wtv.pl > Katolicyzm

Katolicyzm

Katolicyzm jest najliczniejszym odłamem Chrześcijaństwa. Liczbę jego wyznawców szacuje się na ponad 1 miliard. U jego podstaw leży uznanie dla nieomylności i prymatu papieża nad całym kościołem. Poza katolicyzmem, dwoma najważniejszymi gałęziami chrześcijaństwa jest protestantyzm i prawosławie.

Antyszczepionkowcy
27.02.2023 14:31 Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony

Posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska zamieściła na swoim Twitterze zdjęcie kartki, która pojawiła się na jednej z tablic ogłoszeniowych. Tekst został przygotowany przez antyszczepionkowców, którzy twierdzili, że szczepionki są niebezpieczne, a jedynym lekarstwem na koronawirusa jest sam Bóg.- Ciemnota, zabobon, wierzenia w siły nadprzyrodzone, a nie naukę niestety w naszym kraju padają na podatny grunt - pisała posłanka na swoim Twitterze.

papież franciszek - abdykacja
15.06.2022 02:02 Papież Franciszek abdykuje? "To więcej niż prawdopodobne"

Według włoskiego dziennikarza Antonio Socciego papież Franciszek może abdykować jeszcze przed końcem tego roku. Powodem mają być problemy zdrowotne ojca świętego. Powagi wieściom dodaje fakt, że przed laty Socci poinformował też o abdykacji Benedykta XVI.Pisząc o możliwej abdykacji papieża, włoski dziennikarz wspomniał słowa samego Franciszka, który kilkukrotnie miał wspominać podobną ewentualność, nigdy nie wymieniając jednak konkretnej daty.Rewelacje dotyczące spodziewanej rezygnacji kardynała Bergoglio z funkcji głowy Kościoła katolickiego pisarz zawarł w przytaczanym przez portal natemat.pl artykule "Szepty w Watykanie: Konklawe wisi w powietrzu".

dariusz piontkowski - przemysław czarnek
19.03.2022 09:19 Wiceminister edukacji: religia na maturze możliwa za 2-3 lata

Już wkrótce religia może stać się jednym z przedmiotów maturalnych. – Nie widzę żadnego problemu, aby ten postulat zrealizować – przekazał wiceminister edukacji. Dariusz Piontkowski przedstawił też możliwy termin wejścia w życie proponowanego rozwiązania.W minionym tygodniu o wpisanie religii do katalogu przedmiotów maturalnych, która służyłaby jako opcja do wyboru, zaapelowała Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.O możliwość dopuszczenia przedmiotu do matury zapytano goszczącego na antenie Radia ZET wiceministra edukacji.

liturgia
19.03.2022 09:11 26 września spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Powrót do tradycji po przerwie

Wielu zastanawia się czy liczba wiernych wzrośnie, czy zmaleje, w porównaniu z 2019 r.W najbliższą niedzielę odbędzie się spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Po dwuletniej przerwie instytucja powraca do jesiennego przeliczania praktykujących wyznawców.

religia w szkole
19.03.2022 09:08 Kraków. Dyrektor liceum wzywa na dywanik rodziców uczniów niechodzących na religię

Dyrektor jednego z krakowskich liceów wezwał na dywanik rodziców uczniów, którzy zdecydowali się nie chodzić na katechezę. Ci nie kryją oburzenia. – To jest publiczna, świecka szkoła i to jest moja osobista sprawa – podkreśla jedna z matek.Rzecz wyszła na jaw w ubiegłym tygodniu, w trakcie szkolnego zebrania. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" dyrektor XLIV LO w Krakowie poprosił o stawienie się w jego gabinecie rodziców tych uczniów pierwszych klas, którzy zrezygnowali z uczęszczania na religię.Część z nich odbyło już spotkanie. W rozmowie z dziennikiem relacjonują, że Mariusz Graniczka dopytywał o powody rezygnacji i pytał rodziców, jakiego są wyznania oraz czy aby nie są ateistami.

arcybiskup stanisław gądecki
19.03.2022 09:08 Śmierć bp. Mariana Dusia. Przewodniczący Episkopatu Polski wydał kondolencje

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oficjalnie pożegnał zmarłego w wieku 83 lat biskupa Mariana Dusia. Hierarcha złożył kondolencje na ręce metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.W czwartek 9 września zmarł biskup Marian Duś. Smutną wiadomość przekazał na Twitterze ks. Przemysław Śliwiński.Po długiej chorobie zmarł dziś w godzinach popołudniowych biskup Marian Duś. W latach 1986-2013 biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. Dewizą jego biskupiego posługiwania były słowa: "W krzyżu zbawienie". Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie + pic.twitter.com/1lVdrzxfMX— ks. Przemysław Śliwiński (@PSliwinski) September 9, 2021 Hierarcha, który w latach 1986-2013 pełnił funkcję biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej, od dawna zmagał się z chorobą. O śmierci duchownego informowaliśmy TUTAJ.

Zebranie Konferencji Episkopatu Polski
19.03.2022 09:03 Abp Wiktor Skworc o "pogaństwie obojętności". "Kościół wspiera ofertę szczepień".

W trakcie nabożeństwa w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc nawiązał do głównych problemów społeczno-gospodarczych w regionie. Metropolita katowicki skomentował też walkę z pandemią. Jak zapewnił, "Kościół w Polsce wspiera dzisiaj ofertę szczepień".W niedzielę do Piekar Śląskich dotarła coroczna Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.W trakcie nabożeństwa kilka istotnych słów dotyczących społeczno-gospodarczej sytuacji regionu wypowiedział arcybiskup Wiktor Skworc.

Księża
19.03.2022 09:03 Apel Episkopatu ws. uchodźców. "Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską"

Episkopat Polski wystosował oficjalny komunikat w sprawie grupy uchodźców koczujących na polsko-białoruskiej granicy. Rada KEP ds. Migracji i Pielgrzymek zaapelowała o odwagę, by wyrażać "solidarność i gotowość do udzielenia pomocy".Od dwóch tygodni w lesie w Usnarzu Górnym na polsko-białoruskiej granicy grupa uchodźców z Afganistanu koczuje w oczekiwaniu na możliwość wejścia na teren naszego kraju.Jak ustalono, migranci chcą ubiegać się w Polsce o ochronę międzynarodową. Grupy pilnuje Straż Graniczna wspomagana przez wysłanych przez MON niemal 1000 wojskowych, którzy pomagają w kontrolowaniu terenu. Okolicę zabezpieczono drutem kolczastym.

Komunia
19.03.2022 08:49 Chruślina. Policja musiała interweniować podczas bijatyki przed komunią

Takich rzeczy w czasie komunii nikt się nie spodziewał. W Chruślinie, w woj. lubelskim doszło do bójki siedmiu mężczyzn pod remizą. Wiadomo, że wszyscy awanturnicy byli ze sobą spokrewnieni i szykowali miejsce, w którym się znajdowali, do uroczystego obiadu po pierwszej komunii. Jedna osoba trafiła do szpitala.Pozostali mężczyźni zostali ujęci przez policję. Będą musieli się wytłumaczyć.

Projekt bez tytułu (4)
19.03.2022 08:49 Szumlewicz obnaża paradoksy kościoła. "Bezbożnik" to książka nie tylko dla ateistów

Czy to oznacza, że "Bezbożnik" trafić może jedynie do wojującego ateisty, chcącego zabetonować swoje poglądy? Wręcz przeciwnie. To nie "Bóg Urojony", pochylający się nad najmniejszymi niuansami historii wiary, a jak już wspominałam drobna, acz nasycona treścią mini-encyklopiedia podstaw katolickiego systemu wartości, z dokładnym wytłuszczeniem jego problemów i arbitralnego wpływu na rzeczywistość polityczno-społeczną. Celem zobrazowania korzyści, jakie nieść może lektura, wspomnę o własnym doświadczeniu - dopiero dzięki niej uświadomiłam sobie rolę kościoła w kształtowaniu polityki społecznej, zasadzonej na fundamencie rodziny, pełniącej rolę pierwszej, domyślnej instytucji, rozwiązywania konfliktów. Właśnie familiaryzm stać może za intrygującym mnie szokiem kulturowym, doznawanym przez niektórych Polaków w Norwegii, stykających się z tamtejszym Barnevernet. Interesujący mnie wątek jest jednym z wielu, poruszonych w ponad 30 rozdziałach. Myślę, że każdy znajdzie w nich nową informację, wzbogacającą jego stosunek do instytucji kościoła w Polsce. Nawet, jeśli jest gorliwym katolikiem - trening intelektualny i konfrontacja z ciemną stroną wspólnoty powinna go przecież w wierze umocnić. Tym samym doceniam przystępność i prostotę "książeczki", oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Polecam ją wierzącym, wątpiącym, szukającym, jak i zdecydowanie religii nieuznającym.Piotr Szumlewicz, kiedy już podejmuje temat polskiego kościoła, nie bierze jeńców. Swoją najnowszą publikację "Bezbożnik. Przeciwko władzy religii", sam autor nazywa pieszczotliwie "książeczką", i choć w rzeczy samej, rozmiarowo daleko jej do opasłego tomiszcza, to odpowiada na wszystkie podstawowe pytania, pojawiające się w naszej świadomości. Mówię tu zarówno o ateistach, jak i osobach wierzących. Na nieco ponad 140 stronach znajdujemy esencję często niewypowiedzianych lęków, targających wiernymi nie tylko kościoła katolickiego. Niektóre z wątpliwości, czy niekonsekwencji zapisanych w świętych księgach, pozostają bowiem uniwersalne dla niemalże każdej religii. Jednocześnie jednak Szumlewicz z precyzją obnaża paradoksy właściwe polskiemu kościołowi, powołując się w obszernych przypisach na badania. Dzięki temu nawet najlepiej oczytany antyklerykał, otrzymuje szansę na rzetelny "brief" przed potencjalnym, światopoglądowym starciem. O niejednorodnej figurze odbiorcy książki, jej autor wspomina zresztą już na samym początku. - Nawet jeśli nie przekonam was do swoich racji, liczę, że zgodzicie się na ten eksperyment myślowy, niezależnie od tego czy jesteście osobami wierzącymi, czy nie - pisze Szumlewicz, który mimo że kojarzony jest w pierwszej kolejności ze swoją działalnością związkową, nie od dziś krytykuje kościół. Pamiętam, że widok jego zbioru rozmów "Ojciec nieświęty" na półce w księgarni był pierwszą sytuacją w moim młodzieńczym życiu, gdy publicznie, poza ścianami mojego świeckiego domu natknęłam się na obraz Jana Pawła II inny, niż domorosła, przedwczesna beatyfikacja.

Ksiądz
19.03.2022 08:46 Lista grzechów ciężkich. Ksiądz za nie nie rozgrzesza

Wydawałoby się, że ksiądz może odpuścić wszystkie grzechy, podobnie, jak miał czynić to na ziemi Jezus. Tymczasem zasady pokuty są o wiele bardziej skomplikowane i są takie przewinienia, za które rozgrzeszenia można nie otrzymać - czasem wystarczy jedynie spełnić odpowiednie warunki, a czasem przebaczenie jest zupełnie niemożliwe.Co zaskakujące, nie chodzi wcale o najcięższe zbrodnie, jakich może dokonać człowiek - morderca może zostać rozgrzeszony.

communion-3587130 1920
19.03.2022 08:45 Co Kościół katolicki mówi dzieciom o seksie? "Seks przedmałżeński to krzywda, elektrowstrząsy leczą homoseksualizm"

"Samogwałt czyni człowieka egoistą i zabija rozwój duchowy". "Antykoncepcja powoduje bezpłodność". "Seks przedmałżeński to wzajemne krzywdzenie siebie". "Konkubinat świadczy o niedojrzałości". "Sposoby leczenia homoseksualizmu: elektrowstrząsy". To treści z prezentacji o czystości, którą pod koniec kwietnia przesłał swoim uczniom na lekcji religii ksiądz Tomasz Kupiec w I LO im. Władysława Orkana w Limanowej.Sprawa stała się głośna dzięki postowi śląskiej aktywistki Klaudii Szubert, która prezentację otrzymała od jednej ze swoich obserwatorek. Po udostępnieniu slajdów z prezentacji na Facebooku w mediach zrobiło się głośno. Diecezja tarnowska zapowiedziała reakcję:"Prezentacja księdza katechety zostanie poddana merytorycznej ocenie przez Wydział Katechetyczny, który nadzoruje katechizację" - powiedział mi ks. Ryszard St. Nowak, Rzecznik Prasowy Diecezji Tarnowskiej. Na pytania dotyczące konkretnych zapisów na slajdach odparł: "W kwestii odpowiedzi na poniższe pytania odsyłam do kompendium nauczania Kościoła katolickiego, jakim jest Katechizm Kościoła Katolickiego".Podobnie na te same pytania odpowiedziało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski: "Ogólne odniesienia do nauczania Kościoła katolickiego znajdują się w Katechizmie Kościoła katolickiego i podręcznikach teologii moralnej. W kwestiach związanych z problematyką LGBT pomocą Pani Redaktor może być również dokument Konferencji Episkopatu Polski przyjęty przez Zebranie Plenarne KEP w sierpniu 2020 r.".We wspomnianym dokumencie możemy przeczytać, że edukacja seksualna "skutkuje seksualizacją dzieci i młodzieży, prowadzi do przełamania ochronnej bariery wstydliwości, rozbudzenia cielesnego pożądania i seksoholizmu (wpływającego destrukcyjnie na sferę emocjonalną młodego człowieka i prowadzącego do kompulsywnej masturbacji oraz trudnych do pokonania natręctw seksualnych), owocuje często wczesną inicjacją seksualną, ciążą w młodzieńczym wieku i nierzadko aborcją, stosowaniem środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych niszczących sferę rozrodczą młodej dziewczyny i utrudniających zajście w ciążę w dojrzałym wieku, zwiększa ryzyko zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, a w końcu staje się przyczyną traumatycznych przeżyć młodych ludzi i osobistych dramatów w dalszym życiu".

