wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nawet 5000 zł brutto dla katechety. Zapytaliśmy o ich wynagrodzenia. Zarabiają więcej niż niektórzy nauczyciele?

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Ile zarabiają osoby prowadzące lekcje religii w Łodzi? Dotarliśmy do oficjalnych informacji w sprawie zarobków oraz warunków zatrudnienia. Informacje o zarobkach katechetów w stolicy województwa łódzkiego przekazała nam

  • Osoby nauczające religii w szkołach mają liczyć na wynagrodzenia od 3 115 złotych brutto do 5 022 złotych brutto. Takie informacje podała nam przedstawicielka biura prasowego Łodzi

  • Wypłata zależy od stopnia awansu zawodowego i stażu pracy. Kwalifikacje katechetów określa Konferencja Episkopatu Polski

  • Nauczyciele w 2020 roku mogli liczyć na wypłaty od 2 818 złotych brutto do 4 046 złotych brutto. Dane nie uwzględniają jednak dodatków

Skierowaliśmy do polskich samorządów wniosek o dostęp do informacji publicznej. Zapytaliśmy lokalne władze o zarobki osób, które prowadzą lekcje religii. Są to zarówno księża, zakonnice, jak i osoby świeckie, dopuszczone do wykonywania zawodu. 

Ile zarabiają osoby prowadzące lekcje religii?

Zarobki katechetów w Łodzi przedstawiła naszej redakcji Monika Pawlak z Biura Prasowego Prezydenta gminy. - Wynagrodzenia wahają się, w zależności od stopnia awansu zawodowego i stażu pracy, od 3 115 złotych brutto miesięcznie do 5 022 złotych brutto miesięcznie - wskazała.

- Wynagrodzenia nie są dzielone na nauczane przedmioty. Wynagrodzenia nauczycieli i katechetów są jednakowe i zaszeregowane przez Ministerstwo Edukacji - przekazała dla naszej redakcji Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji edukacji m.st. Warszawy. 

Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela oraz rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Wynagrodzenia zaś są uniwersalne dla każdej jednostki samorządu terytorialnego.

Tymczasem w przypadku pozostałych pedagogów funkcjonuje podział na: nauczyciela stażystę, kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego. W kolejności wynagrodzenia dla każdego z nich wynoszą: 2 949 złotych brutto, 3 034 złotych brutto, 3 445 złotych brutto, 4 046 zł brutto. Dane te nie uwzględniają dodatków.

Wśród pracowników oświaty najliczniejszą część stanowią osoby z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, do których odnoszą się powyższe dane. Jest ich aż 96% spośród całej grupy zawodowej. Zarówno pedagogom, jak i katechetom przysługuje prawo do dodatków, uzupełniających pensję.

Informację o warunkach zatrudniania katechetów przekazała dla naszej redakcji Małgorzata Tabaszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej w Krakowie. - Aby dyrektor szkoły mógł zatrudnić nauczyciela do nauczania religii, niezbędne jest stosowne skierowanie wydane przez właściwego biskupa - tłumaczyła.

Art. 12 ust. 3 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318), określa, że nauczyciele religii muszą posiadać upoważnienie od biskupa diecezjalnego. 

Co więcej, zwolnienie katechety może odbyć się jedynie w przypadku wycofania imiennego skierowania przez biskupa Kościoła katolickiego.

Kwalifikacje do prowadzenia lekcji religii są wydawane przez Konferencję Episkopatu Polski, a także władze zwierzchnie danych kościołów w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej. 

 - Oznacza to, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U.2020.983) przedszkole lub szkoła zatrudnia nauczyciela religii, katechetę przedszkolnego lub szkolnego wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły, wydanego w przypadku Kościoła katolickiego przez właściwego biskupa diecezjalnego, co jest równoznaczne z posiadaniem uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole - dodawała Tabaszewska. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polska

Nie żyje były prezydent Gdańska. Jacek Starościak miał 73 lata

Czytaj więcej >
W Poznaniu przy parku Wilsona znaleziono zwłoki mężczyzny

Polska

W centrum Poznania znaleziono zwłoki mężczyzny

Czytaj więcej >

Polska

Katastrofa na polskim lotnisku. Samolot spadł na płytę lotniska i stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Według dra Filipiaka Andrzej Duda planował zakup chińskich szczepionek, których skuteczność jest kwestionowana.

Polska

Prof. Filipiak wyjawił szczegóły rozmowy z Andrzejem Dudą na temat szczepionek. Były plany zakupu chińskich preparatów

Czytaj więcej >
W kazaniu wygłoszonym w uroczystość św. Stanisława kardynał Dziwisz zwrócił uwagę na problemy, z którymi mierzy się kościół.

Polska

Kard. Dziwisz przemówił na Wawelu. Mówił nie tylko o "ideologiach", ale i o pewnych słabościach Kościoła

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Piotr Brichacek

Polska

Makabryczna sytuacja przy kościele. Mieli broń pneumatyczną, tragedia była blisko

Czytaj więcej >