wtv.pl > Świat > Papież Franciszek abdykuje? "To więcej niż prawdopodobne"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 15.06.2022 02:02

Papież Franciszek abdykuje? "To więcej niż prawdopodobne"

papież franciszek - abdykacja
VINCENZO PINTO/AFP/East News

Według włoskiego dziennikarza Antonio Socciego papież Franciszek może abdykować jeszcze przed końcem tego roku. Powodem mają być problemy zdrowotne ojca świętego. Powagi wieściom dodaje fakt, że przed laty Socci poinformował też o abdykacji Benedykta XVI.

Pisząc o możliwej abdykacji papieża, włoski dziennikarz wspomniał słowa samego Franciszka, który kilkukrotnie miał wspominać podobną ewentualność, nigdy nie wymieniając jednak konkretnej daty.

Rewelacje dotyczące spodziewanej rezygnacji kardynała Bergoglio z funkcji głowy Kościoła katolickiego pisarz zawarł w przytaczanym przez portal natemat.pl artykule "Szepty w Watykanie: Konklawe wisi w powietrzu".

Papież abdykuje? Powodem problemy zdrowotne

Zdaniem Socciego ojciec święty może zdecydować się na abdykację ze względu na problemy zdrowotne. W lipcu Franciszek przeszedł operację jelita grubego.

Wśród pozostałych powodów wymienia się też wiek papieża, który 17 grudnia skończy 85 lat. Zdaniem dziennikarza rezygnacja Bergoglio jest "więcej niż prawdopodobna".

Warto zaznaczyć, że we wrześniu 2011 roku pisarz poinformował też o spodziewanej abdykacji Benedykta XVI. Kilkanaście miesięcy później doniesienia dotyczące decyzji ówczesnego papieża okazały się prawdziwe.

Włoskie media zaprzeczają

W doniesienia powątpiewa jednak część włoskich mediów. Portal ilfattoquotidiano.it poinformował, że rewelacji Socciego nie potwierdza ani Watykan, ani będący rezydencją papieża Dom Świętej Marty.

Co więcej, w minionych dniach Franciszek wznowił prywatne audiencje i potwierdził dwie podróże zagraniczne (do Budapesztu i na Słowację), co ma dowodzić aktywności ojca świętego.

Serwis przypomniał też, że wspomniany dziennikarz jest znanym krytykiem obecnej głowy Kościoła katolickiego. W chwili wyboru nowego papieża Socci określił decyzję mianem "nieważnej".

W Watykanie istotnie rozpoczęło się tzw. prekonklawe. Nie oznacza to jednak, że pontyfikat Franciszka zostanie rychło zakończony. Warto przypomnieć, że w przypadku Jana Pawła II prekonklawe trwało blisko 10 lat.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: natemat.pl, ilfattoquotidiano.it, wtv.pl

Powiązane