władca pierścieni
19.03.2022 08:41 Seniorka modliła się do figurki przedstawiającej postać z "Władcy Pierścieni". Myślała, że to św. Antoni

Babcia z Brazylii omyłkowo modliła się do figurki Elronda, postaci znanej z "Władcy Pierścieni". Seniorka była przekonana, że ma przed sobą posążek św. Antoniego z Padwy.Święty Antoni z Padwy, patron osób i rzeczy zaginionych zwykle przedstawiany jest w brązowych szatach. Zwyczajowo – choć nie zawsze – trzyma na rękach małego Jezusa.Warto wspomnieć, że według wierzeń katolików Dzieciątko Jezus nawiedziło przyszłego świętego pewnej nocy i, ucałowawszy go, zapewniło go o miłości Boga.Pewna Brazylijka dość nieoczekiwanie odkryła, że święty niejasno przypomina jedną z postaci znanej z filmów opartych na trylogii J.R.R Tolkiena.

Abp Sławoj Leszek Głódź (2)
19.03.2022 08:41 Sprawiedliwość dosięgnęła abp. Sławoja Leszka Głódzia. Wpłynęły pieniądze na konto

Abp Sławoj Leszek Głódź wpłacił pieniądze na rzecz Fundacji św. Józefa, realizując tym samym wyrok Watykanu. Organizacja odpowiada za ochronę dzieci i młodzieży w Kościele katolickim. Tworzy ponadto struktury pomocowe dla ofiar wykorzystywania wewnątrz instytucji.Przypomnijmy, że w marcu Stolica Apostolska zdecydowała o ukaraniu abp. Leszka Sławoja Głódzia i bp. Edwarda Janiaka w związku z zaniedbaniami w sprawie nadużyć seksualnych, do jakich dochodziło w zarządzanych przez hierarchów diecezjach.Byli ordynariusze diecezji gdańskiej i kaliskiej otrzymali nakaz zamieszkania poza ich terenami, zakaz uczestnictwa w celebracjach religijnych o charakterze publicznym oraz zostali zobowiązani do wpłaty "odpowiedniej sumy" na wspomnianą Fundację św. Józefa, założoną przez Episkopat.Nie sprecyzowano jednak, jaka kwota zostanie uznana za "odpowiednią". Według doniesień o jej wysokości zdecydują sami hierarchowie.

kościół belgia
19.03.2022 08:33 Kościół w Belgii pod wezwaniem Św. Franciszka Ksawerego zostanie zmieniony w szkołę cyrkową

Kościół pod wezwaniem Św. Franciszka Ksawerego w Anderlechcie zostanie zmieniony w centrum kultury i sportu. Świątynia została sprzedana za 1 euro. To kolejny tego rodzaju przypadek w Belgii. Decyzja ma związek z brakiem wiernych.Przypadek świątyni w Anderlechcie, miasta położonego w zespole miejskim Brukseli, to kolejny przykład upadku belgijskich kościołów, do których nie uczęszczają wierni.Kościół pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego, odwiedzony przez reporterkę Polsatu News, wybudowano przeszło 100 lat temu. Miejscowi wspominają, że w przeszłości odwiedzało go mnóstwo wiernych. Od przeszło 6 lat budynek pozostaje jednak zamknięty i powoli niszczeje.Choć, jak wskazują mieszkańcy, obok sprzedaży zabytkowej świątyni za symboliczną kwotę 1 euro przejść niełatwo, jest to bez wątpienia lepsze rozwiązanie od pozwolenia, by pusty kościół nadal niszczał.

wtv
19.03.2022 08:26 Nawet 5000 zł brutto dla katechety. Zapytaliśmy o ich wynagrodzenia. Zarabiają więcej niż niektórzy nauczyciele?

Osoby nauczające religii w szkołach mają liczyć na wynagrodzenia od 3 115 złotych brutto do 5 022 złotych brutto. Takie informacje podała nam przedstawicielka biura prasowego Łodzi Wypłata zależy od stopnia awansu zawodowego i stażu pracy. Kwalifikacje katechetów określa Konferencja Episkopatu PolskiNauczyciele w 2020 roku mogli liczyć na wypłaty od 2 818 złotych brutto do 4 046 złotych brutto. Dane nie uwzględniają jednak dodatkówSkierowaliśmy do polskich samorządów wniosek o dostęp do informacji publicznej. Zapytaliśmy lokalne władze o zarobki osób, które prowadzą lekcje religii. Są to zarówno księża, zakonnice, jak i osoby świeckie, dopuszczone do wykonywania zawodu.