wtv.pl > Społeczeństwo > Polski Ład podwyższy 500 plus do 900 plus. Nowy dodatek tylko dla niektórych
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 08:59

Polski Ład podwyższy 500 plus do 900 plus. Nowy dodatek tylko dla niektórych

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

500 plus już niebawem zamieni się w 900 plus. Wszystko za sprawą Polskiego Ładu. Zgodnie z deklaracjami rządu już od przyszłego roku rodzice mają otrzymać bowiem dodatkowe 400 zł. Jednak nie do każdego trafią pieniądze.

500 plus to za mało? Czas na 900 plus. Dostaną tylko niektórzy rodzice

500 plus to najbardziej popularny dodatek, który wspiera finanse Polskich rodzin od pięciu lat. Według oficjalnych wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do korzystania z programu “Rodzina 500 plus” uprawnionych jest 6,6 mln dzieci. Choć efekty rozdawania pieniędzy są dalekie od zamierzonych, to rząd już przygotowuje kolejny dodatek.

Z informacji, którą przekazał resort, wynika bowiem, że 500 plus ma wzrosnąć do 900 plus. Jednak nie wszyscy załapią się na dodatkowe 400 zł od państwa.

Nowe 500 plus na konkretne cele. Ministerstwo wyjaśnia

Resort wskazuje, że dodatkowe pieniądze trafią do osób, które nie będą korzystały z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Oznacza to, że 400 zł będzie wspierało jedyne dziecko lub pierwsze w rodzinie, w której kolejne jest objęte kapitałem. 

Dodatkowym warunkiem uzyskania wsparcia jest wiek potomstwa. MRiPS wskazuje, że dofinansowanie trafi do dzieci “w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia”. Według szacunków nowy program obejmie 108 tys. dzieci. 

Rodzice będą mogli wykorzystać dodatkowe pieniądze na dofinansowanie pobytu dziecka w instytucjach opieki. To żłobki, kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie. 

Wypłaty będą zupełnie inne niż w przypadku 500 plus. Dodatkowe 400 zł ma być przekazywane bezpośrednio do podmiotów, które świadczą opiekę nad dzieckiem.

Dlaczego rząd zdecydował się na kolejny dodatek? W ten sposób chce wspierać rodziców w łączeniu pracy z życiem prywatnym. Nowe, wyższe 500 plus ma ułatwić opiekę nad dzieckiem i zachęcać Polaków do kolejnego potomstwa.

Na nowym dodatku skorzystają również samorządy. Władza lokalna będzie mogła umocnić swoją pozycję, tworząc nowe miejsca opieki dla dzieci.

1000 plus dla rodzin wielodzietnych

400 zł na pierwsze lub jedyne dziecko to nie wszystko. W przyszłym roku rząd chce wspierać także rodziny wielodzietne. Również i tym razem wsparcie będzie miało wymiar czysto finansowy.

Nowe świadczenie to 1000 plus, które ma być wypłacane na drugie lub kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy. Resort określa ten dodatek mianem rodzinnego kapitału opiekuńczego. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane