Dom szkieletowy - co to za rozwiązanie?

Chcesz wybudować dom w szybkim tempie? Odpowiedzią jest dom szkieletowy, który już od dawna budowany jest w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach skandynawskich. Podczas budowy takich domów początkowo powstaje drewniany szkielet, który następnie pokrywa się materiałem izolacyjnym. Wewnątrz domu kładzie się płytę kartonowo-gipsową bądź drewnianą boazerią. Zewnętrzną część domu pokrywa się tynkiem lub drewnianą elewacją. Taka budowa sprawia, że podczas pracy nie trzeba robić długich przerw technologicznych. Za sposobem budowy takich domów przemawia też cena - jest ona o wiele niższa niż budowa domów murowanych. Mają one też kilka wariantów - kanadyjski, niemiecki i skandynawski. W Polsce najpopularniejszy jest pierwszy typ.
Zalety takiego rozwiązania
Domy szkieletowe budowane są bardzo szybko. Trwa to zaledwie parę tygodni. Nie trzeba wykonywać tam wielu prac tzw. "mokrych", przez co dom stawia się praktycznie bez potrzeby robienia przerw. Z tych też powodów takie domy można budować także zimą - temperatura opóźnia tylko mokre prace. Jest to też tania opcja, niezależnie czy budujemy dom mieszkalny czy domek letniskowy, ceny potrafią być kilkukrotnie niższe. Cena wynika również z konieczności stosowania mniejszej liczby materiałów budowlanych niż w technologii murowanej. Domy szkieletowe łatwo i szybko się nagrzewają, co pozwala zaoszczędzić nam pieniądze wydawane na ogrzewanie. Dom szkieletowy, wbrew powszechnej opinii, dobrze trzyma ciepło, inaczej nie byłby budowany w chłodnej Skandynawii.
Wady domów budowanych w technologii szkieletowej
Coś, co odróżnia domy szkieletowe od murowanych to fakt, że łatwiej wprowadzić jakiekolwiek zmiany, budując w technologii murowanej. Jeśli planujesz budowę domu szkieletowego, plan budowy powinien być dopięty na ostatni guzik, aby uniknąć rozczarowań i stresu w trakcie powstawania Twojego przyszłego gniazdka. Warto też rozejrzeć się po internecie - wiele osób wstawia inspirację i porady dotyczące budowy takich domów. Pamiętaj, aby do budowy domu szkieletowego zatrudniać profesjonalistów - błędy powstałe podczas stawiania takiej konstrukcji będą dokuczać w trakcie użytkowania. Przy odbiorze domu można zatrudnić inżyniera pracującego przy odbiorze budynków, aby być pewnym, że nasz nowy dom nie zawiera mniejszych lub większych wad konstrukcyjnych.
Przełom w polskim budownictwie?
Domy szkieletowe, mimo że budowane za granicą od lat, w Polsce dopiero od niedawna zyskały rozgłos i popularność. Przez wiele lat ludzie byli uprzedzeni do tych konstrukcji, gdyż niewiele osób umiało stawiać je dobrze. Po latach jednak doceniono tę technologię, która jest szybka i tania, a coraz więcej firm budowlanych posiada pracowników specjalizujących się w stawianiu konstrukcji szkieletowych. Mieszkańcy takich domów coraz częściej wystawiają pełne zadowolenia opinie w internecie, uważając przy tym, że budowa domu szkieletowego była najlepszym możliwym wyborem. Czy domu szkieletowe wyprą budowę domów murowanych przez swoje liczne zalety, w tym korzystniejszą cenę? Nie wiadomo. Bardzo ważne jest jednak to, że domy szkieletowe zyskały dużą popularność, a każdy Polak ma nową opcję do wyboru przy budowie swojego wymarzonego domu.
Jeśli szukasz mieszkań lub domów budowanych w technologii tradycyjnej, sprawdź mieszkania na obido.pl








