wtv.pl

Marek BAZAK/East News

NFZ będzie dzwonić do pacjentów, zachęcając do szczepienia? Są plany

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Bardzo możliwe, że NFZ będzie dzwonił do pacjentów w ramach akcji zachęcającej do przyjęcia szczepienia na obecność koronawirusa. Wstępne informacje na ten temat przedstawił Adam Niedzielski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie radia RMF FM. Działanie mogłoby także pomóc w identyfikacji konkretnych problemów z dostępnością do wakcynacji.

NFZ mógłby nie być jedynym organem odpowiedzialnym za telefonowanie do pacjentów i pacjentek. W działanie mogą zostać zaangażowane także inne infolinie wspierające Ministerstwo Zdrowia.

Na ten moment do szczepień zachęcają lekarze rodzinni, aktorzy, artyści, ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz inni pracownicy systemu ochrony zdrowia. - Lekarze rodzinni mają możliwość generowania list pacjentów, którzy są niezaszczepieni, a są pod ich opieką - komentował.

- Myślimy o takiej kampanii outboundowej, jak to się brzydko nazywa po angielsku, czyli o telefonach dzwoniących również przez Narodowy Fundusz Zdrowia ewentualnie, czy inne infolinie z nami współpracujące tak, żeby one również zachęcały pacjentów, albo identyfikowały problemy, jakie oni mają z dostępnością - komentował Adam Niedzielski.

Niewyklucza się również szczepień w domach. Na ten moment wykluczono benefity w postaci zachęt finansowych. - Ważne jest to, że my rzeczywiście zbliżamy się do punktu, w którym wszyscy najbardziej skłonni zostaną zaszczepieni i to szczepienie będzie czekało na pacjenta, a nie pacjent na szczepienie - deklarował.

Jeszcze przed przedstawieniem deklaracji o zaangażowaniu NFZ-tu w promowanie szczepień, Adam Niedzielski wskazywał, że wśród naszego społeczeństwa mamy do czynienie z pierwszymi oznakami stopniowego nabywania odporności populacyjnej. Wszystko przez wzgląd na brak pierwszych wzrostów zachorowań po częściowym poluzowaniu obostrzeń.

- Jestem optymistą. Uważam, że jeżeli trend spadkowy będzie kontynuowany i dalej będziemy mieli postępy w programie szczepień, to nie widzę problemu w przywracaniu normalnego życia - deklarował Adam Niedzielski dla RMF FM. Minister podkreślił, że obecnie największym zagrożeniem jest ryzyko wystąpienia nowej mutacji, która "wywróci stół".

- My największą koncentracje przykładamy do monitorowania nowych mutacji i częstotliwości ich występowania. Wszystkie te ogniska kontroluje z wielką rzetelnością. Przypomnę, że kilka takich ognisk mieliśmy związane z mutacją indyjską, przywiezioną przez siostrę zakonną - relacjonował.

Adam Niedzielski nie jest jednak zaskoczony zastojem w procesie szczepień. - Skłonność w Polsce do szczepień i dbania o siebie w zakresie profilaktyki nie jest najwyższa - relacjonował. Rząd prowadzi obecnie kampanię "Ostatnia prosta". Celem akcji jest doprowadzenie do zaszczepienia pierwszą dawką przynajmniej 20 milionów pacjentów i pacjentek.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [RMF FM]

Tagi:

Podobne artykuły

Społeczeństwo

Ranking elektrycznych deskorolek – TOP 5 najlepszych produktów
Czytaj więcej >

Społeczeństwo

Dom szkieletowy - co to za rozwiązanie?
Czytaj więcej >

Społeczeństwo

Pierwszy dzień matur. Co z wyciekiem tematu wypracowania? Mamy komentarz dyrektora CKE
Czytaj więcej >

Społeczeństwo

Polski Ład podwyższy 500 plus do 900 plus. Nowy dodatek tylko dla niektórych
Czytaj więcej >

Społeczeństwo

Firma Froneri wycofuje niektóre lody z obrotu. Chodzi o tlenek etylenu
Czytaj więcej >

Społeczeństwo

Nadciągają gigantyczne burze. Strażacy ostrzegają
Czytaj więcej >
Alan Wysocki

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]