowiedz się przeciwko atakom i czystkom etnicznym szczególnie zmarginalizowanych społeczności afgańskich, w tym Hazarów, Sikhów, Hindusów i muzułmańskich szyitów.

12) Uznaj nieproporcjonalny koszt konfliktu dla narodu afgańskiego. W sieci pojawiła się silna narracja na temat kosztów, jakie USA i NATO poniosły za swoją obecność w Afganistanie, a także obwinianie afgańskich sił zbrojnych.

13) Przestań legitymizować talibów w negocjacjach pokojowych. Nie zaczną nagle szanować praw człowieka, zwłaszcza praw kobiet. Eskalacja ataków talibów na dziennikarzy, dzieci w wieku szkolnym oraz prześladowane grupy religijne i etniczne wskazuje na powagę sytuacji.

14) Wysiedleni Afgańczycy są zawracani na granicach na całym świecie. Wspieraj wezwanie organizacji UNHCR, the UN Refugee Agency do utrzymania otwartych granic dla Afgańczyków ubiegających się o azyl. https://www.unhcr.org/news/briefing/2021/8/611617c55/unhcr-warns-afghanistans-conflict-taking-heaviest-toll-displaced-women.html.

15) Jeśli jesteś amerykańskim dziennikarzem, który pracował z Afgańczykami, zajrzyj do tego wątku: https://twitter.com/AzmatZahra/status/1426257274767650820.

16) Kryzys humanitarny w Afganistanie nie jest nowy, ale się pogłębia. I obecnie panują niedobory środków. Wesprzyj pracę, którą agendy ONZ i organizacje humanitarne wykonują w Afganistanie: https://news.un.org/en/story/2021/07/1095922.

17) W obliczu narastającego konfliktu bardzo ważne jest również, aby społeczność międzynarodowa zmobilizowała się do ochrony dziedzictwa kulturowego w Afganistanie. Czystki kulturowe i ludobójstwo zagrażają perspektywom pokoju i przyczyniają się do wykorzenienia zmarginalizowanych narodów. A grabież artefaktów kulturowych i dziedzictwa pomaga finansować działalność organizacji terrorystycznych. Wiele instytucji kulturalnych i kolekcjonerów jest współwinnych. Dowiedz się więcej tutaj: https://en.unesco.org/courier/2020-4/we-must-punish-looters-also-buyers .

„Handlarze nie tylko okradają Afganistan z jego historii. Utrwalają sytuację, w której nie ma pokoju, a region nie stabilizuje się. Grabież przeszłości Afganistanu jest grabieżą przyszłości Afganistanu” – Roya Rahmani: https://www.nytimes.com/2021/04/19/arts/design/afghanistan-antiquities-return.html

18) Czy jesteś naukowcem, badaczem lub think tankiem? Czy jesteś proszony o komentowanie sytuacji i wyrażanie opinii w mediach lub wystąpieniach? Grzecznie odmów i poleć eksperta, najlepiej afgańskiego.

Uwaga: Unikaj polecania i bycia problematycznym starym białym kolesiem. Dotyczy to wszystkiego w życiu, ale szczególnie tej sytuacji.

Powiązane