wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nawet 5000 zł brutto dla katechety. Zapytaliśmy o ich wynagrodzenia. Zarabiają więcej niż niektórzy nauczyciele?

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Ile zarabiają osoby prowadzące lekcje religii w Łodzi? Dotarliśmy do oficjalnych informacji w sprawie zarobków oraz warunków zatrudnienia. Informacje o zarobkach katechetów w stolicy województwa łódzkiego przekazała nam

  • Osoby nauczające religii w szkołach mają liczyć na wynagrodzenia od 3 115 złotych brutto do 5 022 złotych brutto. Takie informacje podała nam przedstawicielka biura prasowego Łodzi

  • Wypłata zależy od stopnia awansu zawodowego i stażu pracy. Kwalifikacje katechetów określa Konferencja Episkopatu Polski

  • Nauczyciele w 2020 roku mogli liczyć na wypłaty od 2 818 złotych brutto do 4 046 złotych brutto. Dane nie uwzględniają jednak dodatków

Skierowaliśmy do polskich samorządów wniosek o dostęp do informacji publicznej. Zapytaliśmy lokalne władze o zarobki osób, które prowadzą lekcje religii. Są to zarówno księża, zakonnice, jak i osoby świeckie, dopuszczone do wykonywania zawodu. 

Ile zarabiają osoby prowadzące lekcje religii?

Zarobki katechetów w Łodzi przedstawiła naszej redakcji Monika Pawlak z Biura Prasowego Prezydenta gminy. - Wynagrodzenia wahają się, w zależności od stopnia awansu zawodowego i stażu pracy, od 3 115 złotych brutto miesięcznie do 5 022 złotych brutto miesięcznie - wskazała.

- Wynagrodzenia nie są dzielone na nauczane przedmioty. Wynagrodzenia nauczycieli i katechetów są jednakowe i zaszeregowane przez Ministerstwo Edukacji - przekazała dla naszej redakcji Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji edukacji m.st. Warszawy. 

Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela oraz rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Wynagrodzenia zaś są uniwersalne dla każdej jednostki samorządu terytorialnego.

Tymczasem w przypadku pozostałych pedagogów funkcjonuje podział na: nauczyciela stażystę, kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego. W kolejności wynagrodzenia dla każdego z nich wynoszą: 2 949 złotych brutto, 3 034 złotych brutto, 3 445 złotych brutto, 4 046 zł brutto. Dane te nie uwzględniają dodatków.

Wśród pracowników oświaty najliczniejszą część stanowią osoby z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, do których odnoszą się powyższe dane. Jest ich aż 96% spośród całej grupy zawodowej. Zarówno pedagogom, jak i katechetom przysługuje prawo do dodatków, uzupełniających pensję.

Informację o warunkach zatrudniania katechetów przekazała dla naszej redakcji Małgorzata Tabaszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej w Krakowie. - Aby dyrektor szkoły mógł zatrudnić nauczyciela do nauczania religii, niezbędne jest stosowne skierowanie wydane przez właściwego biskupa - tłumaczyła.

Art. 12 ust. 3 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318), określa, że nauczyciele religii muszą posiadać upoważnienie od biskupa diecezjalnego. 

Co więcej, zwolnienie katechety może odbyć się jedynie w przypadku wycofania imiennego skierowania przez biskupa Kościoła katolickiego.

Kwalifikacje do prowadzenia lekcji religii są wydawane przez Konferencję Episkopatu Polski, a także władze zwierzchnie danych kościołów w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej. 

 - Oznacza to, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U.2020.983) przedszkole lub szkoła zatrudnia nauczyciela religii, katechetę przedszkolnego lub szkolnego wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły, wydanego w przypadku Kościoła katolickiego przez właściwego biskupa diecezjalnego, co jest równoznaczne z posiadaniem uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole - dodawała Tabaszewska. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • "Fakty" TVN ostro o mszy za Jadwigę Kaczyńską i przekazie TVP. "Kult jednostki"

  • Krystyna Pawłowicz nadal toczy wojnę z Jurkiem Owsiakiem. "Nie daję na WOŚP"

  • Gigantyczne pieniądze co miesiąc idą na szpitalnych kapelanów. Nie wyszłoby na jaw, gdyby nie interwencja

Alan Wysocki

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >