wtv.pl > Społeczeństwo > Nadciągają gigantyczne burze. Strażacy ostrzegają
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 08:53

Nadciągają gigantyczne burze. Strażacy ostrzegają

Nadciąga nawałnica
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Intensywne opady deszczu, gradu oraz porywisty wiatr. Łowcy Burz nie wykluczają pojawienia się trąby powietrznej.

Od wtorku (22.06) w całej Polsce obserwować będziemy intensywne opady deszczu, jednak to na północnym-wschodzie, w centrum i południu kraju pojawią się najgroźniejsze wyładowania atmosferyczne.

- Burze, które zaobserwujemy w najbliższych godzinach, mogą być bardzo gwałtowne. Będą przemieszczać się z zachodu na wschód - mówił w rozmowie z wawainfo Piotr Żurowski, rzecznik prasowy stowarzyszenia Łowcy Burz. - To zjawiska lokalne, może być tak, że w jednej dzielnicy będą bardzo intensywne, a w drugiej nie. Polecam śledzić na bieżąco prognozy. Zdecydowanie należy unikać wychodzenia na otwarte przestrzenie, czy nad rzekę.

Straż pożarna natomiast ostrzega przed nagłym załamaniem pogody. Upał trwający od paru dni oraz nagłe deszcze z gradem są realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Nawałnice w ostatnich dniach zniszyły dziesiątki gospodarstw domowych.

Pierwszy stopień zagrożenia

Jak podają Łowcy Burz na swojej stronie internetowej, "stopień pierwszy zagrożenia zostaje wydany dla pasa od Opolszczyzny-Podkarpacia po Pobrzeże Gdańskie-Podlasie głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu, porywistego wiatru, w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko wystąpienia trąby powietrznej."

Strażacy sugerują, aby przed wyjściem z domu zamknąć okna, zabezpieczyć na balkonie rzeczy. W czasie burzy nie należy chować się pod drzewami, ani przebywać w pobliżu przewodów wysokiego napięcia.

Załamanie pogody będzie trwać kilka dni. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Łowcy Burz, wtv.pl

Zdjęcie: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tagi: burza Upały
Powiązane